Overclocking - da sie zrobic?

(Dorotakropiewnicka) #1

Witam, mam pewien dylemat. Czy na moim pc oplaca sie robic overclocking czy tez nie warto sie w to bawic i kupic nowe czesci. Pc wyglada tak

procesor INTEL Core2 Duo E7200 2,53 GHz

pamiec DDR-II 2GB/800MHz

plyta glowna GIGABYTE GA-G31M-S2L

karta graficzna GeForce 9600GT 512MB

zasilacz 400W

Slyszalem ze do overclockingu niezbedna jest dobra plyta glowna. Ta do najlepszych chyba nie nalezy, kosztowala tylko ok 150 zl. Chodzi mi o podkrecenie procesora, na ok 3GHz. Czy daloby sie to zrobic bez wiekszego ryzyka na tym sprzecie? Jezeli tak to jak zmienic napiecie CPU? Wyjsciowe U=1,12V. W karcie graficznej podkrecilem zegary procesora z 650MHz na 750MHz i pamieci z 900MHz na 1000MHz. Karta miala jak narazie najwyzsza temp 66*C przy graniu w Far Cry 2 na max detalach ale na rozdzielczosci 1280/1024. Czy ja tez moge jeszcze bardziej podkrecic? I co z pamiecia? Czy da sie podkrecic RAM, czy tez lepiej zainwestowac w nowe kosci?

Przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z laptopa, na ktorym polskimi znakami nie dysponuje. Pozdrawiam

(Jczubin) #2

3.0Ghz to powinieneś spokojnie wyciągnąć na box chłodzeniu........znajomy C2D 2.66Ghz podkręcił na 4.1Ghz tylko na lepszej płycie.....i chłodzeniu....

(Mandrasik17) #3

proc myśle że na pewno wykręci się na 3Ghz ale powiedz jeszcze jakiej marki masz zasilacz?

(Dorotakropiewnicka) #4

zasilacz byl kupiony z obudowa. w papierach mam nazwe QOLTEC BluePoint 440B 400W - cena 184 zl. Dodam tylko ze procesor w stanie spoczynku ma 55*C (na rdzen) czy to nie za duzo? A jezeli podkrecac to zwiekszyc napiecie? i co z karta graficzna? czy podkrecenie zegara procesora i pamieci o 100MHz to max na ta karte? Podkrecac jeszcze Shadery? mam fabrycznie na 1600MHz.

(Mandrasik17) #5

Taka temperatura jest dużo za wysoka. Myśle że skoro taka jest to nie ma mowy na razie o zwiększaniu napięcia.

Shadery powinieneś podkręcać razem z rdzeniem karty - tak jest najwygodniej

(adam749) #6

Powinno sie dać bez zmiany napięcia na 3000MHz. Mobo na chipsecie intela to ok ale nie jest najlepszy.

Trochę dużo. Chłodzenie dobrze założone i czy paste zmieniałeś na lepszą?

Albo masz tak jak ja że są zrąbane czujniki i tempke rozpoznaje "z palca" przez dotknięcie radiatora palcem i jak nie odczuwam jakiś super zmian to jest ok.

Co do zasilacza to nie przypadkiem "Q-Tec"?? ale i tak do wymiany: http://www.oc-forum.org/index.php?showtopic=13020 przynajmniej na markowy 450-500W.

Jakiej formy te kości?

(Dorotakropiewnicka) #7

nie zmienialem pasty. probowalem podkrecic do 2,8 GHz bez zmiany napiecia. pc sie zresetowal i powrocil do poprzednich ustawien (2,53GHz). takze chyba bez zmiany napiecia nie ruszy ;/ a boje sie zwiekszac, majac zasilacz "Q-Tec" (;p) i wysoka temp na rdzeniu. Wiec jaki zasilacz polecacie? i co z tym chlodzeniem? kupic paste czy wystarczy otworzyc obudowe? :PP pamiec mam Kingstona

(adam749) #8

Kingstona to słabe i słabo sie kręcą. Ja bym wymienił na crucial 2GB 800MHz.

W żadnym wypadku nie otwieraj obudowy, bo to zaszkodzi, bo nie ma dobrego przeływu powietrza.

Ja bym wymienił chłodzenie na Pentagram Karakorum.

U mnie to sie robi gdy coś mu nie pasuje np: za duże takt. ramów, złe timingi itp. Więc może pobaw sie taktowaniem ramów i timingami.

Jakby miał za mało V to by sie resetował podczas bootowania lub pracy w systemie.

PS. Też mam płytę Gigabyte'a

(Jczubin) #9

To próbuj co jakieś 3Mhz na FSB aż osiągniesz moment, w którym będziesz wiedział że więcej nie pójdzie.........czyli dawaj co 3Mhz do póki nie przestanie działać stabilnie...i testuj najlepiej "orthosem" lub "Super PI". :slight_smile:

(Dorotakropiewnicka) #10

ok tak zrobie :slight_smile: ale powiedzcie mi jeszcze czy jest sens podkrecac procka z 2,53 na 2,6 ? :slight_smile: a jezeli nawet na 3.0 to ile to by dalo+FPS w grach?

(Jczubin) #11

mi w GTA4 z 2.6Ghz na 3.0Ghz dało 5-10fps