Overclocking - da sie zrobic?

Witam, mam pewien dylemat. Czy na moim pc oplaca sie robic overclocking czy tez nie warto sie w to bawic i kupic nowe czesci. Pc wyglada tak

procesor INTEL Core2 Duo E7200 2,53 GHz

pamiec DDR-II 2GB/800MHz

plyta glowna GIGABYTE GA-G31M-S2L

karta graficzna GeForce 9600GT 512MB

zasilacz 400W

Slyszalem ze do overclockingu niezbedna jest dobra plyta glowna. Ta do najlepszych chyba nie nalezy, kosztowala tylko ok 150 zl. Chodzi mi o podkrecenie procesora, na ok 3GHz. Czy daloby sie to zrobic bez wiekszego ryzyka na tym sprzecie? Jezeli tak to jak zmienic napiecie CPU? Wyjsciowe U=1,12V. W karcie graficznej podkrecilem zegary procesora z 650MHz na 750MHz i pamieci z 900MHz na 1000MHz. Karta miala jak narazie najwyzsza temp 66*C przy graniu w Far Cry 2 na max detalach ale na rozdzielczosci 1280/1024. Czy ja tez moge jeszcze bardziej podkrecic? I co z pamiecia? Czy da sie podkrecic RAM, czy tez lepiej zainwestowac w nowe kosci?

Przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z laptopa, na ktorym polskimi znakami nie dysponuje. Pozdrawiam

3.0Ghz to powinieneś spokojnie wyciągnąć na box chłodzeniu…znajomy C2D 2.66Ghz podkręcił na 4.1Ghz tylko na lepszej płycie…i chłodzeniu…

proc myśle że na pewno wykręci się na 3Ghz ale powiedz jeszcze jakiej marki masz zasilacz?

zasilacz byl kupiony z obudowa. w papierach mam nazwe QOLTEC BluePoint 440B 400W - cena 184 zl. Dodam tylko ze procesor w stanie spoczynku ma 55*C (na rdzen) czy to nie za duzo? A jezeli podkrecac to zwiekszyc napiecie? i co z karta graficzna? czy podkrecenie zegara procesora i pamieci o 100MHz to max na ta karte? Podkrecac jeszcze Shadery? mam fabrycznie na 1600MHz.

Taka temperatura jest dużo za wysoka. Myśle że skoro taka jest to nie ma mowy na razie o zwiększaniu napięcia.

Shadery powinieneś podkręcać razem z rdzeniem karty - tak jest najwygodniej

Powinno sie dać bez zmiany napięcia na 3000MHz. Mobo na chipsecie intela to ok ale nie jest najlepszy.

Trochę dużo. Chłodzenie dobrze założone i czy paste zmieniałeś na lepszą?

Albo masz tak jak ja że są zrąbane czujniki i tempke rozpoznaje “z palca” przez dotknięcie radiatora palcem i jak nie odczuwam jakiś super zmian to jest ok.

Co do zasilacza to nie przypadkiem “Q-Tec”?? ale i tak do wymiany: http://www.oc-forum.org/index.php?showtopic=13020 przynajmniej na markowy 450-500W.

Jakiej formy te kości?

nie zmienialem pasty. probowalem podkrecic do 2,8 GHz bez zmiany napiecia. pc sie zresetowal i powrocil do poprzednich ustawien (2,53GHz). takze chyba bez zmiany napiecia nie ruszy ;/ a boje sie zwiekszac, majac zasilacz “Q-Tec” (;p) i wysoka temp na rdzeniu. Wiec jaki zasilacz polecacie? i co z tym chlodzeniem? kupic paste czy wystarczy otworzyc obudowe? :PP pamiec mam Kingstona

Kingstona to słabe i słabo sie kręcą. Ja bym wymienił na crucial 2GB 800MHz.

W żadnym wypadku nie otwieraj obudowy, bo to zaszkodzi, bo nie ma dobrego przeływu powietrza.

Ja bym wymienił chłodzenie na Pentagram Karakorum.

U mnie to sie robi gdy coś mu nie pasuje np: za duże takt. ramów, złe timingi itp. Więc może pobaw sie taktowaniem ramów i timingami.

Jakby miał za mało V to by sie resetował podczas bootowania lub pracy w systemie.

PS. Też mam płytę Gigabyte’a

To próbuj co jakieś 3Mhz na FSB aż osiągniesz moment, w którym będziesz wiedział że więcej nie pójdzie…czyli dawaj co 3Mhz do póki nie przestanie działać stabilnie…i testuj najlepiej “orthosem” lub “Super PI”. :slight_smile:

ok tak zrobie :slight_smile: ale powiedzcie mi jeszcze czy jest sens podkrecac procka z 2,53 na 2,6 ? :slight_smile: a jezeli nawet na 3.0 to ile to by dalo+FPS w grach?

mi w GTA4 z 2.6Ghz na 3.0Ghz dało 5-10fps