"Ostatni tydzień dla Windows XP"-czy to koniec sprzedaży XP?

Witajcie,

dzisiaj na wp.pl był artykuł zatytułowany “Ostatni tydzień dla Windows XP”. Zniego jednak nie wynika nic na temat sprzedaży tego systemu a raczej obowiązującej pomocy technicznej.

No i właśnie niewiem jak to zinterpretować, czy jest to Ostatni tydzień -Pomocy technicznej czy raczej Ostatni tydzień -Sprzedaży systemu

Artykuł znajduje się TUTAJ

Jeżeli pytanie wydaje się błache to przepraszam

z góry dziękuję

ostatni tydzień wsparcia poprzez publikowanie poprawek w windows update - nie będzie sp4 :wink: sprzedaż będzie dalej.

Windowsa XP w wersji OEM będą sprzedawać ponoć aż do 2010 roku :slight_smile: .

Tego Windowsa to już kończą podobno sprzedawać od czerwca 2008… Nie zmieni to jednak faktu, że już w nowych komputerach jest Vista, tam XP działa na zasadzie downgroadu.

Wsparcie z podstawowymi aktualizacjami ma być do 2014 roku - potem XP ma już ostatecznie odejść,powoli powinny wchodzić edycje 64 bitowe systemów - teraz 4 GB ram nie jest niczym niezwykłym,nawet jest już 8 GB w dualu

Po mojemu jest to tak

Przez pierwsze 5 lat jest tzw. “Mainstream Support”, czyli pomoc techniczna, aktualizacje itd.

Przez następne 5 lat jest tzw. “Extended Support”- tylko aktualizacje zabezpieczeń

XP jest w tym układzie wyjątkiem od reguły, gdyż gdyby był traktowany normalnie, to Home Edition już od 2006 r. nie miałby wsparcia, a XP Pro do 2011 (domowe wersje Windows nie mają wsparcia rozszerzonego), ale XP był dużym szczęściarzem, ponieważ gdy w 2004 r. wydano Service Pack 2 to wnosił on tyle zmian, że MS uznał to za premierę systemu i licznik czasu ruszył znowu od zera. Poza tym XP był “pupilem” w MS, więc dlatego wersja Home Edition jako jedyna z domowych Windowsów ma również wsparcie rozszerzone- normalnie było ono zarezerwowane dla biznesowych Windowsów- np. Windows 2000 Professional. Vista już nie została tak obdarowana, więc dla a niej w domowych wersjach nie ma wsparcia rozszerzonego- edycje Home Basic, Home Premium i Ultimate stracą wszelkie wsparcie w 2012 r.- więc jeszcze przed XP- jedynie edycje Business i Enterprise mają również to drugie wsparcie i “dożyją” aż do 2017 r.

Dla XP kończy się w tym roku Mainstream Support- czyli nie będzie już pomocy technicznej dla tego systemu itp, ale aktualizacje będą dalej- aż do 2014 r.- wtedy XP ostatecznie umrze.

A ja powiem że niech xp żyje jak najdłużej. Sto lat!

A to dobrze bo już się przestraszyłem że nie zdążyłem kupić kolejnej legalnej wersji systemu przed jego odejściem w zapomnienie

Dziękuję za informacje

Pozdrawiam