Oryginalna, niezmieniana Vista na XP - laptop

Witam.

Od początku zakupu laptopa Acer’a E725 mam zainstalowany system Vista Home Basic.

Otóż teraz występują problemy np. z internetem (forum.dobreprogramy.pl/edimax-7318usg-ciagle-rozlacza-duzy-problem-t482279.html) czy też ze sterowaniem w grach lub polskimi znakami w komunikatorach i nie tylko. Zastanawiam się więc nad zainstalowaniem systemu Windows XP lub po prostu nad reinstalacją tej Visty.

Problem jest taki że w laptopie mam wbudowaną kamerę, wifi czy też tę wbudowaną “myszkę” i nie mam do kamery czy wifi żadnych sterowników (jeśli je trzeba a myślę że tak bo w menedzerze urzązeń są wpisane) więc nie wiem czy po zainstalowaniu nowego systemu nie będzie problemu z tym sprzętem.

Mam jeszcze pytanie czy jeśli mam teraz zainstalowany Windows na dysku C to czy jak instaluje nowy mam zaznaczyć C i usunie mi starego a zainstaluje na to miejsce nowego? I czy inne dyski pozostaną nienaruszone jeśli ich nie zaznaczę do formatu?

Poszukaj sterowników pod XP na acer.pl

odradzam instalowanie xp; producenci często robią tak, że nie ma sterowników do sprzętu dla starszych systemów. Często więc coś nie działa a to wifi a to kamerka to jeszcze coś…

masz partycję recovery ukrytą na dysku, z której przywróć sobie viste do stanu pierwotnego

Czy mogę prosić o jakiś poradnik dotyczący tej czynności?

oczywiście:

  1. resetujesz laptop

na ekranie bios;u (ten z “tabelą”, napisami, liczbami jakbyś nie wiedział, pierwszy ekran po starcie pc) wciskasz zwykle F9* (na dole “planszy” biosu będzie pisać: Fx to recovery, Fx to setup bios itd),

jeśli F9 nie zadziała to przyjrzyj się jak pisze na dole wspomnianej “planszy”, wybierasz ten klawisz który tyczy się recovery, zwykle to F9 ale nie zawsze- zależy od producenta.

  1. uruchomi się kreator recovery, wykonujesz polecenia na ekranie, zwykle sprowadza się to do:
  • wybrania opcji recover my system i klknięcia dalej.

* z tego co znalazłem na szybko to aby wystartował kreator recovery to trzeba wcisnąć na tym ekranie ALT+F10, dalej postępuj w/g tego co wyżej.