Out of range na 2 monitorze

Witam. Przychodzę tu pewnym problemem, otóż wczoraj znalazłem stary monitor, który dzisiaj chciałem przyłączyć aby mieć dwa i powiększyć pulpit. Po podłączeniu do komputera wyświetla się na nim okienko z napisem ,Out of range" a rozdzielczość na pierwszym monitorze zmienia się na tą z drugiego. Dodam również, że monitor z tym problemem staje się monitorem głównym więc nie mogę nic zrobić. Gdy wszedłem w tryb awaryjny windowsa dwa monitory działały w rozdzielczości 1440x900 (największa jaką może mieć znaleziony monitor). Czy ktoś wie co mogę zrobić aby dwa działały poprawnie?

Ustaw identyczną na dwóch monitorach. Jaką rozdzielczość ma pierwszy?

Już ustawiałem taką samą na tym i tym lecz gdy podłączam dwa to na tym którego znalazłem wyświetla się out of range (nawet jak ustawiałem mniejsza rozdzielczość ) i staje się on monitorem głównym i nie mogę nic zrobić.

A sprawdzałeś rozszerzenie pulpitu?

Gdy mam podłączone dwa monitory nie mogę nawet wejść w ustawienia ani nacisnąć Stratu + P bo wszystko wyświetla się na monitorze z out of range.

A jakie w ogóle złącza mają te monitory?

dwa mają hdmi

Monitory działają poprawnie. Na miarę swoich możliwości technicznych. Jeśli żądasz od monitora, by wyświetlał większą rozdzielczość niż jest w stanie obsłużyć, to dostajesz w odpowiedzi “out of range” i to jest jak najbardziej prawidłowa reakcja monitora na błąd użytkownika.

Spróbuj podłączyć monitory do karty w odwrotnej kolejności.

Jeżeli dobrze rozumiem to masz dwa monitory o różnych parametrach technicznych i chcesz je oba podłączyć a jeden daje komunikat out of range. Więc zrób tak:

  • odepnij oba monitory
  • podepnij tylko monitor który wywołuje out of range
  • ustaw na nim maksymalną rozdzielczość/odświeżanie w jakim jest stabilny
  • podepnij drugi monitor i zrób to samo co powyżej.
  • wejdź w opcje grafiki i ustaw który monitor ma być głównym.

Właśnie tak robiłem ale jak podpinam monitor z out of range(1) ustawiam tam jego maksymalną rozdzielczość a następnie podpinam ten drugi to zaczyna wyświetlać się ten problem a na tym drugim automatycznie rozdzielczość zmienia się na tą którą miał pierwszy. Wtedy monitor z out of range zmienia się na monitor główny i próbując otworzyć ustawienia one otwierają się na tym pierwszym więc nie mam jak tego zmienić.

Czy zrobiłeś to co ci poleciłem, czyli podpięcie monitorów w odwrotnej kolejności do karty graficznej? Widocznie karta graficzna ma na sztywno ustawione priorytety złączy i będzie ci ustawiać główny z automatu ten, który jest w danym gnieździe. Możesz tą kolejność zmienić później w systemie, ale dopiero jak ci wszystko zadziała. Ewentualnie ustaw w systemie klonowanie obrazu na drugi monitor (tak, aby na obu było wyświetlane to samo) wtedy będziesz miał dostęp do okien konfiguracyjnych.

1 polubienie

Jeżeli monitor z out of range po podłączeniu staje się tym główny a jest na nim tylko ten napis, to opisz co się dzieje na drugim.

Zmienienie kolejności podpinania monitorów nic nie dało.

Na drugim automatycznie zmienia się rozdzielczość na 1440x900

Klawiszami alt + tab namierz okno z konfiguracją, które ucieka ci na drugi monitor, następnie klawiszami windows + shift + kursor w lewo (albo w prawo) przeniesiesz okno na drugi monitor.