Optymalna karta graficzna

Witam.
Jaka karta graficzna będzie najbardziej optymalna do takiego zestawu komputerowego:

|Nazwa płyty głównej|Gigabyte GA-B85-HD3-A|
|Mikroukład płyty głównej|Intel Lynx Point B85, Intel Haswell|
|Typ procesora|DualCore Intel Core i3-4170, 3700 MHz (37 x 100)|
|DIMM: Crucial BLS8G3D1609DS1S00.|8 GB DDR3-1600 DDR3 SDRAM - DWIE KOŚCI w sumie (16GB)|
|Dysk fizyczny|ST1000DM003-1SB10C (1 TB, 7200 RPM, SATA-III)|
|Karta wideo|Intel Haswell-DT GT1.5 - Integrated Graphics Controller|

W niedalekiej przyszłości chciałbym kupić również jakiś dysk ssd, nie duży. Tyle by móc postawić na nim system. Także jakby ktoś miał jakieś pomysły to również proszę o sugestie :slight_smile:

Dysk SSD - polecam A-Data SU800 128GB. Mam osobiście w wersji pod SATA3 i działa dobrze. W laptopie narzeczonej mam to samo tyle, że pod portem M.2 - też polecam. Nieco ponad 200 zł.

Co do karty pod ten zestaw - podaj model zasilacza. Jedno chcieć i móc (fizycznie) wpakować fajną kartę, drugie czy nam się komputer nie spali. :wink: GTX 1050 można tu wpakować. 1050 Ti to już troszkę przerost będzie. Rozumiem, że celujemy w nówki ze sklepu, czy chcesz szperać po używkach? Wtedy np. GTX 960, ale wtedy właśnie jeszcze lepszego zasilacza nam trzeba.

Poza tym, kartę niby można wpakować najlepszą na jaką Cie stać. W przyszłości jak zrobisz upgrade całej podstawy (CPU + płyta + RAM), to grafike po prostu przeniesiesz. :wink:

1 polubienie

Pod ten secik spokojnie można wrzucić GTX 1050 Ti. Składałem już zestaw z G4600 (nieznacznie szybszy od tego i3) z GTX 1060 6GB. Klient nie narzekał na wydajność. Przy 1050 Ti można przyjąć, że wszystkie gry na średnich są twoje. Te mniej wymagające będą działać na wyższych ustawieniach. To mało prądożerna karta, bez zewnętrznego złącza zasilającego. Praktycznie każdy zasilacz o mocy 350-400W lub więcej nie będzie barierą w modernizacji.
Co do SSD, najlepiej brać pojemność 240-256GB. Sporo większa opłacalność i wybór w sensownych konstrukcjach. Modeli takich jak SU800 nie polecam. Już wersja 512GB nie zachwycała w testach. Jeśli już trzymać się modeli 120-128GB to SP920 jest godny polecenia. 5 lat gwarancji/72TBW, kontroler Marvell 88SS9189-BLD2 ( 8 kanałowy), kości MLC.

1 polubienie

Zasilacz to Aerocool VP-450 więc powinien spokojnie starczyć.
Nie chce kupować karty na wyrost, bo jeżeli kiedyś nastąpi jakieś ulepszanie kompa to nie prędko i na pewno wtedy taka karta będzie archaikiem. Więc nie ma to sensu.
Kartę chcę nową, nie pakuje się w używane bo z tym mam złe doświadczenia.

@Longhorn2009
No no…powoli, bez przesady. :wink: Ten procek będzie się trochę dławił przy wyższych ustawieniach w co to nowszych grach. Ogólnie będzie też niższa średnia ilość fps. A GTX 1050 Ti tak czy siak daje sobie przeciętnie radę w 1080p.

Wyjaśnisz czemu SU800 nie polecasz? Awaryjny? Jak mówiłem, mam dwa różne egzemplarze i działają ok. Wydajność? Cóż, tu na pewno mogłoby być lepiej, ale to jednak dyski za ledwie ponad 200 zł. Jak autor napisał, SSD mu potrzebny tylko do systemu, a ten u mnie wstaje w kilka sekund. A-Data zaś daje gwarancję na nielimitowane TBW.

@Grasu
Spokojnie w takim razie bierz GTX 1050. Pozwoli Ci we wszystko pograć ze średnim 30-35 fps w 1080p na co najmniej niskich-średnich detalach. CPU też powinien wytrzymać. GTX 1050 to koszt nieco ponad 500 zł, np. ten model. W przypadku GTX 1050 Ti cena skacze do bliżej 700 zł. I jednak nie ma to mniejszego sensu, bo za nic CPU nie pozwoli grać w wyższych niż średnie ustawienia w 1080p w gry tj. AC: Origins, Wolfenstein 2, Fallout 4.

Też tak uważam nie ma sensu dawać za karte 200 zł więcej jak i tak nie wyciągnie “pełni swoich możliwości”. Czyli patrzeć się na modele, które posiadają 2GB pamięci?

Co do dysku to zastanawiałem się nad modelem GOODRAM CX300 120GB 2,5" (SSDPRCX300120) jest stosunkowo tani, prędkość zapisu jak i odczytu też jest zadowalająca.

i3 4170 nie jest bardzo słabym układem. Co innego gdyby mówić o kilkuletnim Pentium czy Celeron. i3 ma 2 rdzenie 4 wątki po 3.7GHz. Wydajnościowo stoi konkurencyjnie do np. G4560 Tutaj możesz sprawdzić jak spisuje się tandem i3 4170 + 1050 Ti w Wiedźminie 3 https://www.youtube.com/watch?v=i-rPUdu1ODc Jak widać - rozdzielczość 1080p, ustawienia graficzne nawet dość dalekie od średnich i płynność 50fps+. Procesor obciążony w ok. 60 procentach, grafika pracuje na pełnych obrotach. Tutaj wspomniany przez ciebie Fallout 4 https://www.youtube.com/watch?v=aRaGhCw1-5s Ustawienia w dużej części Ultra łącznie z filtrowaniem, a na liczniku wymarzone 50-60fps.
Na pewno większe problemy będą z grami typu sandbox czy w procesorowych lokalizacjach jak rynek w Novigradzie (The Witcher 3), ale to bardziej jednostkowe przykłady. Na pewno nie wyrokowałbym, że i3 4gen będzie stanowił bottleneck dla karty middle-end jak GTX 1050 Ti.
@Grasu, zasilacz jaki posiadasz to bardzo budżetowa jednostka. Tylko 312W dostępnej mocy na dwóch liniach 12v. Niemniej przy kartach tej klasy nie stanowi to bariery. Wybór między GTX 1050 vs 1050 Ti rozważyłbym pod kątem możliwości finansowych. Technicznie nie ma przeszkód aby zamontować którąkolwiek z kart.
2GB to (za) mała ilość VRAM pod rozdzielczość FHD, szczególnie w przypadku nadchodzących tytułów.
@chomik325, rekomendacja “bo ja mam i jest dobry” to nie najlepsza rekomendacja. Akurat SU800 to bardzo podstawowy model producenta na kościach TLC, o ogólnie niezbyt imponującej wydajności w dodatku nietrzymający transferów. Spójrz jak nisko spada zapis sekwencyjny we wspomnianej przeze mnie wcześniej wersji 512GB
https://techreport.com/r.x/2016_11_4_SU800/1qd-seq-write.png Przy modelach o mniejszej pojemności jest tylko gorzej…
W tej cenie nie jest atrakcyjny mając do wyboru zauważalnie lepszy SP920 na bardziej trwałych kościach i z dłuższą gwarancją przy podobnej cenie (różnica 10zł)
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=60820 SP920
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=27113 SU800
Autorze, przy wyborze SSD nie kieruj się cyferkami! Producenci optymalizują koszty, oszczędzając na każdym kroku. Plastikowe obudowy, mało żywotne kości (sporo tańsze w produkcji, niekoniecznie zauważalnie tańsze dla klienta końcowego - patrz różnica cenowa na przykładzie sklepu esc). CX300 to bardzo słaby SSD. Jednordzeniowy kontroler, brak DRAM w przeciwieństwie do SP920, kości TLC 15nm.

1 polubienie

Co do karty to jak masz kupować to szukaj najtańszych modeli GTX 1050,nie warto dopłacać do modelu 1050Ti.
Co do dysku SSD,zakup nośnika o pojemności 128GB jest nieopłacalny w stosunku do 240GB,wydajność tych drugich również jest większa.Jeśli zamierzasz kupić dysk SSD to szukaj na kościach MLC,jest różnica w stosunku do TLC,chodzi o trwałość.

1 polubienie

@Longhorn2009
Do zastosowań autora SU900 tez by wystarczył. A jednak, 20 czy 40 zł to jednak jest pieniądz i zwyczajnie może nie móc dopłacić. Ok, jeżeli jest wydajniejszy i popierasz to testami - nie będę się kłócił. Jednak autor wyraźnie chce dysk do zastosowań podstawowych - aby rozruch systemu był szybki i wszelkich programów. Do tego SU900 spokojnie wystarczy.

Co do procesora - patrzę co się dzieje na rynku. :wink: Fallout 4 i Wiedźmin 3 to jednak już starsze gry i jednostkowe przypadki. Chcesz z innej strony? W AC: Origins i3 6th gen ledwie osiąga 40 klatek. W Civ6 i3 nawet 7th gen ma ledwie ponad 50 klatek. GTX 1050 Ti na pewno w wielu grach będzie ograniczany przez ten CPU. 1050 już na pewno nie.

@Grasu
Tak jak pisali przedmócy - na CX300 nie patrz. To ta sama półka co omawiane przez nas modele A-Data, i oba są lepsze od niego. Na deklarowane prędkości zapisu i odczytu nie ma co patrzeć. To są maksymalne osiągnięte na danym modelu.

1 polubienie

Aktualnie myślę o kupnie https://www.ceneo.pl/48849874#tab=spec ale waham się odnośnie modelów MSI i gigabyte w podobnej cenie.

To karty energooszczędne. Wybór chłodzenia nie jest tak istotny jak w przypadku bardziej prądożernych modeli. Osobiście brałbym najtańszy model (poza StormX). Różnice to głównie szybkość taktowań rdzenia graficznego czy pamięci. OC możesz wykonać też we własnym zakresie. Różnice wydajności względem modeli maksymalnie podkręconych (fabrycznie przez producenta) a stockowych nie przekraczają 10 procent. Zauważalnie droższe są modele dual-fan, z czego najlepszy układ chłodzenia ma MSI Gaming X.
Aktualnie praktycznie wszyscy producenci dają 36-miesięcy gwarancji. Wcześniej było to 2 lata u Palita (od 1 stycznia 3 lata), podobnie jak w wypadku Inno3D. Najgłośniejszym będzie chłodzenie Palit StormX, z zastrzeżeniem że Palit ma także wersje bezgłośną KalmX.

1 polubienie