Overclocking Core 2 Duo E7400 i Windows 7

Witam

Chciałbym podkręcić procesor Intel Core 2 Duo E7400.

Nigdy wcześniej się w to nie bawiłem, a czytałem że OC (szczególnie zwiększanie napięcia) może uszkodzić procesor,

więc mam pytanie do jakich wartości przy mojej konfiguracji polecacie go podkręcać?

Płyta główna: Asus P5B-E

Wersja/data systemu Bios: American Megatrends Inc. 1807, 2009-04-15

Wersja SMBIOS: 2.4

Data biosu wideo: 2009-07-24

Ram: 2x 1GB DDR2 800MHz Blitz

Zasilacz: OCZ modXstream-pro 500W

Wg Everesta temperatury w spoczynku/ w stresie wynoszą:

płyta główna: 25 C / 28 C

procesor: 39 C / 54 C

Procesor rdzenie (1 i 2 identycznie): 34 C / 43 C

Karta: 38 C / 55 C

obecne napięcie rdzenia procka: 1,11- 1,12V

Ile mogę z takiego sprzętu w miarę bezpiecznie wycisnąć?

* Inna sprawa też bezpośrednio związana z wydajnością, to ew instalacja Windowsa 7.

Obecnie posiadam xp professional sp3. Opłaca się inwestować w nowy system, czy na tym kompie nie zauważę wzrostu wydajności?

Apropo windowsa 7 to na żadnym nie zobaczysz wzrostu wydajności po przesiadce z xp bo tak jak i vista są to bardziej rozwinięte systemy a przez to dużo bardziej wymagające ;] Co najwyżej można mówić o braku spadku wydajności ale ogólnie na razie został bym przy xp ;]

Apropo oc… z tego procka delikatnie podkręcając z 3,5ghz powinno się uzyskać albo i więcej ale to zależy od egzemplarza itp… ale dokładnie doradzi ci to ktoś bardziej w tym siedzący bo ogólnie zasilacz jest ok… ale płyta to już lekki staroć choć kiedyś była całkiem dobra do oc ;] sam mam prawie identycznego “złoma” ;D

Napisz tylko jakie masz chłodzenie na procesorze bo jak na niepodkręconego to 39- 54 stopnie to dość dużo i zgaduje że masz boxa a do oc przydało by się coś lepszego… osobiście używam Scythe Ninja 2 ;]

Sprawdż jeszcze temperaturę procesora tym programem: http://shahsmerdis.com/CoreTemp/CoreTemp.zip

Pobrałem podlinkowany programik do temp, pograłem trochę z BitCometem i muzyką w tle i pokazał: core #0: 34-46 C i core #1: 34-43 C.

Podane przeze mnie wcześniej odczyty były po całym wieczorze grania. Wieczorze przechodzącym w poranek :wink:

Chłodzenie jest takie jak dostałem razem z procesorem w pudełku- mały aluminiowy radiator z wiatrakiem intela na górze. W razie potrzeby się zmieni.

Czyli 3,5 GHz powinienem wyciągnąć, jakie napięcie do tego? No i czy ruszać RAM i timingi czy nie trzeba?