Orange Neostrada - prędkość internetu


(Mail Troopek) #1

Cześć!

Chciałbym się zapytać, czy prędkość internetu zależy także od modemu, jaki posiadam?

 

Mam kupiony internet "do 10Mb" w Orange (Neostrada). W Menedżerze Zadań w zakładce Sieć napisane jest, że szybkość łącza to 7, czasami 8 Mb. SpeedTest wykazuje zaś średnio 3,5 Mb. Średnia prędkość pobierania to około 350 kB/s.

 

Używam starego modemu Neostrady (SAGEM F@st 800-840). Czy jeśli zacząłbym używać najnowszego Liveboxa, to czy prędkość byłaby lepsza i sięgałaby tego 1Mb/s?


(Pablo79) #2

Sugerowałbym wymianę tego  modemu, na router i nie koniecznie musi to być Livebox od Orange.


(djosdanielos) #3

Teoretycznie twój modem powinien uciągnąć 6Mb ale zazwyczaj jest mniej , brak obsługi adsl2+ i  usb ograniczają ci prędkość.Wymień na liveboxa lub lepiej kup coś lepszego.Nowy router podpinasz do karty sieciowej w komputerze jeśli nie posiadasz to kup zwykłą pci koszt około 15zł 


(Mail Troopek) #4

 

Czy po zakupie routera Livebox, szybkość internetu zwiększy się wyraźnie? Czy będą to znikome różnice, praktycznie nieodczuwalne? 


(tomeeek64) #5

Szybkość Internetu powinna zwiększyć się o ok. 60% - z tych 6 Mb/s do nawet 10 Mb/s (w praktyce zapewne to będzie jakieś 9 Mb/s, ale to też zależy od linii).

Jednakże na twoim miejscu podarowałbym sobie tego Liveboxa i kupił np. ten router: http://www.ceneo.pl/13125644

 

Prędkość pobierania zależy też od prędkości wysyłania serwera, z którego pobierasz.


(Mail Troopek) #6

 

Pewnie gdybym miał w kieszeni 130zł na drobne wydatki, tobym kupił, ale jednak zostanę przy Livebox’ie, gdyż mogę otrzymać go za darmo przy przedłużeniu umowy. :stuck_out_tongue:

Dzięki za opinie. 


(krejzol123) #7

Posiadam liveboxa 2.0 i internet 10 mb speedtest pokazuje 10.68 mb download i 1.05 mb upload różnego typu aplikacje ściągam prędkości 1.1 / 1,4 mb/s


(Kpc21) #8

Poprawka. Speedtest pokazuje 10.68 M b /s download i 1.05 M b /s upload, natomiast aplikacje ściągają się z szybkością 1.1 do 1.4 M B /s.

 

10.68 dzielone na 8 to dokładnie 1.335, tak więc wszystko jest w porządku - połączenie jest nawet nieco szybsze niż powinno.


(roobal) #9

Należy też zauważyć, że operatotor w przypadku łączy adsl podaje w umowie szybkość synchrozacji, a nie szybkość łącza, dlatego mogą być niewielkie różnice. Choć w praktyce ISP często zawyża szybkość synchronizacji, aby dostarczyć łącze określone w umowie, ale wyraz “do” daje ISP duże pole manewru, więc szybkość łacza może być niższa, jeśli szybkość synchronizacji jest taka jak w umowie i takiego łacza nie można reklamować, ale jak pisałem, często szybkość synchronizacji może być zawyżona.


(Martin8731) #10

Miałem Sagem F@st i on wyciągał maksymalnie 6Mbit. Kupiłem pierwszy tańszy router adsl z wifi z allegro za 30zł i wyciąga spokojnie 10Mb i nie muszę płacić haraczu za liveboksa i też przy okazji się z nim użerać. W pracy mieliśmy lb i same cuda z nim były.


(piterbenks) #11

Generalnie prędkość neta jest w bardzo małym stopniu zależna od routera.


(dragonn) #12

Przy dobrym łączu ADSL tak, ale przy słabym łączu router z lepszym modem ADSL może wyciągnąć więcej a nawet zadecydować o stabilności łącza, a generalnie pod tym względem najlepsze są zewnętrzne modemy adsl z portem Ethernet np. TP-Link TD-8816, dodatkowo posiada znacznie więcej ustawień dotyczących łącza ADSL.