Optymalizacja Windows XP by zużywał tylko 100MB RAM

Czy da się tak zoptymalizować XP by zużywał tylko 100MB RAM albo mniej? Bo używam różnych programów, które zużywają dużo RAM i potrzebuję mieć jak najwięcej RAM wolnego.

 

W usługach już trochę powyłączałęm i pytanie, można jeszcze coś wywalić (może oprócz kompozycji)?

 

 

Wyłączyłem indeksowanie, przywracanie systemu, pomoc techniczną, centrum zabezpieczeń… da się coś jeszcze? Teraz na idle zabiera trochę ponad 200MB, a chciałbym żeby to było 100MB albo mniej. Co można wywalić z folderu Windowsa żeby go nie zepsuć? Chcę żeby działał mi tylko internet i podstawowe rzeczy. 

 

Takie mam procesy:

 

jE1RJ7P.jpg

 

Który z nich można zakończyć i system będzie działał dalej normalnie?

Dzięki za wszelkie rady.

 

 

 

 

 

 

 

Z procesów, to możesz zakończyć taskmgr.exe i system będzie działał normalnie :smiley:

Popracuj nad optymalizacją usług, widzę sporo które są zbędne. Na pewno musisz darować sobie kompozycje, wykrywanie sieci bezprzewodowych, szybkie przełączanie użytkowników, autowykrywanie sprzętu, klient DHCP (ustaw statyczne adresy IP), audio etc aby zejść z użyciem RAM o 100MB.

www.winclub.pl

 

zapraszam tu jest odpowiedz na twoje pytanie

Hm, a nie lepiej wydać 2 czy 3 dyszki i dokupić 1czy 2GB ?

Mam internet tylko na Wi-Fi więc nie mogę bezprzewodowych wyłączyć, tak samo audio - jakoś dźwięk musi być…

Wyłączyłem:

 

Usługa odnajdywania SSDP

Stacja robocza

Klient śledzenia łączy rozproszonych

Usługa czas systemu Windows

Szybkie przełączanie użytkowników

 

Coś jeszcze z tego można wyłączyć?

 

 

Czy Ty rozróżniasz zatrzymywanie zbędnych  usług (twierdzisz, ze to wyłączanie), jeśli pozostawiasz tryb uruchamiania na automatyczny?

Z pierwszego screena nie wynika, żebyś miał całkowicie wyłączoną choć jedną zbędną usługę, czyli zbędna usługa zatrzymana, a tryb uruchomienia wyłączony.

Czort wie, jak Ty wyłączałeś tych kilka usług opisanych w ostatnim poście.

 

Z procesów możesz pozbyć się tego:

Z neta:

W ccleaner, narzędzia, autostart - wyłącz to, usuń wpis.

 

Nie ma możliwości zejścia z procesami niżej 130 MB RAM. Niestety. System XP zabezpiecza dla siebie (pamięć zadeklarowana). Jeszcze system wydziela dla działania urządzeń, czyli - do tego wszystkiego, co jest w menadżerze urządzeń i do tego są sterowniki. No, musi działać audio, grafika, klawiatura, mysz itd. Do pewnych granic można wyłączać usługi, bo nadmierne krojenie grozi destabilizacją systemu.

System przydziela tyle RAMu ile jemu i urządzeniom trzeba. Do tego trzeba ustawić stronicowanie na sztywno jakie 1500MB rozmiar początkowy i dokładnie tyle samo 1500MB rozmiar maksymalny, co zapobiega fragmentacji stronicowania, a system lepiej przydziela uruchomionym aplikacjom.

O usługach i jak je ustawić to najobszerniejszy poradnik tu: http://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/

Poczytaj jak to robić, rób dobrze i nie pomyl czego.

 

Pobierzesz jeszcze program autoruns. Po uruchomieniu klikniesz w menu File i w save. Będzie plik w twoich dokumentach. Zapodasz go na jakiś hosting plików, a do posta wkleisz linka do pobrania. Koledzy na pewno poradzą Ci co odznaczyć, żeby się nie uruchamiały zbędne pozycje wraz z systemem.

Po pierwsze musisz koniecznie zostawić włączone Zdalne wywoływanie procedur RPC.

 

Plug and Play, Instrumentacja zarządzania Windows, Program uruchamiający proces serwera DCOM też są bardzo ważne, aczkolwiek nie zawsze konieczne. Ale lepiej nie ryzykuj i nie wyłączaj ich.

 

Dziennik Zdarzeń - zostaw włączone. Jeśli wyłączysz, może zaoszczędzisz parę MB RAM, ale komputer będzie uruchamiał się o około 1-2 minuty  dłużej.

 

Teoretycznie reszta może być wyłączona, ale dla własnej wygody możesz zostawić:

bufor wydruku - jeśli masz drukarkę

kompozycje

windows audio

windows image acquisition - np. jeśli używasz skanera lub podłączasz aparat fotoraficzny

wykrywanie sprzętu powłoki - m. in. potrzebna jeśli windows image acquisition ma działać

 

Co do internetu to różnie z tym jest. Jeśli masz już skonfigurowany i działa, to możliwe jest nawet wyłączenie usług typu Połączenia sieciowe, klient DHCP, Usługi terminalowe, Usługi kryptograficzne i internet nadal będzie działał jak przedtem, ale zależy to od wielu czynników. Najlepiej wyłączać pojedynczo. Nie wiem jak jest z bezprzewodowym, bo nie miałem na XP i nie wiem co musi zostać włączone, a co nie musi.

 

 

A czy byłbyś tak uprzejmy i podałbyś mi linka do tego tematu na moje PW ? byłbym Ci wdzięczny.