Orange Free+ Router 3g Sapido RB1842

Witam, kolega posiada modem 3g w Orange Huawei E1752C. Na allegro kupił router Sapido RB-1842. Przedtem upewniając się, czy nie będzie kłopotów z połączeniem, zadzwonił do wystawiającego aukcję, a ten zapewnił, że wszystko będzie ok…

Niestety nie jest ok. Chcąc udostępnić internet innym domownikom okazuje się, że nie jest to takie proste jak na instrukcji dołączonej do produktu. Grzebiąc w internecie znalazłem taki twór: Sapido. Na stronie 14 pokazując jak podłączyć modem (o ile dobrze rozumiem) pokazuje, że do portu WAN potrzeba podłączyć modem. Następnie w sekcji WAN wybieramy 3.5 G Modem Dongle i tu cytat:

konfiguracja: APN internet, użytkownik internet, hasło internet. Natomiast do połączenia z sapido potrzebujemy tak jak na stronie 31. Po wpisaniu wszystkich parametrów, podłączenia modemu 3g do USB Sapido laptop łączy się do sapido, lecz adres ip uzyskuje do sieci LAN (192.168.1.100). Próbując statycznie przypisać mu adres nic się nie dzieje. Czy naprawdę do całego zestawu kolega musi dokupić jeszcze modem podpinając go do WAN, czy po prostu instrukcja jest głupio skonstruowana?

Na mój zdrowy rozum to powinno być tak: podłączamy modem 3g do usb, następnie łączymy się z Sapido, który udostępnia internet poprzez modem, gdzie wan jest ustawiony na 3.5 G Dongle… Proszę o pomoc.

slot kart EIAC posiada 6 dwuznakowych (0/1) styków kontrolowanych przez układ MTC działający pod kontrolą hosta portów.

Doprowadzając napięcie do styków 1 - 2 hosta (DC IN) spowodujesz uruchomienie urządzeń będących podłączonych do hosta - w Twoim przypadku karty EIAC.

Protokół EIAC (bodajże od wersji 0909X) ma zaimplementowany mechanizm HP&P czyli (teoretycznie) powinien wykryć kartę i się dokonfigurować (no chyba że grzebałeś w ROMie hosta).

Najlepsza wizualizacja oraz zasoby sterowania uzyskasz instalując na kompie program SerialUtility.

Nie grzebałem w ROM-ie, ale niestety po podłączeniu nic się nie dzieje… Zaobserwowałem też dziwną zależność, tzn. Kontrolka WAN przez chwilę się świeci, a później niestety gaśnie. Myślę, że tutaj coś jest namotane w ustawieniach WAN, ale skonfigurowałem te połączenie wg. zaleceń producenta. Dzięki za podpowiedź.