Oszczędzamy pieniądze za prąd- ile konkretnie? i5 vs FX6300

Witam.

Ciekawi mnie jakie będzie realna oszczędność wybierając np i5 zamiast fx6300. (celowo podałem te dwa procesory bo miedzy nimi szukam różnicy )

Zakładając ,ze różnica w poborze mocy wynosi ok 60w w stresie to ile miesięcznie zaoszczędzimy? Kilka złotych, kilkanaście, kilkadziesiąt? Oczywiście mówimy tylko o procesorach a nie reszcie komponentów…

Sprawdź ile kosztuje 1kw, a odpowiesz sobie sam.

Przestań grać a zaoszczędzisz kupę kasy. Karta graficzna zjada najwięcej w stresie…

Wywal z chaty czajnik elektryczny a zobaczysz różnicę w rachunkach. Zmień żarówki na energooszczędne. Telewizor też mało nie pobiera nawet ten energooszczędny - np samsung ma opcję sprawdzenia ile pobiera prądu więc można go sobie odpowiednio dostroić aby oszczędzać. Stara Lodówka zjada prądu za 3 nowe kompy, itd. Sam procesor to ziarnko góry lodowej.

A właśnie interesuje mnie sam procesor. :wink: I troszkę policzyłem.

Zakładając ,ze 1kwh to około 65 gr i wykorzystując komputer na maksymalnych obrotach przez 10 h ( co jest w zasadzie abstrakcją) to oszczędzamy miesięcznie 10 zł dzięki temu,ze mamy i5…w praktyce jednak wyjdzie o wiele mniej.

Po pierwsze TDP u Intela nie oznacza maksymalnego zużycia energii (powiedzmy tak, jest to średnie zużycie energii).

Oba procesory mają tryby oszczędzania energii.

Nie we wszystkich przypadkach wykorzystujesz procesor w 100%.

Wiem. Dlatego chciałem maksymalne wartości policzyć, które w rzeczywistości miejsca raczej nie maja.W idle praktycznie różnica nie istnieje natomiast w stresie zawsze więcej zeżre FX.

http://images.hardwarecanucks.com/image … 300-72.jpg

…czyli zakładamy, że moc = 60W a czas pracy procesorów = 12h dziennie:

:arrow: zużywana moc dzienna           12(h)*60(W)=720(W)

:arrow: obliczamy kW (1kW=1000W)   720(W)/1000(W)=0,72(kW)

:arrow: dzienny koszt (1kW=65gr)       0,72(kW)*0,65(zł)=0,468(zł)

:arrow: miesięczny koszt (30dni)         0,468(zł)*30(dni)=14,04(zł)

:arrow: roczny koszt (12m-c)             14,04(zł)*12(m-c)=168,48(zł)

btw. komputer o takiej samej wydajności z procesorem, kartą graficzną i monitorem zużywającymi o 60W (3*60) mniej to zaoszczędzony roczny koszt na energii elektrycznej 505,44zł.

Czyli 1 kWh godzina kosztuje 65 grosze? jakoś nie mogę tych cyferek ogarnąć.

Realnie zapewne różnica będzie kilka złotych miesięcznie.