Ostrzeżenia SMART-ocena stanu dysku

Witam!

Ostatnio zauważyłem “ostrzeżenia” SMART [oznaczone na żółto pola], przy zbadaniu około 3-letniego dysku STL320LT020-9YG14 [Seagate Momentus Thin 2.5’’, 320 GB, 16 MB, 5400 RPM, SATA II].

Laptop jest “dobrze traktowany”, ogólnie z dyskiem nie ma widocznych problemów, jednak niepokoją mnie te “ostrzeżenia”.

Poniżej screeny z HDTune. Proszę o ocenę stanu HDD i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

smart_01.thumb.png.a319a19e38114e301238dsmart_02.thumb.png.50aa4c79f9827c3401465error_scan.thumb.png.815a695b0e4d3abc011benchmark.thumb.png.6532ff03969b666ff85b

Ostrzeżenia na żółto parametrów 0A i B8, nie mają znaczenia w tym przypadku. I znane jest wyświetlanie na żółto tych parametrów. Bardziej ma znaczenie wartość RAW kolumna DATA, wynosząca zero w obu parametrach, jak i atrybuty nie wyglądają na obniżone. Bardziej niepokojący jest parametr C1, atrybuty są bardzo niskie po 1, mogące wskazywać na wartość graniczną, żywotności dysku i ilość zaparkowań jaką przewiduje producent danego modelu. Według smart, jak nie przekłamuje. To żywotność dysku przewidziana jest na 200 000 bądź 300 000. I już została przekroczona, albo dochodzi jak ma być druga liczba zaparkowań. Czyli według smart, powinny zacząć pojawiać się problemy np. z parkowaniem głowicy i inne pochodne problemy wynikające. Jeśli oświadczasz, że nie ma odczuwalnych złych objawów. To według smart powinny zacząć się problemy bądź zgon dysku przy którymś uruchamianiu. Kiedy by to miało nastąpić ?, nie jestem w stanie przewidzieć. Nie miałem do czynienia z takim dyskiem, z taki wykazem smart granicznej żywotności ilości zaparkowań głowicy i jak długo jeszcze żył. Dla bezpieczeństwa ważne dane przekopiuj na inny fizycznie dysk. Smart jak i skan nie wykazuje problemów z powierzchnią dysku. To jakby siadło działanie głowicy, to odzysk danych musiał byś powierzyć specjalistycznej firmie.