Organizacja urządzeń w sieci


(radmar) #1

Cześć,

 

Mam router, który "bierze" internet. 

Jednak jego wadą jest to, że nie ma WiFI. Ma tylko kilka gniazd ethernet.

 

Jeśli wepnę pod te gniazda AccessPoint WIFI oraz switch  to pójdzie na nie internet ?

 

Tzn:

  1. W routerze są 4 gniazda ethernetowe - czy każde z nich jest osobnym inerfejsem ? (=ma inne IP)

  2. W jakiej relacji wówczas są do siebie sieć po switchu, a w jakiej po WiFI ?

 


(bachus) #2

W uproszczeniu - tak, będzie Ci to działać. Switch zwiększy ilość gniazdek a AP będzie udostępniał dostęp do sieci bezprzewodowo.


(radmar) #3

Dziękuję za odpowiedź.

 

Jak powinienem poadresować urządzenia ?


(scripter1) #4

Tak jak napisał bachus będzie to ci działać ale zanim opiszę bardziej szczegółowo kwestię adresowania urządzeń w sieci pozwolę sobie na małe wyjaśnienie nazewnictwa.

Router to urządzenie które zajmuje się routowaniem pakietów w sieci i nadaje on urządzeniom w sieci adresy IP (DHCP każdemu nadaje inny IP aby w danym momencie nie było urządzeń o tym samym IP bo nie będą one dzałać; można też wyłączyć DHCP i ręcznie nadawać IP), routery są zwykłe i z wbudowanym AP WiFi (oprócz tego może on mieć wbudowany modem).

Switch nie nadaje adresów IP a działa jedynie jako rozdzielacz umożliwiając wpięcie do routera większej ilości urządzeń niż ilość gniazd ethernet w nim (zwykły rozdzielacz jak dla analogowego telefonu stacjonarnego nie zadziała), adresy IP nadal nadaje router.

AccessPoint WIFI w stricte znaczenia to jedynie punkt dostępowy dla urządzeń bezprzewodowych który w działaniu przypomina switcha (tworzy sieć WiFi ale adresów IP nie nadaje; dalej robi to router) ale teraz chyba już nie produkują urządzeń które są stricte AP tylko są to tak naprawdę routery z wbudowanym AP.

Każde urządzenie wpięte do danego routera (kablowo lub po WiFi; bezpośrednio do niego lub poprzez prosty AP lub switcha) ma adres IP nadawany przez niego i zgodny z adresem tworzonej przez niego podsieci, jeśli router nadaje sobie adres 192.168.1.1 (zwykle taki sobie ustawiają) to urządzenia od niego będą otrzymywać adresy według wzorca 192.168.1.X i będą należeć do jednej podsieci.

Jeśli kupisz AP który jest jednocześnie routerem (niektóre mają możliwość wyłączenia funkcji routera i przełączenia w tryb prostego AP) on od twojego routera otrzyma IP z jego podsieci ale sam utworzy nową podsieć o innym wzorcu (aby nie było konfliktu) i podłączone do niego urządzenia bezprzewodowe będą należeć do jego podsieci i będą miały IP według wzorca jego podsieci.

Jeśli koniecznie chcesz aby wszystkie urządzenia końcowe były w jednej podsieci (bo z jakiegoś powodu muszą się np. widzieć w otoczeniu sieciowym) to możesz kupić router z wbudowanym AP oraz switch jeśli potrzebujesz więcej portów ethernet i podłączyć switcha do tego nowego routera a do starego routera podłączyć tylko ten nowy router.

A najlepiej by było jeśli ten stary router nie jest w tym miejscu niezbędny z jakiegoś powodu (np. jest on z wbudowanym modemem lub dostawca nie dopuszcza routera o innym adresie MAC) odłączyć go zupełnie i wpiąć ten nowy router w jego miejsce.


(radmar) #5

Mhmm,   

  1. A jak to jest z połączeniem po ethernet dwóch routerów ? Który któremu nada  adres ?

  2. Co więcej, w jaki sposób można wydzielić podsieci w switchu ? Co jest adresem sieci switcha? Skoro switch dostaje IP od routera ?


(bachus) #6

Router w sieci jest jeden - ten do internetu. Na nim uruchomiona jest usługa (program) DCHP. Komputer podłączony do tej sieci w przypadku, jak ma ustawione że ma pobrać sobie adres IP z sieci się pyta wszystkich urządzeń podłączonych tam:

  • hej, czy może mi ktoś dać adres IP?

W tym momemcie odzywa się Twój router:

  • no ja mogę Ci przydzielić

Komputer odpowiada:

  • no to ja biorę

Router:

  • potwierdzam, że wziąłeś taki adres IP

 

Jak wepniesz więc do sieci dwa routery, to w standardowo skonfigurowanej sieci  powinien być uruchomiony tylko jeden serwer DHCP - jak więc odpowie szybciej taki co nie ma źródła internetu, to komputer dostanie jego adres IP. Jasne, możesz sobie podłączyć do tej samej sieci dwa rouery, ale na jednym z nich wyłącz DHCP - może więc służyć jako zwykły switch.


(scripter1) #7

Można wyłączyć w jednym z routerów DHCP ale nie jest to niezbędne, można mieć wiele routerów wpiętych do siebie po kolei (router 1 portem WAN do sieci dostawcy, router 2 portem WAN pod portu LAN/ethernet do routera 1, router 3 portem WAN do portu LAN routera 2 itd.) i na każdym może być włączone DHCP (pomijam kwestię ograniczeń w max ilości urządzeń w danej podsieci wynikających z konfiguracji maski podsieci).

Adres IP nada urządzeniu (zakładając że mówimy o konfiguracji urządzeń że szukają serwera DHCP który nada im adres IP) ten router do którego portu jest ono wpięte chyba że ma on wyłączoną usługę DHCP i funkcjonuje on jako switch, w takim przypadku on nie nadaje adresów więc adres nada router będący poziom wyżej do którego jest wpięty tamten z wyłączonym DHCP.

Można nawet mieć do portów LAN routera 1 wpięte równolegle obok siebie router 2 i router 3 (lub więcej) i we wszystkich może być włączone DHCP, router 1 tworzy wtedy podsieć do której należą router 2 i router 3 które z kolei tworzą dwie odrębne oddzielne podsieci.

W taki sposób z grubsza jest zbudowany cały internet z wielu węzłów (wielkich głównych, średnich, mniejszych, jeszcze mniejszych itp. itd.) tworzonych przez routery.


(bachus) #8

Tylko widzisz - dzielenie w domowej sieci na kolejne domeny rozgłoszeniowe najczęściej powoduje problemy, jak “a czemu nie mam routingu do komputera X”, albo “czemu muszę zmienić adresację na drugim routerze i czemu nie powinień od strony WAN być taka sama podsieć, jak od strony LAN” etc.


(scripter1) #9

I tu dochodzimy do sedna, jeśli ktoś potrzebuje aby komputery były koniecznie w tej samej podsieci bo np. ktoś korzysta z udostępniania drukarek lub potrzebuje dostępu do folderów udostępnionych na drugim komputerze to faktycznie można się wkopać jak się źle zrobi połączenia ale jeśli nikt takich rzeczy nie robi a jedynie potrzebuje podzielić łącze aby kilka urządzeń miało dostęp do internetu nie ma to w zasadzie znaczenia.

W tym konkretnym przypadku jeśli kolega kupi router z wbudowanym AP i podłączy go portem WAN do portu LAN tego routera który ma teraz a wszystkie urządzenia które ma teraz podłączone do obecnego routera oraz switcha podłączy do nowego routera to wszystkim urządzeniom włącznie z tymi podłączonymi poprzez switcha oraz tym podłączonym po WiFi IP nada ten nowy router i wszystkie będą w tej samej podsieci, w razie potrzeby bez problemu będą się widziały wszystkie urządzenia i udostępnianie plików/drukarek itp. będzie działać.