Orange Światłowód - przejście z ADSL

(bachus) #1

Mam pytanie o internet światłowód. U rodziców na osiedlu domków jest koszmarny ADSL od Orange (stare okablowanie na słupach, w porywach 10Mbit w całej dzielnicy), teraz będzie światłowód. Jak to wygląda od strony technicznej (wymiana)?

• rozumiem, że do samego urządzenia (FunBox 3.0) musi być dociągnięty bezpośrednio światłowód a stary kabel telefoniczny w kosz?
  • telefon analogowy wpinamy bezpośrednio do FunBoxa?
  • czy bez problemu pozostaje się przy tym samym numerze?
  • czy są jakieś “kwiatki”, problemy z Orange światłowód?

(kameleon5) #2

1-światłodód podciągnięty bezpośrednio do domu(routera)
2-do Funboxa nie podłączysz starego telefonu(analogowego) tego który teraz używasz,można podłączyć telefon VoIP i zrezygnować ze starego telefonu lub zostawić stary telefon,linia do starego telefonu musi wtedy zostać.Można(nie jestem pewien na 100%) przenieść numer stacjonarny na VoIP tylko są dwa małe minusy:

• nie masz telefonu, gdy padnie ci zasilanie w domu
  • nie masz telefonu, gdy padnie ci internet.
    Problemem jeśli tak to można nazwać jest routing pozatym szybkość internetu światłowodowego nie ma co porównywać do neostrady.

(j24) #3

To nie jest do końca prawda. Praktycznie 99% obecnie używanych aparatów telefonów stacjonarnych nadaje się do VoIPa. Oczywiście może tak nie być jeżeli ktoś ma aparat “zabytkowy” z wybieraniem impulsowym a nie tonowym. Mówiąc prościej taki stary telefon z kręconą tarczą jak no w “Stawce większej niż życie”. Ja już dawno przeszedłem na VoIPa i z tego powodu nie kupowałem aparatu. bo miałem już słuchawkę przenośną.

(bachus) #4

Dzięki za odpowiedź. Nadal więc nie wiem. W domu są standardowe telefony analogowe bezprzewodowe (są obecnie wpięte w usługę analogową z Neostradą). Czy da się ich użyć przy FunBox 3.0, czy muszą być to VOIP?

(j24) #5

Jeżeli to są telefony bezprzewodowe to bardzo dobrze. Że teraz pracują w sieci analogowej to nie szkodzi. Mają wybieranie numerów tonowe i to wystarczy. Nie są na tarczę i nie wybierają 1(jedynki) 1 impulsem a 9 (dziewiątki) dziewięcioma impulsami (piknięciami) i tylko o to chodzi. Telefon do VoIPa to taki sam aparat tu nie potrzeba żadnej nowoczesności. Bramką VoIP jest FunBox 3.0. Problem by istniał gdybyś Np z Orange wykupił tylko Internet a usługę telefonu chciał np z halonet.pl. Wtedy najprawdopodobniej Orange by ci zablokowało w FunBox3.0 usługę Bramki i musiałbyś sobie kupić dodatkową Bramkę VoIP. (Rozglądałem się za takim rozwiązaniem i mnie tak pouczono)
Ty (oczywiście zakładam) kupujesz obie usługi u tego samego usługodawcy więc problem nie istnieje.

(bachus) #6

Dzięki, o to mi chodziło. Tak, chodzi mi o taki sam zestaw, czyli teraz rodzice mają (na kilka komputerów):

• Neostrada, co ledwo wyciąga czasami 8Mbit (warunki techniczne),
  • telefon stacjonarny (kilka aparatów).
    Przejście będzie na światłowód. Komputery i okablowanie ogarnę, zastanawiałem się tylko czy telefony (aparaty) będą pasować, ale już widzę, że ogarnę to.

(roobal) #7

Podczas wymiany łącza ISP ma obowiązek dostarczyć CPE. W UPC generalnie każda zmiana niesie za sobą wymianę urządzenia na nowe, podejrzewam że tu jest podobnie.

Jeśli telefon był w Orange i numer należy do nich lub jest u nich zarejestrowany, to zamienią telefonię analogową na telefonię VoIP.

Niekoniecznie musi to być FunBox. Orange lub też wciskać Zyxelle czy inne takie z oddzielnym ONT. Na CPE będą skonfigurowane już VLANy pod usługę Internetu i VoIP.

(roobal) #8

Zwykły telefon zadziała, ja miałem w UPC telefonię VoIP. Normalny telefon analogowy działał bez problemu. To nie jest VoIP taki jak u usługodawców VoIP, do tego jest po prostu wydzielony VLAN, a bramka jest na routerze.

W jednej z instytucji Orange proponował przejście z linii analogowej na VoIP i nie wspominano o konieczności wymiany telefonów. Te routery mają porty RJ-11.

(MatX_) #9

Zyxelle są dla biznesu. Indywidualni dostają zawsze FunBoxa.

(bachus) #10

Rozmawiałem z monterem, do FunBoxa3 zwyczajnie można wpiąć zwykły telefon analogowy (byle miał wybieranie tonowe).

(roobal) #11

Ja mam klienta, powiedzmy, że biznesowego, dlatego spodziewałem się, że ich potraktowano lepiej. Ten ZyXell potrzebny jest tylko do VoIP, bo ma RJ11 i bramkę, ale całe szczęście dla mnie, mogę ONT podpiąć do MT, bo telefonia pozostała analogowa (klient nie dogadał się z Orange) i mogę to badziewie ZyXella schować do szafki.