Optymalizacja Windows 8.1

Witam.

Kilka dni temu przywróciłem mój system do ustawień fabrycznych.

Dlatego mój system powrócił do windows 8 (wcześniej miałem 10). Niestety cały problem polega na grach w które grałem bez problemu, lecz po przywróceniu to się zmieniło.

Po całym procesie przywracania zaktualizowałem system do windows 8.1 niestety jak narazie nie ma efektu.

Komputer słabo działa, a o samych grach nie wspomnę. Dodam, że na win10 wszystko działało i nie było problemu. 

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc :slight_smile:

Wydaje mi się, że to problem z optymalizacją windows 8.1. Co mogę zrobić aby przywrócić dawną wydajność mojego komputera?

Może poczekać aż za kilka dni system zainstaluje windows 10? Może potrzebuje jakieś aktualizacje, sterowniki?

Pozdrawiam.

 

Info o lapku:

System; Windows 8.1

Procesor: Intel Core i3 1,80 GHz

RAM: 4GB

Grafika: Intel HD Graphics 4000 oraz Radeon HD 7670M

Gry:

Hurtworld.

Tutaj chciałbym dodać, że pomimo wysokich wymagań gry działała mi ona bez problemu, a po przywróceniu ustawień już nie da się grać.

W Windows 10 jest opcja resetowania co przywraca system do momentu jak świeżo po zainstalowaniu, więc nie ma potrzeby przywracać win 8 i po kolei aktualizować spowrotem do 10.

To czy masz wgrane sterowniki możesz sprawdzić w menadżerze urządzeń. Zaktualizować stery od radeona na pewno nie zaszkodzi. Podobnie wgraj ostatnią wersję DirectX 9.0c.

Problem z wydajnością może wynikać z tego, że masz wybraną tą słabszą grafikę Intela, a nie AMD. Sprawdź w aplikacjach od producenta. Zalecam wybranie profilu zasilania “Wysoka wydajność” w Panelu Sterowania.

W menadżerze pokazuje obydwie karty więc stery są. DirectX zainstalowany :slight_smile:

Właśnie jak sprawdzić z jaką kartą działa dany program, gra? W nvidia problemu nie było. Wystarczyło PPM>uruchom z procesorem graficznym Nvidia. A w przypadku AMD nie mam pojęcia jak to sprawdzić lub uruchomić z tym Radeonem. Nie mam żadnej aplikacji AMD.

@topic zainstaluje świeże stery może to poprawi wydajność w grach.

W sumie to możesz odpalić GPU-Z i sprawdzić (chyba) na jakiej karcie aktualnie pracuje system.

Najlepiej zainstalować system na świeżo, a nie przywracanie. Pobierz ISO z Windowsem wypal na płytce i zrób świeżą instalację.

Niby pokazuje obciążenie na tym Radeonie więc tak chyba musi być ale nadal zastanawia mnie jak to jest, że na win 10 szystkie gry mi śmigały, a na Win 8 już się zacinają.

Nie mam klucza na oryginał. Z kolei jak wypale obraz i zainstaluje to stracę oryginał.

Do pobrania klucza instalacji użyj Windows Product Key Viewer. Jeśli chcesz posiadać dziesiątkę zainstaluj ją na czysto i użyj spisanego klucza do aktywacji.

Teraz kolejne pytanie się pojawia. Jaki system instalować? Win8, Win 10? Klucz pasuje na każdy windows czy tylko na ten który był od nowości zainstalowany?

Spisany klucz należy do systemu, który masz zainstalowany teraz. Klucz ósemki i siódemki zadziała pod Windowsem 10, w przypadku innych wersji takiej możliwości nie ma. P.S Windows 10 przypisuje klucz do płyty głównej, więc jeśli go miałeś to pewnie okienko aktywacyjne się nie pojawi, ale warto spisać.

Tak miałem już Windowsa 10. Na wszelki wypadek spisze ten, który pokazał mi program.

Korzystając z okazji całego formata mam zamiar zrobić kolejną partycje na którą będę instalował programy, gry itd.

Może warto też w tej sytuacji zadbać o dysk? Wiem, ze istnieją jakieś programy do sprawdzania “bad sector”. Warto skanować dysk takim programem? Może ktoś poleci coś innego? Wiem, że to odbiega od tematu lecz nie chce zakładać kolejnego wątku :slight_smile:

Możesz, ale nie musisz wyzerować dysk co może jakoś wpłynąć na wydajność laptopa, możesz wymienić dysk na SSD, a dane trzymać na dysku zewnętrznym. Wszystko w sumie możesz :slight_smile: Sprawdzić Dysk możesz przez HDTune, lub przez CrystalDiskInfo. P.S Jeśli nie chcesz dalej kontynuować pisania postów tutaj to napisz mi na PW.