Otwieranie serwera bez podawania portu

Cześć

Jestem szczęśliwym posiadaczem internetu DSL w Orange. ISP blokuje porty 21,22,80,443. Mam utworzony serwer apache i chciałbym dostać się do niego z zewnątrz po stałym IP. Wiem że trzeba zrobić przekierowanie portów z zewnętrznych (które są blokowane) na wewnętrzne. Po skonfigurowaniu w plikach konfiguracyjnych serwera że apache będzie nasłuchiwał na porcie 8080 jak dostać się do strony www  bez podawania adresu www:8080.

Za wszystkie odpowiedzi i pomysły dziękuję :slight_smile:

Skąd wiesz, że isp blokuje porty i akurat te? Jest to gdzieś zapisane w umowie lub regulaminie?

jak port w apache ustawiłeś na 8080 to wejdziesz na niego pod adresem http://adresip:8080 czyli dla przykładu po localhost z maszyny na której serwer stoi http://127.0.0.1:8080 z innego komputera zamiast 127.0.0.1 wpisujesz twoje ip zewnętrzne

@bart86 tylko koledze chodzi właśnie o to, że nie chce podawać portu w adresie, tylko chce wejść przez domenę na ten port.

 

Ale słyszałeś o takim czymś jak NAT? Skąd router ma wiedzieć o tym przekierowaniu?

ISP blokuje portu, dzwoniłem do nich w tej sprawie niestety nie można tego rozwiązać u nich. Dodatkowo podczas wchodzenia w konfigurację routera podczas przekierowywania portów wyświetla się które port są blokowane.

Nie masz jak tego bez jakiego serwera pośredniczącego (rewrite na “międzymordziu”). Coś musi “przepisać” odwłowanie np. do radgat.com --> 87.12.34.56:8080

port się zawsze pisze tylko 80 jest domyślny i programy mają to wbudowane dlatego nie trzeba ale jaby nie był to adresy internetowe by wyglądały http://adres:80

 

Myślę, że @roobal to rozumie, tylko próbuje zapytanie radgata przetłumaczyć/zintepretować/przełożyć na bardziej techniczne zagadnienie. Jak napisałem, można to zrealizować z serwerem pośredniczącym (po drodze rewrite).

Faktycznie Orange w DSL blokuje niektóre porty. Generalnie usługa ta nie służy do hostowania stron i najprościej wykupić jakiegoś VPS’a. VPS Windows Server (choćby w OVH) to koszty rzędu 100zł brutto / miesiąc, więc niewielkie. Jeśli jest to Apache to pewnie może być po prostu VPS na Linuxie, to już zupełnie groszowe sprawy. Na pewno jest to bardziej stabilne rozwiązanie.

Jeśli jednak koniecznie musisz hostować to u siebie to możesz poprosić o konfigurację routera w trybie “przezroczystym”. Działa on wtedy jak zwykły modem i nic nie jest blokowane. W takiej konfiguracji jednak ty całkowicie odpowiadasz za bezpieczeństwo sieci.

 

edit: 

To co proponuje bachus też jest jakimś rozwiązaniem. Czyli masz po drodzie serwer pośredniczący, który odbiera żądania na porcie 80 i przekazuje je dalej do ciebie na port np. 8888. Klient korzysta z portu 80. Skoro jednak i tak masz serwer pośredniczący to najprościej hostować bezpośrednio na nim.

Jeżeli chodzi o ten przezroczysty router to wiem że Orange może takie coś zrobić u mnie bo nawet mi to proponowali. Czy mogę dostać informację co mi to dokładnie daje? Czym jest serwer pośredniczący?

 

Standardowo w ADSL to Orange zdalnie zarządza twoim routerem. Zauważ, że nie masz konta admina i nie znasz hasła do “wdzwaniania się”. W zamian masz, mimo wszystko, zwiększone bezpieczeństwo, automatyczne aktualizacje konfiguracji itp.

W trybie przezroczystym router przestawia się w tryb modemu. Czyli po prostu “przerabia” internet z łącza telefonicznego na RJ45 i przekazuje dalej. Nie działa już jako router, nie podłączysz do niego wielu urządzeń, nie działa WiFi, … Musisz kupić drugi router, który podłaczasz pod ten port i robisz na nim co chcesz, np. jeśli taka twoja wola wystawiasz port 80 na świat. 

Mimo wszystko polecam jednak opcję z VPS’em. Prościej i bezpieczniej.

 

Z serwerem pośredniczącym chodzi o zrobienie czegoś takiego (powiedzmy, że twój lokalny DSL’owy adres to 100.100.100.100, a wykupiony serwer to 50.50.50.50):

 

Klient (użytkownik) -> 50.50.50.50:80 -> 100.100.100.100:8080 -> 50.50.50.50:80 -> Klient

Serwer pośredniczący przekazuje wszystkie żądanie do ciebie lokalnie na dowolny port i zwraca ślepo odpowiedź do użytwkonika. Użytkownik nawet o tym nie wie. Trochę podobna zasada jak load balancingiem.

Jeśli router działa jako modem (prawdopodobnie w trybie brgidge), to serwer dostaje publiczne IP. Jeśli za serwerem masz hosty, to serwer musi wykonywać NAT (pełnić zarazem rolę routera i firewalla).

 

Chyba trochę niepotrzebnie mieszasz dwie różne kwestie.

Jeśli zaś chodzi o NAT itd. to jednak łatwiej po prostu postawić za modemem zwykły router.

Router może być zwykły np. Tp-link czy potrzeba jakiegoś ADSL Tp-Linka? Jeżeli zwykły czy trzeba na nim tworzyć ustawienia typu pppoa0 itp?

 

Zostawiasz ten router co masz, tyle że on przestaje być routerem, a staje się modemem. Dalej stawiasz zwykły (w sensie bez ADSL). Dobranie routera do potrzeb to inna kwestia.

Jeszcze zadzwonię do “Pomarańczy” i spytam czy jak zrobią przezroczysty to aby na pewno porty nie będą blokowane :slight_smile:

Skoro stawiasz www powinieneś mieć domenę, dopisz port do pliku konfiguracyjnego domeny i będziesz miał dp.pl === dp.pl:666 albo co tam wolisz. Pomiajając fakt nat i przekierowania portu na urzadzeniu pomarańczy.

 

Jeszcze nie słyszałem, aby domena kierowała na konkretny port, rozwiń temat - człowiek całe życie się uczy :wink:

Można to zrealizować przez rekord srv po stronie dostawcy domeny (niektórzy dają dostęp do pliku, a niektórzy opcję w panelu domeny).