Optymalizacja Windows 8.1

(Gkl10) #1

Witam.

Kilka dni temu przywróciłem mój system do ustawień fabrycznych.

Dlatego mój system powrócił do windows 8 (wcześniej miałem 10). Niestety cały problem polega na grach w które grałem bez problemu, lecz po przywróceniu to się zmieniło.

Po całym procesie przywracania zaktualizowałem system do windows 8.1 niestety jak narazie nie ma efektu.

Komputer słabo działa, a o samych grach nie wspomnę. Dodam, że na win10 wszystko działało i nie było problemu. 

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc :slight_smile:

Wydaje mi się, że to problem z optymalizacją windows 8.1. Co mogę zrobić aby przywrócić dawną wydajność mojego komputera?

Może poczekać aż za kilka dni system zainstaluje windows 10? Może potrzebuje jakieś aktualizacje, sterowniki?

Pozdrawiam.

Info o lapku:

System; Windows 8.1

Procesor: Intel Core i3 1,80 GHz

RAM: 4GB

Grafika: Intel HD Graphics 4000 oraz Radeon HD 7670M

Gry:

Hurtworld.

Tutaj chciałbym dodać, że pomimo wysokich wymagań gry działała mi ona bez problemu, a po przywróceniu ustawień już nie da się grać.

(Longhorn2009) #2

W Windows 10 jest opcja resetowania co przywraca system do momentu jak świeżo po zainstalowaniu, więc nie ma potrzeby przywracać win 8 i po kolei aktualizować spowrotem do 10.

To czy masz wgrane sterowniki możesz sprawdzić w menadżerze urządzeń. Zaktualizować stery od radeona na pewno nie zaszkodzi. Podobnie wgraj ostatnią wersję DirectX 9.0c.

(Support) #3

Problem z wydajnością może wynikać z tego, że masz wybraną tą słabszą grafikę Intela, a nie AMD. Sprawdź w aplikacjach od producenta. Zalecam wybranie profilu zasilania “Wysoka wydajność” w Panelu Sterowania.

(Gkl10) #4

W menadżerze pokazuje obydwie karty więc stery są. DirectX zainstalowany :slight_smile:

Właśnie jak sprawdzić z jaką kartą działa dany program, gra? W nvidia problemu nie było. Wystarczyło PPM>uruchom z procesorem graficznym Nvidia. A w przypadku AMD nie mam pojęcia jak to sprawdzić lub uruchomić z tym Radeonem. Nie mam żadnej aplikacji AMD.

@topic zainstaluje świeże stery może to poprawi wydajność w grach.

(Support) #5

W sumie to możesz odpalić GPU-Z i sprawdzić (chyba) na jakiej karcie aktualnie pracuje system.

(Leoncio) #6

Najlepiej zainstalować system na świeżo, a nie przywracanie. Pobierz ISO z Windowsem wypal na płytce i zrób świeżą instalację.

(Gkl10) #7

Niby pokazuje obciążenie na tym Radeonie więc tak chyba musi być ale nadal zastanawia mnie jak to jest, że na win 10 szystkie gry mi śmigały, a na Win 8 już się zacinają.

Nie mam klucza na oryginał. Z kolei jak wypale obraz i zainstaluje to stracę oryginał.

(Support) #8

Do pobrania klucza instalacji użyj Windows Product Key Viewer. Jeśli chcesz posiadać dziesiątkę zainstaluj ją na czysto i użyj spisanego klucza do aktywacji.

(Gkl10) #9

Teraz kolejne pytanie się pojawia. Jaki system instalować? Win8, Win 10? Klucz pasuje na każdy windows czy tylko na ten który był od nowości zainstalowany?

(Support) #10

Spisany klucz należy do systemu, który masz zainstalowany teraz. Klucz ósemki i siódemki zadziała pod Windowsem 10, w przypadku innych wersji takiej możliwości nie ma. P.S Windows 10 przypisuje klucz do płyty głównej, więc jeśli go miałeś to pewnie okienko aktywacyjne się nie pojawi, ale warto spisać.

(Gkl10) #11

Tak miałem już Windowsa 10. Na wszelki wypadek spisze ten, który pokazał mi program.

Korzystając z okazji całego formata mam zamiar zrobić kolejną partycje na którą będę instalował programy, gry itd.

Może warto też w tej sytuacji zadbać o dysk? Wiem, ze istnieją jakieś programy do sprawdzania “bad sector”. Warto skanować dysk takim programem? Może ktoś poleci coś innego? Wiem, że to odbiega od tematu lecz nie chce zakładać kolejnego wątku :slight_smile:

(Support) #12

Możesz, ale nie musisz wyzerować dysk co może jakoś wpłynąć na wydajność laptopa, możesz wymienić dysk na SSD, a dane trzymać na dysku zewnętrznym. Wszystko w sumie możesz :slight_smile: Sprawdzić Dysk możesz przez HDTune, lub przez CrystalDiskInfo. P.S Jeśli nie chcesz dalej kontynuować pisania postów tutaj to napisz mi na PW.