Optymalna wielkosc partycji dla XP

witam,

dotychczas mialem dysk 10gb wiec nie mialem zadnego problemu z partycja:p dla niedowiarkow dysk 10gb da sie podzielic na partycje:p

No ale wracajac do tematu to tak mam zamiar kupic dysk 500GB tylko czytalem gdzies ostantio ze jak sie zrobi za duze partycje to system muli i wolno chodzi wiec stad moje pytanie jakiej wielkosci partycje sa najbardziej optymalne dla systemu windows xp…

ps. nie wiedzialem do konca w jakim dziale umiescic ten temat

wg mnie -nie ma znaczenia wielkość partycji , ale te 30gb-to tak dla pewnego komfortu…

maru1 , hm…? tzn mam zrobic partycje po 30GB?

Sytemową daj kolo 40 a reszte jak chcesz.

no ja myslalem tak:

system 50gb

gry 200

filmy 200

mp3 i jakies glupoty 50

tylko nie chce zrobic za duzych zeby komp nie muili:/

Właśnie komp się muli od ilości partycji (głowica dysku musi pokonać większą drogę do odpowiedniego pliku da drugiej partycji)

Ja bym kupił 2x250GB i na pierwszy podzielił na dwa (50 na system) o drugi według uznania (i umieść na nim plik wymiany)

ja mam po 6 partycji na dysk i nic nie muli…

No wiem że i tak przy zwykłym użytkowaniu się tego nie zauważy ale w testach jest wydajniej

O i pokusił bym się przymojej koncepcji o RAID

Na system to nawet i 15gb spokojnie wystarczy tzn na xp i ok 20gb dla visty ;]

Ja mam przykładowo:

pierwszy dysk 160gb podzielony: 15gb system xp, 18gb vista, 120gb dane

drugi dysk 250gb jako jedna partycja ;]

50 GB systemowej z powodzeniem wystarczy. Jeżeli zajdzie potrzeba defragmentacji, nie będzie to trwało całe wieki niż w przypadku większego rozmiaru partycji.

Opcja dla samego Windowsa - okolo 40-50 GB na system i programy + gry a resztę przestrzeni na dwie partycje po około 225 GB

Opcja dla Windowsa - plus Linux jako drugi system - około 30 GB NTFS dla Systemu Windows i programy + gry, dwie partycje NTFS po 220 GB na inne dane (np. filmy, muzyka,) i około 30 GB przeznaczył bym jako partycje systemową dla Linuxa

no wiec zrobie sobie

50GB na system i jakies programosy

200

200

i reszte:p albo ta reszte co zostnie podziele na te 3 partycje i dorzuce im po kilka gb?

@johnny : naprawdę zabawny post :stuck_out_tongue: co ma fizyczna budowa dysku do jego podziału logicznego?

@ble89: wszystko zależy od potrzeb, jeśli zamierzasz instalować wszystkie gry w “program files” to i 50 GB nie wystarczy, ja mam 10GB z czego 5GB wolnego :P, gry instaluje na innej partycji, “moje dokumenty” też są przeniesione na tę partycję. Moja propozycja 10GB na system (20GB jeśli chcesz instalować duuuużo aplikacji zajmujących sporo miejsca (coś więcej niż office:P)), pozostałe wg. uznania ale nie więcej niż 3 bo się pogubisz (zrób jedną mniejszą gdzie będziesz trzymał pliki “tymczasowe”, łatwiej taką partycję zdefragmentować albo w trakcie porządków na dysku nawet możesz ją sformatować ).