Orange Neostrada - prędkość internetu

Cześć!

Chciałbym się zapytać, czy prędkość internetu zależy także od modemu, jaki posiadam?

 

Mam kupiony internet “do 10Mb” w Orange (Neostrada). W Menedżerze Zadań w zakładce Sieć napisane jest, że szybkość łącza to 7, czasami 8 Mb. SpeedTest wykazuje zaś średnio 3,5 Mb. Średnia prędkość pobierania to około 350 kB/s.

 

Używam starego modemu Neostrady (SAGEM F@st 800-840). Czy jeśli zacząłbym używać najnowszego Liveboxa, to czy prędkość byłaby lepsza i sięgałaby tego 1Mb/s?

Sugerowałbym wymianę tego  modemu, na router i nie koniecznie musi to być Livebox od Orange.

Teoretycznie twój modem powinien uciągnąć 6Mb ale zazwyczaj jest mniej , brak obsługi adsl2+ i  usb ograniczają ci prędkość.Wymień na liveboxa lub lepiej kup coś lepszego.Nowy router podpinasz do karty sieciowej w komputerze jeśli nie posiadasz to kup zwykłą pci koszt około 15zł 

 

Czy po zakupie routera Livebox, szybkość internetu zwiększy się wyraźnie? Czy będą to znikome różnice, praktycznie nieodczuwalne? 

Szybkość Internetu powinna zwiększyć się o ok. 60% - z tych 6 Mb/s do nawet 10 Mb/s (w praktyce zapewne to będzie jakieś 9 Mb/s, ale to też zależy od linii).

Jednakże na twoim miejscu podarowałbym sobie tego Liveboxa i kupił np. ten router: http://www.ceneo.pl/13125644

 

Prędkość pobierania zależy też od prędkości wysyłania serwera, z którego pobierasz.

 

Pewnie gdybym miał w kieszeni 130zł na drobne wydatki, tobym kupił, ale jednak zostanę przy Livebox’ie, gdyż mogę otrzymać go za darmo przy przedłużeniu umowy. :stuck_out_tongue:

Dzięki za opinie. 

Posiadam liveboxa 2.0 i internet 10 mb speedtest pokazuje 10.68 mb download i 1.05 mb upload różnego typu aplikacje ściągam prędkości 1.1 / 1,4 mb/s

Poprawka. Speedtest pokazuje 10.68 M b /s download i 1.05 M b /s upload, natomiast aplikacje ściągają się z szybkością 1.1 do 1.4 M B /s.

 

10.68 dzielone na 8 to dokładnie 1.335, tak więc wszystko jest w porządku - połączenie jest nawet nieco szybsze niż powinno.

Należy też zauważyć, że operatotor w przypadku łączy adsl podaje w umowie szybkość synchrozacji, a nie szybkość łącza, dlatego mogą być niewielkie różnice. Choć w praktyce ISP często zawyża szybkość synchronizacji, aby dostarczyć łącze określone w umowie, ale wyraz “do” daje ISP duże pole manewru, więc szybkość łacza może być niższa, jeśli szybkość synchronizacji jest taka jak w umowie i takiego łacza nie można reklamować, ale jak pisałem, często szybkość synchronizacji może być zawyżona.

Miałem Sagem F@st i on wyciągał maksymalnie 6Mbit. Kupiłem pierwszy tańszy router adsl z wifi z allegro za 30zł i wyciąga spokojnie 10Mb i nie muszę płacić haraczu za liveboksa i też przy okazji się z nim użerać. W pracy mieliśmy lb i same cuda z nim były.

Generalnie prędkość neta jest w bardzo małym stopniu zależna od routera.

Przy dobrym łączu ADSL tak, ale przy słabym łączu router z lepszym modem ADSL może wyciągnąć więcej a nawet zadecydować o stabilności łącza, a generalnie pod tym względem najlepsze są zewnętrzne modemy adsl z portem Ethernet np. TP-Link TD-8816, dodatkowo posiada znacznie więcej ustawień dotyczących łącza ADSL.