Oświetlenie LED w pc

Mam w swoim PC taką płytę główną:

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z370_aorus_gaming_k3rev_10#sp

I planuję zakup takiej obudowy:

Teraz powstaje pytanie, czy będę w stanie za pośrednictwem mojej płyty głównej sterować oświetleniem LED wiatraków dołączonych do obudowy? Nie chciałbym, żeby wiatraki cały czas świeciły się wszystkimi kolorami tęczy, wolałbym jakiś bardziej stonowany kolor, ale z tego czytam w internecie, nie jestem w stanie wywnioskować czy na moich złączach w płycie oraz rodzajem ledów w wiatrakach będę miał jakąkolwiek kontrolę.

Za wszelką pomoc serdeczne dzięki (:

Na stronie producenta obudowy masz w specyfikacji, że jest to ARGB, czyli „Addressable RGB” sterowane przez micro kontroler.

Ty na płycie masz złącza RGBW, kontrolą zajmuje się RGB Fusion i obsługuje tylko wybrane, zgodne akcesoria.
Płyty ze wsparciem RGB Fusion 2.0 (ARGB) już mogą bezpośrednio obsługiwać takie coś, ale bez kombinowania się nie obejdzie.

W każdym razie z obudową jest kontroler, którym manualnie można zmieniać kolorki.

Ok, ale jak w takim razie wygląda połączenie wiatraków z PC? Bo oprócz kolorów dochodzi jeszcze sterowanie prędkością - będzie możliwe automatyczne dopasowywanie prędkości do aktualnego obciążenia PC? Czy wiatraki będą chodzić cały czas z jakąś stałą, nieznaną nikomu prędkością?

Dodatkowo na płycie jest jeszcze jeden 3 pinowy slot na ledy, to też służy tylko do podpięcia pasków ledowych tak jak ten 5 pinowy, czy właśnie tam miałbym wpiąć ten kontroler o którym piszesz?

Kontroler jest autonomiczny wymaga tylko zasilania. W płytę żadnych ledów nie wpinasz. Prędkość pewnie reguluje się manualnie na kontrolerze lub jest standardowa wtyczka SYS_FAN/CASE_FAN 4-pinowa do wpięcia w płytę i profil ustawiasz w UEFI, czy prędkość ma być regulowana odnośnie temp. CPU, czy płyty gł.

Ten 5-pinowy port na płycie jest dla taśm ledowych RGBW

(strona 16)

3-pinowy jest dla taśm Digital Led Strip. A są tam jeszcze switche, które się zwiera, aby wybrać odpowiednie napięcie 5V lub 12V.
Wszystko jest w dokumentacji, którą Ci wkleiłem.

Szczerze mówiąc czytałem tego manuala, ale strasznie nie jasne są dla mnie te 3-4-5 pinowe wtyczki na ledy. Szukajac po internecie natrafiłem na kilka różnych nazw zależnych od producenta, dodatkowo niektóre 3 pinowe wtyczki miały tak naprawdę miejsce na 4 piny, z czego jeden był zaślepiony, inne z kolei miały tylko 3 piny bez tego zaślepionego, jeszcze inne 5 pinów.
Dodatkowo na stronie x-koma w jednym z komentarzy pojawiła się taka informacja:
" …brak możliwości zmiany kolorów wentylatorów ( świecą się na stałe w kolorze tęczy a raczej kręcą :slight_smile: ) kolory stonowane delikatne nie biją po oczach co jest na plus…" - mimo że obudowa jak byk w specyfikacji ma wpisane ARGB, co powinno oznaczać możliwość zmiany kolorów oświetlenia. Generalnie dla laika temat jest strasznie ciężki do ogarnięcia przy pierwszym kontakcie, stąd ten post.

Podsumowując:

  • dzięki zastosowanemu kontrolerowi led w obudowie, po podpięciu wtyczki zasilającej do zasilacza, powinienem mieć kontrolę nad kolorem ledów zainstalowanych w tych wiatrakach
  • kwestia kontroli prędkości wiatraków będzie zależna od opcji w biosie i ew. wyjścia z tego kontrolera, ale to się dowiem jak będę miał już obudowę u siebie.

Dobrze zrozumiałem? :smiley: