Otworzenie NAT na potrzeby gry online

Cześć,

potrzebuję pomocy przy otworzeniu NAT. Mianowicie :
zgłosiłem do swojego usługodawcy (Toya Łódź) chęć używania publicznego IP. Jest mi to potrzebne do grania online na PS4 (do tej pory TYP NAT 2 - ograniczony, potrzebuję TYP NAT 1 aby móc się łączyć ze wszystkimi przeciwnikami).

Adres publiczny IP został ustawiony (podałem do tego adres MAC portu WAN routera). W mieszkaniu układ jest następujący : kabel antenowy wchodzi do modemu, kabel ethernet wychodzi z modemu i jest połączony z routerem TPLINK TL-WR940N do niebieskiego portu INTERNET (domniemam, że jest to port WAN). Router rozprowadza sieć na całe mieszkanie w tym telefony, laptopy i jednym kablem łączy się przez LAN z PlayStation 4 (tam potrzebuję ustawić sobie TYP nat na otwarty).

Porty, które mi wskazało EA do odblokowania - wszystkie przekierowałem z tej strony https://help.ea.com/pl-pl/help/faq/opening-tcp-or-udp-ports-for-connection-issues/#fifa , czy dobrze? , screen poniżej.
uPNP automatycznie otwarte i dodane przy połączeniu z serwerami EA - screen poniżej.

DMZ mam zamknięte, DHCP otwarte.

Próbowałem zamknąć DHCP ale wtedy internet padł - działał jedynie na moim laptopie po WiFi. Domniemam, że jedna z tych funkcji za to odpowiada.

Ustawienia WAN w routerze są następujące :

Oczywiście przez cmd i ipconfig /all pokazuje mi cały czas wewnętrzny adres IP typu 192.168.x.x

Myślałem, że samo załatwienie publicznego IP załatwi sprawę ale chyba nie. Będę musiał coś tutaj podziałać ale potrzebuję pomocy. Może do każdego adresu MAC trzeba przypisać jakiś adres ip?

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc w temacie :slight_smile:

Pzdr, badii

  1. Przekierowanie portów zazwyczaj nazywa się port forwarding, ewentualnie NAT w niektórych routerach, u ciebie jest port triggering.
  2. Sprawdź czy adres IP wan widoczny w panelu routera jest faktycznie adresem publicznym.

wpisz np. whats my ip w google i porównaj adres z tym widocznym w panelu routera.

  1. zakładka ma nazwę forwarding a tam takie opcje jak : virtual servers, port triggering, dmz, upnp - nie ma nic o port forwarding :slight_smile:

  2. tak, zgadza sie. adres ip wan w panelu routera jes identyczny jak wpisany w google.

  1. Użyj zakładki virtual servers, pojęcia nie mam dlaczego tp-link wybrał tak durną nazwę dla przekierowania portów.
  2. W przypadku wielu gier włączenie UPnP* powinno wystarczyć.

UPnP może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa, również w sieci domowej.

Dobra tylko przy virtual servers mam coś takiego. Jakie IP ustawić dla tego ps4? Nadać stała rezerwacje przez dhcp?

Ps. Czy po prostu to moje publiczne ip wpisać w odpowiednim miejscu w virtual servers i ustawić porty? Wtedy będą dla całego obrębu te portu otwarte?

LOL - EA wy kretyni.

Jakie przekierowanie portów!? Przecież na tej stronie chodzi o otwarcie portów na firewallu. TL-WR940N nie powinien niczego blokować sam z siebie. Może instalator nie otworzył tych portów na windowsowym firewallu, albo zainstalowany jest na kompie firewall firmy trzeciej, który coś blokuje.

Na pewno FIFA nie potrzebuje przekierowania portów przez NAT, by łączyć się z serwerami EA.

PS. Domyślnym narzędziem do diagnozy sieci według EA jest Ultima Online Trace Utility. LOL.

Chodzi o PlayStation 4. Nie gram na Windowsie dlatego zastanawiam się jak tutaj to odblokować zęby byl ten nat otwarty.

Otwórz menu “Ustawienia” , a następnie wybierz kolejno pozycje “Sieć” i “Wyświetl stan połączenia”. Jaka jest informacja o NAT na samym dole?

Nat TYP 2

I lepszego mieć nie będziesz.
NAT typu 1 według to przekierowanie 1 do 1. Czyli ustawienie adresu konsoli jako DMZ w routerze. Wystawienie tak urządzeń nie jest zbyt rozsądne. Możesz spróbować, TP-Link powinien mieć taką opcję. Jeśli nie zadziała możesz spróbować tymczasowo wyłączyć uPNP , bo czasami są konflikty.

Co wiąże się z ustawieniem typu nat 1? Rozumiem, ze jestem bardziej narażony na ataki?

Po prostu z częścią przeciwnikow nie mogę się połączyć i o to w tym wszystkim chodzi :slight_smile:

Możesz spróbować, jak sobie pograsz, to wyłączysz. Teoretycznie PS4 powinno być bezpieczne. Zrób sobie najlepiej jeszcze wcześniej kopię konfiguracji żeby ci te ustawienia dające NAT typu 2 się nie zgubiły, jak wyłączysz uPNP (co może nie być konieczne).

Okej więc tak :

Przypisałem w DHCP adres MAC do wewnętrznego IP konsoli (192.168.0.105) jako permanentny.

Próba nr 1 : Włączyłem DMZ, uPNP włączone, ustawiłem adres IP konsoli, zapisałem, zrestartowałem router - typ nat 2.
Próba nr 2 : Włączyłem DMZ, uPNP wyłączone, ustawiłem adres IP konsoli, zapisałem, zrestartowałęm router - typ nat 2.
Próba nr 3 : Wyłączone DMZ, uPNP wyłączone, zapisane i router zresetowany - typ nat 2.

Wcześniej oczywiście jeszcze było DMZ wyłączone, uPNP włączone i tak typ nat 2.

Kończą mi się pomysły. Oczywiście mój router chodzi w trybie Standard Wireless Router.

Co mi pozostało?

A, możesz jeszcze konsolę zrestartować jak tego nie robiłeś. A później już nic. Z PS4 tak podobno bywa.

No trudno, to w takim razie uPNP lepiej żeby było włączone czy wyłączone? Skoro i tak już mam ten adres publiczny :slight_smile: bo tak czy siak on/off połączenie z EA działa.

uPNP zostaw włączone.

Dobrze. Za każdym razem gdy robiłem nowe ustawienia to konsola była wyłączona i włączałem ją jak internet wrócił. No cóż, może pozostaje w lutym zmienić dostawcę internetu :slight_smile: