Oracle VM Virtualbox 4 - użytkowanie w firmie (cele testowe)

Witam,

Czy licencja programu Oracle VM Virtualbox 4 dopuszcza bezpłatne i legalne użytkowanie w firmie do celów testowych? Czy ktoś może wskazać konkretny fragment licencji tego programu?

Pozdrawiam,

Darwaw

Podstawa jest dostępna na licencji GPL, więc jej możesz używać bez obaw. Za to “Oracle VM VirtualBox Extension Pack” jest na licencji PUEL, w której jest napisane

Tak dla upewnienia się… Skoro podstawa jest na licencji GPL to można jej używać w firmie nie tylko do celów testowych, ale również do celów komercyjnych.

Zgadza się?

tak

W opisie programu na stronie dobreprogramy.pl jest napisane, że można wykorzystywać program komercyjnie do celów testowych, ale w ramce w licencji pisze, że program jest bezpłatny z wyłączeniem zastosowań komecyjnych. Więc jak to jest? ;]

Link do programu: http://www.dobreprogramy.pl/VirtualBox, … 13122.html

Tak to jest, że obie informacje są nie do końca prawdziwe. Może wypowiedziałaby się na ten temat któraś z osób redagujących ten opis… Jest on taki sam już od wielu miesięcy, pomimo zmiany sposobu licencjonowania Virtualbox.

Dodane 25.09.2011 (N) 12:13

Widzę, że redakcja zmieniła w końcu typ licencji Virtualboxa na “bezpłatna”.

Tyle, że w opisie jest podane:

Czyli jedno przeczy drugiemu…

Tak się zastanawiam… program jest popularny, licencja raczej jasna… Może jest jakiś ukryty cel w tym, że od miesięcy w opisie programu podawane są sprzeczne i nieprawdziwe informacje odnośnie jego licencjonowania.

Problem może wynikać z tego, że przy wydaniu VBox w wersji 4 zmieniony został model licencjonowania. Wcześniej były dwie wersje Vboxa: Open Source i PUEL. Teraz jest tylko Open Source, do którego można doinstalować ExtPacka, który jest na licencji PUEL. Nawet na stronie Vboxa nie wszędzie zostało to zaktualizowane.

Podsumowując:

  1. Z wersją Open Source możesz robić co chcesz. (Źródła i binarki są na licencji GPLv2)

  2. Jeżeli chcesz używać Oracle Extension Pack, to obowiązują cię pewne ograniczenia.