Oracle - problem z TNSlistenerem

Mam dość duży problem i w zasadzie już nie wiem jak się za niego zabrać.

Na maszynie wirtualnej z Windows Server 2008 R2 Enterprise:

Instaluję Oracle Express 11g. Tworzę dodatkowe konto i bazę. Konfiguruję tnsnames.ora i zmienną systemową $ORACLE_HOME. Instaluję Oracle SQL Dewelopera oraz paczkę “Oracle Developer Tools for Visual Studio”. Potem bez problemów łączę się korzystając z usługi TNS i w Visual Studio i w Oracle SQL Deweloper. Wszystko działa elegancko.

Kończy się dzień. Wyłączam maszynę wirtualną idę spać.

Następnego dnia wstaję rano, uruchamiam maszynę wirtualną + bazę Oracle (polecenie StartDB) - usługa TNS listener nie działa. Nie mogę się z niczym połączyć.

Próbuje włączyć ręcznie przez services.msc - otrzymuję błąd: “Usługa została poprawnie uruchomiona, ale natychmiast się zatrzymała”. I za każdym razem jak ją próbuje ręcznie włączyć to ten sam błąd. Ta usługa to: Oracle TNSListener.

Jeżeli odinstaluję całą bazę Oracle zrobię restart, zainstaluje ją od nowa to TNS zaczyna działać. Ale tylko do momentu pierwszego wyłączenia lub restartu maszyny wirtualnej. Po restarcie znowu się psuje.

Nie mam już pomysłu co jest powodem takiego zachowania i już szczerze mówiąc dość mam tej bazy danych…

Jeżeli ktoś miał podobne problemy i wie co jest nie tak, to bardzo proszę o pomoc.