Oryginalny klucz i kopia systemu z "chomika" - legalnie czy nie?

(pozdro) #1

Witam

Mam takie małe pytanie odnośnie systemu Windows 7, a mianowicie:

Pytanie: czy w takim wypadku skorzystanie z jakiegoś aktywatora systemu będzie nielegalne podczas gdy sam mam ten klucz do systemu operacyjnego?

(Leszek2204) #2

każdy system operacyjny ma swój klucz. ściągnąłeś   nie legalne oprogramowanie które może już kiedyś było zainstalowane na innym kompie. kup orginał z kluczem instalacyjnym

(pozdro) #3

Po co mam kupować system skoro mam klucz instalacyjny i wiem, że jest oryginalny? Po to go dostałem, żeby go wykorzystać. Chcę tylko wiedzieć, czy mając go w posiadaniu mogę ściągnąć system z neta

(aderas) #4

Jeśli posiadasz oryginalny klucz systemu to sam obraz systemu możesz pobrać z internetu - będzie to w pełni legalne.

Jednak są dwa warunki:

• pobrany system musi być w wersji (edycji) na którą masz ten klucz (np. Home Premium, Ultimate itd.)

• pobrany obraz nie może być w żaden sposób modyfikowany (musi być 1:1)

(Indy) #5

Systemy z MDNAA lub Spark’a często mają inny zestaw kluczy niż te przeznaczone na rynek, dlatego popularne instalatory  nie działają.

Sam miałem taki problem z XP’kiem z MSDNAA, gdzie chciałem na jednym komputerze zainstalować go z obrazu zawierającego wszystkie poprawki, ale klucz licencyjny jaki posiadam, nie wszedł.

Jeśli jesteś jeszcze na uczelni to zaloguj się tak samo jak gdy dostałeś klucz do systemu i będzie tam obraz płyty.

A jak już nie masz dostępu, to możesz spróbować czy jest jakiś inny sposób, żeby wprowadzić Twój klucz do już zainstalowanego systemu.

W przypadku kontroli (choć mało prawdopodobnej) i tak będziesz musiał przedstawić dowody, że klucz dostałeś ze Sparka czyli np. jakiś mail z systemu lub zalogowanie się na konto w Sparku

(Jusko) #6

Niestety, ale nie jest tak prosto. Wszystko się zgadza z wyjątkiem jednej rzeczy - aby wszystko było w pełni “si”, inny nośnik systemu musi być legalny - pisałem kiedyś w tej sprawie do supportu MS w PL i taka była odpowiedź. Czyli - może instalować z pożyczonych płytek/legalnych iso, ale ten nośnik musi być legany/oryginalny. Także autor jeśli ma klucz seryjny to może od kogokolwiek, nawet z uczelni pożyczyć nośnik z Windows w wersji na jaką dostał klucz i może w ten sposób zainstalować Win. Zakładając, że uczelnia nie ma jeszcze dostępu przy okazji do pobrania systemu z usług MS. Także sumując - oryginalny klucz ale piracki nośnik się gryzą.

(Odyniec_Stary) #7

Wydaje się to nieco bez sensu, bo i tak nie są w stanie zweryfikować z jakiego nośnika był zainstalowany system, skoro tego nośnika nie będziemy posiadać.

Jest to gdzieś ujęte w warunkach licencji? 

(aderas) #8

Jak ściągnięty obraz z internetu, który jest identyczny z oryginałem (bo pochodzi z oryginalnego nośnika) czyli sam jest oryginałem (bo nikt w niego nie ingerował) może być piracki? Nie rozumiem…

Kupuje się KLUCZ systemu potrzebny do aktywacji (licencję) a nie obraz systemu i nie sam system.

Poza tym widzę, że tobie MS odpowiedział tak, a na innych forach odnotowałem zupełnie inne odpowiedzi, także od oficjalnego supportu.

(pozdro) #9

Klucz mam do Windowsa 7 Pro 32/64bit i taki też obraz pobrałem

(Leszek2204) #10

jeżeli klucz był użyty na uczelni to i tak drugi raz go nie zarejestrujesz  na swoim kompie. ,tym bardziej że to win7 na innym systemie np. win XP było by to możliwe.

(pozdro) #11

Nie był używane, dostałem go jako nowy.

(Jusko) #12

Bardzo prosto - ktoś bezprawnie umieścił ten nośnik w internecie, tym samym złamał prawo/licencję, a ustawa o prawach autorskich nie chrnoni przed pobieraniem programów komputerowych (więc w sumie nie ma usprawiedliwienia na pobranie ISO Windows z chomika). Więc tym samym pobierasz już nielegalne iso, bo udostępnione było średnio na jeża - mimo, że przed chwilą było zgrywane z oryginalnej płyty. Zasady MS są pokręcone, więc niełatwo być czasem legalnym, nawet mając legalny nośnik.

Swoją drogą dziwnie to uczelnia autora rozwiązała - dała klucz, ale nie dostęp do studenckich usług MS, z których można zassać autoryzowane iso (o ile uczelnia sama ma do nich dostęp, ale skoro mają klucze, to w jakimś układzie z MS są…) :slight_smile: Kierując się logiką którą przedstawił mi MS, wszystko byłoby ok, gdyby instalować z iso zassanego powiedzmy z DreamSparka czy innych studenckich usług MS (nie jestem studentem, więc nie wiem co tam teraz mają). Ale iso chomikowe…no to już autoryzowane iso nie jest, więc wychodziłoby poza to, co _mnie_ napisał support MS. A jak autor ma wątpliwości, niech napisze na support - ja byłem bardzo zaskoczony, bo w ciągu tego samego dnia spłynęła odpowiedź z odziału w naszym kraju. Będzie wiedział, czy chomikowe iso się nadaje, czy nie.

Wprawdzie na polską kombinatorykę to ciężko zweryfikować później osobie trzeciej, czy to było instalowane z iso chomikowego czy legalnego ale pożyczonego, jednak jeśli chce się być w pełni zgodnym z licencją… :slight_smile:

(GioWDS) #13
  1. Razem z kluczem z MSDN AA jest możliwe pobranie obrazu ISO.

2. Aktywacji takiego systemu zgodnie z licencją można dokonać tylko jeśli jest się studentem - po zakończeniu studiów klucz będzie działał, ale aktywując system przy jego użyciu łamiesz postanowienia licencji.

(Raju) #14

Witam. Dołączę się do dyskusji, bo mam podobną sytuację z Windowsem XP HE. Mam stacjonarkę, pudełko po windzie oemowej z kluczem, natomiast nie mam płytki żadnej (komputer jest po wujku, więc nie wiem czy miał płytę i zgubił czy po prostu jej nie było). Biorę oryginalną płytkę z Windowsem XP HE OEM od kolegi, instaluję u siebie, używam swojego klucza i w tym wypadku wszystko jest cacy, czy tak?

(Dimatheus) #15

Hej,

Pytanie najważniejsze - czy nadal jesteś studentem? Jeśli tak, trzeba będzie wygenerować nowy klucz i ściągnąć obraz płyty. Jeśli nie to generalnie nie będziesz mógł zgodnie z postanowieniami licencyjnymi instalować ponownie systemu. Systemy z programów uczelnianych tak właśnie działają - jak jesteś studentem, możesz instalować do woli. Gdy skończysz studia możesz nadal używać, ale zainstalować ponownie już nie.

Tak. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Raju) #16

Sytuacja niestety jest bardziej skomplikowana niż napisałem to powyżej. Otóż mam pudełko po windowsie razem z książeczką, natomiast naklejki z kluczem na komputerze brak :frowning: Czy w tym wypadku już jest pozamiatane, jeśli chodzi o legalne korzystanie z Windy? Na pudełku są jakies barkody, ale tej typowej certyfikującej naklejki ani widu, ani słychu…

(G7996095) #17

Pozamiatane…