Oracle VM Virtualbox 4 - użytkowanie w firmie (cele testowe)


(Darwaw) #1

Witam,

Czy licencja programu Oracle VM Virtualbox 4 dopuszcza bezpłatne i legalne użytkowanie w firmie do celów testowych? Czy ktoś może wskazać konkretny fragment licencji tego programu?

Pozdrawiam,

Darwaw


(etam) #2

Podstawa jest dostępna na licencji GPL, więc jej możesz używać bez obaw. Za to "Oracle VM VirtualBox Extension Pack" jest na licencji PUEL, w której jest napisane


(Pawel 2003) #3

Tak dla upewnienia się… Skoro podstawa jest na licencji GPL to można jej używać w firmie nie tylko do celów testowych, ale również do celów komercyjnych.

Zgadza się?


(etam) #4

tak


(Szymon200897) #5

W opisie programu na stronie dobreprogramy.pl jest napisane, że można wykorzystywać program komercyjnie do celów testowych, ale w ramce w licencji pisze, że program jest bezpłatny z wyłączeniem zastosowań komecyjnych. Więc jak to jest? ;]

Link do programu: http://www.dobreprogramy.pl/VirtualBox, … 13122.html


(Pawel 2003) #6

Tak to jest, że obie informacje są nie do końca prawdziwe. Może wypowiedziałaby się na ten temat któraś z osób redagujących ten opis… Jest on taki sam już od wielu miesięcy, pomimo zmiany sposobu licencjonowania Virtualbox.

Dodane 25.09.2011 (N) 12:13

Widzę, że redakcja zmieniła w końcu typ licencji Virtualboxa na “bezpłatna”.

Tyle, że w opisie jest podane:

Czyli jedno przeczy drugiemu…

Tak się zastanawiam… program jest popularny, licencja raczej jasna… Może jest jakiś ukryty cel w tym, że od miesięcy w opisie programu podawane są sprzeczne i nieprawdziwe informacje odnośnie jego licencjonowania.


(etam) #7

Problem może wynikać z tego, że przy wydaniu VBox w wersji 4 zmieniony został model licencjonowania. Wcześniej były dwie wersje Vboxa: Open Source i PUEL. Teraz jest tylko Open Source, do którego można doinstalować ExtPacka, który jest na licencji PUEL. Nawet na stronie Vboxa nie wszędzie zostało to zaktualizowane.

Podsumowując:

  1. Z wersją Open Source możesz robić co chcesz. (Źródła i binarki są na licencji GPLv2)

  2. Jeżeli chcesz używać Oracle Extension Pack, to obowiązują cię pewne ograniczenia.