Orange Światło FTTH kilka pytań

(DiamondBack) #1
  1. Czy przy tej nowej ofercie od Orange 600/300M jest opcja, by zrezygnować z Liveboxa na rzecz własnego routera DSL w taki sposób, by LB był tylko modemem światło -> ethernet a mój router otrzymywał adres zewnętrzny?

2. Jak jest z pingami w grach? Obiło mi się, że w orange światło nie jest żadnym wyznacznikiem, bo ruch potrafią puszczać i tak przez francję i pingi i tak są z dupy.

3. Co ile i w jakich porach zmieniany jest adres IP?

(sadaj72) #2

Czy przy tej nowej ofercie od Orange 600/300M jest opcja, by zrezygnować z Liveboxa na rzecz własnego routera DSL w taki sposób, by LB był tylko modemem światło -> ethernet a mój router otrzymywał adres zewnętrzny?

Ostatnio otrzymałem od firmy Orangutan świeżego funboxa, wedle informacji zawartych w instrukcji, urządzenie to łączy się z terminalem światłowodowym za pomocą kabla sieciowego utp/ftp.

Jak najbardziej możesz ustawieniach liveboxa/funboxa przydzielić jakiś adres ip do tzw DMZ, otrzymuje on wtedy pełną łączność z internetem. Nie wiem natomiast czy możesz zastąpić sam livebox/funbox innym urządzeniem, terminal może się wtedy buntować, albo po prostu ich sprzęt będzie filtrował ruch po adresie mac i inny router nie zadziała.

(roobal) #3

Tak, dostawca uwierzytelniania ONTy na OLT, ale nie po MAC adresie. Zresztą w pppoa/pppoe nie ma MAC adresów, to są połączenia punktowe, tu nie ma broadcastu. Możesz podpiąć sobie router ftth, np. Mikrotika, ale na 99% nie zsynchronizuje się z siecią. Do routera musisz też kupić odpowiednie wkładki światłowodowe i tu powstaje kolejny problem. Kabelek doprowadzony do domu to simplex i musiałbyś wiedzieć jaką wkładkę po drugiej stronie ma ISP, aby ruch w przewodzie szedł w obie strony.

Dla Ciebie lepiej będzie przełączyć liveboksa w tryb bridge, o ile tego nie zablokowali lub sprobuj wymienić go na zwykły terminal.

(sadaj72) #4

Dla Ciebie lepiej będzie przełączyć liveboksa w tryb bridge, o ile tego nie zablokowali lub sprobuj wymienić go na zwykły terminal.

Nie ma takiej możliwości (tj. nie ma takiej opcji w panelu liveboxa czy funboxa), jedyne sensowne rozwiązanie to podłączyć drugi router za liveboxem oraz dodać jego adres do DMZ.

(mktos) #5

Można zmienić Livebox 2.0 na własny sprzęt, a nawet uruchomić triple-play - vide http://www.micrology.pl/2015/04/17/iptv-od-orange-ftth-na-wlasnym-routerze-zamiast-funbox-lub-livebox/.

Ja się osobiście w to nie bawiłem i użyłem DMZ… ale okazuje się, że nie można mieć przekierowania portów/DMZ i jednocześnie natywnego IPv6.

(DiamondBack) #6

mtkos czy w takim wypadku LiveBox2/3.0>DMZ>mój router>urządzenia puszczone w świat (serwery/kamery IP/FTP) będą dostępne normalnie z zewnątrz?
Wyjątkowo nie ufam rządzeniom od operatora, wiem, że są stworzone tak, by nie działało za dużo.

(sadaj72) #7

Nie udostępniałem niczego na zewnątrz. ale wg. definicji wszystko powinno działać poprawnie.

Tak na szybko przetestowałem sieć za pomocą testu w utorrencie (protokół torrent wymaga otwarcia zdefiniowanego portu do poprawnego działania). Zaznaczyłem Upnp (który mam również włączony w routerze).
Wynik: Porty zostały otwarte i jest łączność na zewnątrz.

A sieć wygląda tak
10.x.x.x (pc) -> 10.0.0.1 router [w DMZ] -> 192.168.1.1 [router orange] -> internet

W ustawieniach liveboxa musisz zaznaczyć użyj ip v4 dla połączenia z internetem, z ip v6 przekierowanie portów nie działa.

(DiamondBack) #8

Dzięki za info. Wygląda na to, że będzie ok. Jeszcze jedno - idzie w LB wyłączyć całkowicie radio?

(sadaj72) #9

Tak, sam mam wyłączone z powodu wiecznych problemów z zasięgiem (to zasługa grubych ścian w starym budownictwie i kiepskiego położenia routera).

Dokupiłem po jednym AP na piętro i problemy się rozwiązały.