Ostrzeżenie dotyczące zasilania

WItam. Ostatnio wymieniłem zepsutego GeForca 8500GT na 9600GT. Po podłączeniu karty, włączeniu komputera i zainstalowaniu sterowników 175.19 [tylko takich miałem instalke na kompie] pojawił się ten komunikat: http://img115.imageshack.us/img115/6207/ostrzezenie.jpg Zdziwiłem się gdyż posiadam zasilacz Pentagram 460W a reszta mojego sprzętu nie jest taka mocna. Postanowiłem sprawdzić czy wszystko jest porządnie podłączone i niestety zanim komputer się wyłączył przez przypadek przechyliłem wajchę prawdopodobnie do zmiany prądu przemiennego. Na szczęście spalił się tylko zasilacz i listwa.

Mam trzy pytania:

  1. Czy to możliwe że Pentagram 460W nie dał rady karcie 9600GT? Możliwe jest by był uszkodzony jakiś inny element np na płycie głównej?

  2. Czy opłaca się i czy w ogóle da się zreperować ten zasilacz? Jeśli nie to jaki model najlepiej kupić, co sądzicie o Modecom Valcano?

  3. Wydajność w nowszych grach jest bardzo słaba. Czy to napewno spowodowane jest używanie o wiele słabszego zasilacza czy też mogą to być jakieś uszkodzenia karty graficznej spowodowane wcześniejszym spięciem? Zamieszczam skrin z GPU-Z http://img410.imageshack.us/img410/2213/gpuzu.jpg

PROCESOR: Genuine Intel® CPU 2160 @ 1.80GHz

PŁYTA GŁOWNA: Gigabyte GA-945P-DS3

RAM: Kingston (1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM)

KARTA GRAFICZNA: GIGABYTE GeForce 9600GT 512mb

ZASILACZ: ModeCom Feel 350ATX a wcześniej Pentagram 460 SilentForce

wymień tego feela bo ci spali cały komp a wcześniej podłączyłeś dodatkowe zasilanie na pin

nie podłączyłes pewnie dodatkowego złącza

No mam taką nadzieje. Proszę o odpowiedz na pozostałe pytania

Co to za wajcha? Wszytskie podzespoły znajdujące się wewnątrz obudowy PCet są zasilane prądem stałym. Do zasilacza dociera prąd zmienny. Nigdy nie widziałem żadnej “wajchy” na zasilaczu… Chodzi Ci może o napięcie zasilanie (115V - 230V)?? Ciężko je zazwyczaj zmienić “przez przypadek” ze względu na to, że do jego mziany potrzebny jest śrubokręt (chociaż nie wydaje mi się, aby była możliwość takie zmiany w tym zasilaczu).

Błąd wyskoczył przez niepodpięcie dodatkowego wtyku zasilania do karty graficznej.

Sprawny Pentagram nie mógł nie dać rady tej karcie. Musisz dokąłdnie obejrzeć elementy na płycie głonej (kondensatory etc.) ale mam nadzieję, że padł tylko zasilacz.

Rozkręć go i sprawdź co się z nim stało. Jeśli interesujesz się/jesteś elektronikiem powinieneś wiedzieć co jest z nim nie tak. Jesli nie udaj się do fachowca. Co do nowego zasilacza - ile funduszy masz na nowy zasilacz??

A podpiołeś dodatkową wtyczkę zasilania czy wciąż jest niepodpięta??

Po czym stwierdziłeś że padł zasilacz? Mierzyłeś napięcia? Próbowałeś uruchomić go na sucho?

na feelu wcale tej karty nie próbuj !

wymień go minimum na modecom MC 350w/400w

U mnie taki sam pentagram ciągnie bez problemu 9600GT

GeForce 9600GT potrzebuje zasilacza o mocy przynajmniej 400W zdolnego dostarczyć 26A na linii 12V i wymaga dodatkowego zasilania za pomocą wtyczki PCIE 6-pin.

Cytat ze specyfikacji karty.

W teori. W praktyce wymagana jest wtyczka i zasilacz… no cóż, zalezy od firmy i reszty podzespołów, ale słyszałem o przypadkach gdy 300W trzymało tę kartę.

A gdzie jest to dodatkowe gniazdo 6-pin? Coś mi się zdaję, że nie ma go na mojej płycie głownej…

Na karcie graficznej

http://www.benchmark.pl/artykuly/testy/ … _2_490.jpg

Czarna kostka w prawym górnym rogu karty.

W pudełku z kartą powinna być przejściówka do zasilania karty typ : 2x MOLEX- 6 pin.

W zasilaczach tej klasy ta dodatkowa wtyczka powinna być w standardzie.

Modecom Feel 350 , nie ma wtyczki PCI - 6 pin do zasilania karty

Myślę cały czas o Pentagramia (od niego wtyczki też podpietej nie było - dlatego wyskakiwał komunikat).

“słyszałem o przypadkach gdy 300W trzymało tę kartę” http://pclab.pl/art31428-10.html - dobre 250 pewnie by potrzymało tę kartę, biorąc tym bardziej pod uwagę, że podany pobór mocy jest z gniazdka całego zestawu, czyli http://pclab.pl/art31428-6.html

MODECOM MC-430 CARBON - 430 w.

Kieruję się tylko niską ceną.

No cenowo to lepiej brać ModeCom MC350.

Tylko, że jest jeszcze coś takiego jak sprawność zasilacza. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że 250 już prawie nie robią. No i 250W z silną linią +12V jest nie do dostania.

Szukając zasilacza niepowinno się kierować ceną. A przynajmniej nie w pierwszej kolejności… :wink:

No tak, to gniazdo 6pin jest na karcie. Wcześniej i teraz nie jest podłączone. Podłączyć to dodatkowe zasilanie PCI-E na Feel’u? Bo będę jeszcze parę dni na nim pracował. oczywiście mam przejściówke 2x MOLEX- 6 pin.

“Tylko, że jest jeszcze coś takiego jak sprawność zasilacza.”

pclab mierzy prąd pobierany z gniazdka, czyli jakby pobierał te 250W, to tak na prawdę zasilacz dostarcza ok. 200W i minimalnie tyle powinien mieć zasilacz wpisane w swojej mocy

“Dodatkowo warto pamiętać o tym, że 250 już prawie nie robią. No i 250W z silną linią +12V jest nie do dostania.”

oczywiście prawda, podałem czysto hipotetyczną sytuację mówiąc o dobrym zasilaczu

“Szukając zasilacza niepowinno się kierować ceną. A przynajmniej nie w pierwszej kolejności… ;)”

święta prawda

tuc, lubisz hazard to podpinasz i patrzysz co się dzieje, nie chcesz stracić sprzętu - nie podpinaj niczego dodatkowego/nowego do tego zasilacza.