"Oryginalność" systemu Windows 7

Witam,

Posiadam laptopa Lenovo z zainstalowanym Windows 7. Niestety nie wiem, czy jest on oryginalny, a planuję go sprzedać.

Powie mi ktoś, w jaki sposób mogę to sprawdzić? Chodzi mi o to, czy jest on całkowicie legalny czy ktoś go “legalizował” za pomocą jakiegoś programu.

Wiem, że można za pomocą jakiegoś programu stworzyć logi, po których można stwierdzić tą legalność systemu. Pomoże ktoś?

Porównaj klucz ze spodu laptopa certyfikat autentyczności z kluczem w systemie

 

http://www.nirsoft.net/utils/produkey.zip 

… co nie do końca musi być tożsame (producenci OEM mają własne serwery aktywacji, i system preaktywowany (czyli taki który nie wymaga aktywacji po instalacji) - będzie miał inny klucz niż ten który odczyta się z COA. .

 

@Zeppy - wbrew pozorom sprawa jest prosta: musisz przekazać wraz z laptopem minimum 2 z 3 rzeczy potwierdzających autentyczność systemu.

  1. Certyfikat COA (owa naklejka z kluczem o której pisze Tosiekbu - )

  2. Dowód zakupu

  3. Oryginalny nośnik instalacyjny (w przypadku partycji recovery - jest to oczywiście dysk z oryginalnym układem partycji, przywrócony do stany “fabrycznego” - co oznacza że osoba która kupuje od ciebie laptopa - chcąc używać systemu, musi zaakceptować zapisy licencji (EULA)).

 

Więc tak, klucz, który sprawdziłem za pomocą tego programu od @tosiekbu nie zgadza się z tym, który widnieje na spodzie laptopa.

Gdy chcę przywrócić system do stanu fabrycznego, czyli klikając na laptopie ten przycisk “strzałki” i tam wybieram instalację to wyskakuje jakiś błąd, że jest zła struktura czy coś takiego, i że możliwa jest potrzeba stworzenie jakiejś partycji, nie pamiętam dokładnie co tam pisze.

Pudełko po laptopie mam wraz z paragonem, lecz w pudełku nie ma żadnych płytek, więc powiecie mi jak mam teraz zainstalować oryginalnego windowsa (bo pewnie nie jest oryginalny?) ?
Dodam, że kilka miesięcy temu próbowałem pobierać windowsa i przy instalacji wpisać ten klucz ze spodu laptopa, ale dalej były jakieś problemy.

 

@EDIT:
Dokładnie, gdy klikam "Przywróć z początkowej kopii zapasowej, dostaje komunikat :
"Program nie może przywrócić partycji systemowej, ponieważ jej struktura jest nieprawidłowa. Możesz musieć odtworzyć partycję aby kontynuować.

Kluczem do zrozumienia problemu z instalacją jest dokładna informacja na temat “jakiś błąd”, oraz podania dokładnego modelu laptopa.

Klucz ma prawo się nie zgadzać, nawet w przypadku “pobranego” windowsa, ponieważ będzie pasował do określonej wersji (np. może nie pasować do wersji z lub bez SP).

@Veers, błąd podałem w EDICIE mojego poprzedniego posta.

A model to Lenovo G565

@EDIT

Jeszcze coś. Na stronie microsoftu znalazłem jakąś opcję weryfikacji tego klucza z naklejki na spodzie laptopa.
Jak wprowadziłem ten klucz, dostałem komunikat:
"Błąd

Wprowadzony przez Ciebie klucz produktu dotyczy prawdopodobnie oprogramowania preinstalowanego przez producenta urządzenia. Skontaktuj się z producentem urządzenia, aby poznać opcje odzyskiwania oprogramowania."

 

Może pomoże ktoś, abym uniknął kontaktowania się z producentem? :slight_smile:

Nie wiem czemu wciąż są powtarzane te 2 z 3 rzeczy… Nośnik recovery można skasować, można go również wgrać. Fakturę łatwo sfałszować, zwłaszcza teraz, gdy mało która ma podpis i pieczątkę.

Jeśli masz naklejkę z kluczem, i system, który jest zainstalowany, jest w edycji zgodnej z tą naklejką, (Home, Prof, wersja językowa też się powinna zgadzać) i pochodzi to z legalnego źródła, a nie klucz z chińskiej dystrybucji czy allegro, to nie ma się czym martwić. Dodatkowo,  jeśli masz system preaktywowany przez producenta, to zazwyczaj w biosie jest wgrany certyfikat, który jest drugim elementem potwierdzającym licencję. Podczas kontroli MS pyta w pierwszej kolejności o klucze, które, być może sprawdza, skąd pochodzą. W przypadku braku klucza, musimy się bronić innymi rzeczami, typu certyfikaty, faktury. Powtarzam: Interesują go tylko klucze, dopiero jak zaginie klucz, to w grę wchodzą inne rzeczy, takie jak np faktury. 

System nie staje się piracki po zagubieniu faktury i skasowaniu recovery, to byłby przecież absurd. Przechodziłem przez taką kontrolę, i nie byli to smutni panowie o 6 rano jak to się zwykle mówi. Byli to ludzie, którzy chcieli wyjaśnić niezgodność a nie znaleźć dziurę w całym.

https://support.microsoft.com/pl-pl/products/windows?os=windows-7

 

Rozdział"https://support.microsoft.com/pl-pl/help/10749/windows-product-key"

@qbpm, wychodzi na to, że mój system to jakaś podróba. :confused:

Na naklejce pisze, że jest to Home Premium, a gdy sprawdzam na PC jaki system jest zainstalowany, wychodzi że to windows 7 ultimate.

Powiesz mi co zrobić w takim przypadku, żeby jakoś odzyskać oryginalny system?

  1. Spróbować naprawić recovery. Jak, to nie wiem, bo nie wiem jak jest zepsute i czy się w ogóle da je naprawić.

  2. Spróbować kupić to recovery od producenta. (Wątpię, aby się udało)

3. Skądinąd je zdobyć, ale to pewnie będzie nielegalne, więc zaraz jakiś prawilny moderator zamiast pomóc, da mi ostrzeżenie, twierdząc, że się da kupić od producenta, bo słyszał, że komuś się kiedyś udało (ktoś kiedyś widział Yeti). 

  1. Na swoje potrzeby bym zainstalował z czystego nośnika, ale do sprzedaży to słaby pomysł, bo ten czysty nośnik może śmierdzieć kupcowi, ale chyba to jedyne rozwiązanie.

 

 

Pożycz od kogoś płytę Windows 7 Home Premium (albo poproś by ci ją skopiował) i zainstaluj przy użyciu klucza na spodzie laptopa, aktywuj, i tyle. W razie czego - masz dla kupca certyfikat i paragon. A nośnik … cóż - z nośnikami różnie bywa, ale jak nie będziesz kręcił, tylko powiesz to co nam tutaj - to wątpię szczerze by kupiec miał powody do kręcenia nosem.

qbpm podał alternatywną wersję zakupu nośnika recovery od Lenovo - co jak najbardziej jest możliwe, ale obawiam się że cena takiego nośnika rozłoży cię na łopatki (nośniki Recovery do Lenovo T61p kosztowały prawie 100EUR wraz z kosztem przesyłki …). O wiele taniej jest kupić recovery na jakimś bazarze typu Allegro, ale z tym wiąże się pewien problem - i to wcale nie natury prawno-formalnej (jak się obawia qbpm), lecz czysto technicznej - po nośniku nie da się rozpoznać w 100% czy dane recovery jest przeznaczone dla danego laptopa i co ważniejsze - na jakim rynku sprzedawanego.

 

Co do naprawy recovery - to zdalnie nikt się tego nie podejmie (raczej), ale śmiem twierdzić, że porządny serwis od laptopów powinien być w stanie to zrobić i to za niewielką opłatą.

Nie masz przywracać z kopii zapasowej , tylko przywrócić stan fabryczny (wraz z odtworzeniem struktury partycji). Zajrzyj no do dokumentacji od laptopa - tam masz to opisane krok po kroku.

A główka cię czasem za bardzo nie boli?

 

Skoro masz certyfikat autentyczności COA, wystarczy  że zainstalujesz i aktywujesz system w wersji zgodnej z certyfikatem.

Kwestia w jaki  sposób pozyskasz nośnik jest raczej drugorzędna, tyle że pobierając z nielegalnego źródła należy się liczyć z tym że system może zawierać szpiegujące kinder niespodzianki :slight_smile: