Orange Światło FTTH kilka pytań

  1. Czy przy tej nowej ofercie od Orange 600/300M jest opcja, by zrezygnować z Liveboxa na rzecz własnego routera DSL w taki sposób, by LB był tylko modemem światło -> ethernet a mój router otrzymywał adres zewnętrzny?

  2. Jak jest z pingami w grach? Obiło mi się, że w orange światło nie jest żadnym wyznacznikiem, bo ruch potrafią puszczać i tak przez francję i pingi i tak są z dupy.

  3. Co ile i w jakich porach zmieniany jest adres IP?

1 polubienie

Czy przy tej nowej ofercie od Orange 600/300M jest opcja, by zrezygnować z Liveboxa na rzecz własnego routera DSL w taki sposób, by LB był tylko modemem światło -> ethernet a mój router otrzymywał adres zewnętrzny?

Ostatnio otrzymałem od firmy Orangutan świeżego funboxa, wedle informacji zawartych w instrukcji, urządzenie to łączy się z terminalem światłowodowym za pomocą kabla sieciowego utp/ftp.

Jak najbardziej możesz ustawieniach liveboxa/funboxa przydzielić jakiś adres ip do tzw DMZ, otrzymuje on wtedy pełną łączność z internetem. Nie wiem natomiast czy możesz zastąpić sam livebox/funbox innym urządzeniem, terminal może się wtedy buntować, albo po prostu ich sprzęt będzie filtrował ruch po adresie mac i inny router nie zadziała.

Tak, dostawca uwierzytelniania ONTy na OLT, ale nie po MAC adresie. Zresztą w pppoa/pppoe nie ma MAC adresów, to są połączenia punktowe, tu nie ma broadcastu. Możesz podpiąć sobie router ftth, np. Mikrotika, ale na 99% nie zsynchronizuje się z siecią. Do routera musisz też kupić odpowiednie wkładki światłowodowe i tu powstaje kolejny problem. Kabelek doprowadzony do domu to simplex i musiałbyś wiedzieć jaką wkładkę po drugiej stronie ma ISP, aby ruch w przewodzie szedł w obie strony.

Dla Ciebie lepiej będzie przełączyć liveboksa w tryb bridge, o ile tego nie zablokowali lub sprobuj wymienić go na zwykły terminal.

Dla Ciebie lepiej będzie przełączyć liveboksa w tryb bridge, o ile tego nie zablokowali lub sprobuj wymienić go na zwykły terminal.

Nie ma takiej możliwości (tj. nie ma takiej opcji w panelu liveboxa czy funboxa), jedyne sensowne rozwiązanie to podłączyć drugi router za liveboxem oraz dodać jego adres do DMZ.

Można zmienić Livebox 2.0 na własny sprzęt, a nawet uruchomić triple-play - vide http://www.micrology.pl/2015/04/17/iptv-od-orange-ftth-na-wlasnym-routerze-zamiast-funbox-lub-livebox/.

Ja się osobiście w to nie bawiłem i użyłem DMZ… ale okazuje się, że nie można mieć przekierowania portów/DMZ i jednocześnie natywnego IPv6.

mtkos czy w takim wypadku LiveBox2/3.0>DMZ>mój router>urządzenia puszczone w świat (serwery/kamery IP/FTP) będą dostępne normalnie z zewnątrz?
Wyjątkowo nie ufam rządzeniom od operatora, wiem, że są stworzone tak, by nie działało za dużo.

Nie udostępniałem niczego na zewnątrz. ale wg. definicji wszystko powinno działać poprawnie.

Tak na szybko przetestowałem sieć za pomocą testu w utorrencie (protokół torrent wymaga otwarcia zdefiniowanego portu do poprawnego działania). Zaznaczyłem Upnp (który mam również włączony w routerze).
Wynik: Porty zostały otwarte i jest łączność na zewnątrz.

A sieć wygląda tak
10.x.x.x (pc) -> 10.0.0.1 router [w DMZ] -> 192.168.1.1 [router orange] -> internet

W ustawieniach liveboxa musisz zaznaczyć użyj ip v4 dla połączenia z internetem, z ip v6 przekierowanie portów nie działa.

1 polubienie

Dzięki za info. Wygląda na to, że będzie ok. Jeszcze jedno - idzie w LB wyłączyć całkowicie radio?

Tak, sam mam wyłączone z powodu wiecznych problemów z zasięgiem (to zasługa grubych ścian w starym budownictwie i kiepskiego położenia routera).

Dokupiłem po jednym AP na piętro i problemy się rozwiązały.