Overclocking - Intel Pentium Core Duo E7200

witam, chcialbym podkrecic procesor, ale nie wiem jak sie do tego zabrac, srednio sie na tym znam, ale im wiecej czytam na ten temat tym bardziej mi sie wszystko miesza. z E7200 (2,53ghz) czytałem ze da sie spokojnie wyciagnac 3,6 -3,8 ghz tyle ze trzeba dokupic jakis lepszy cooler. tak sie sklada ze moj obecny zaczal wyć, wiec zamowilem http://allegro.pl/item727589187_wentylator_pentagram_freezone_karakorum_p_7015.html jakis (podobno dobry) w przystepnej cenie, nadaje sie rowniez do overclockingu. sporo googlowałem na temat mojego procesora i wlasnie to mnie zmotywowalo do OC, czy moglibyscie udzielić mi jakichs rad odnośnie co zrobić / czego nie robić przy podkrecaniu?

kilka informacji odnosnie mojego sprzetu

Typ procesora DualCore Intel Core 2 Duo E7200, 2533 MHz

Nazwa płyty głównej Foxconn G31MV(-K)

zasilacz bardziej z firmy “noname” :stuck_out_tongue: ale pisze na nim moc 450 watt :slight_smile:

reszta chyba nie potrzebna :slight_smile:

licze na Waszą pomoc ! :slight_smile:

raz - plyta nie bardzo sie nadaje do OC, bo ma za slaba sekcje zasilania (dwie fazy),

dwa - jakie pamieci, jaki dzielnik fsb:ram?

trzy - zasilacz mimo, ze ma 450W nie nadaje sie do zadnego kompa, a tym bardziej do OC,

cztery - monitorujesz temperatury, napiecia?

hmm… pamięci:

DIMM1: Aeneon AET760UD00-30DB97X 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM3: GoodRAM GR667D264L5/2G 2 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

dzielnik? jak to sprawdzic? czy to jest cos z informacji powyzej : D ?

dlaczego zasilacz nie nadaje sie do OC ?

a temperatury sa w porzadku, dochodzi do 70 stopni przy obciazeniu procesora ( nie podkrecany, na starym chlodzeniu, na nowym bedzie na pewno lepiej )

pamieci - rozne kosci, roznie sie ustawiaja i kreca - OC odpada,

dzielnik - jesli nie wiesz co to jest i gdzie go szukac, to… odpada OC doputy, dopoki sie nie dowiesz,

temperatury - 70C w stresie, ale jakim, czym obciazasz CPU - orthos’em, occt czy po prostu film ogladasz?

a napiecia? sprawdz je miernikiem w stresie a dowiesz sie czemu zasilacz nie nadaje sie do OC (o ile jest faktyczny noname)

to jesli “rozne pamieci” to zawsze mozna te 1 gb wyjac : D zawsze zostaje 2 gb, nie jest malo, ale tez nie jest duzo :confused: sprawdzalem temperatury i napiecie przy obciazeniu procka programem occt. temperatura skoczyla z 70 stopni (wczoraj) do 83 (teraz), napiecie - w spoczynku rdzeń 1.12 V a przy obciazeniu 1.09 V, no a ten dzielnik, gdzie go mam znalezc?

raz - troche wysokie temperatury, 80C to juz gotowanie proca na dluzsza mete,

dwa - dzielnik znajdziesz w biosie

trzy - musisz ustawic recznie napiecia, wylaczyc eist/c1e na czas prob itp.

cztery - jesli umiesz angielski zapoznaj sie z ta recenzja:

Podaj coś więcej. Marka, model.

zamówiłem wydajne chlodzenie PENTAGRAM FREEZONE KARAKORUM P 7015

jest to zasilacz ISO-450PP, moc 350 W, wczesniej mowilem 450 W, bo w modelu pisze 450PP i myslalem ze to jest jego moc…

nie bardzo to jest dla mnie, myslalem ze sobie jakos lepiej poradze, mysle ze z Wasza pomoca cos razem zdziałamy :wink:

beze mnie - jakos mam wizje nastepnych tematow: komp mi sie restartuje, pomocy system oszalal itp. 8)

wolalbym, bys zrozumial zasade dzialania kompa, anizeli malpowal wysilek kogos… dojdz samemu - wieksza satysfakcja… nie tylko w lozku :roll:

jak mialy by byc takie tematy, to przywrocilbym standardowe taktowanie procesora. no dobra, chociaz do tych 3 ghz wyciagne na moim sprzecie ? juz nie mowie o 3,8+/-, chociaz troszke z niego wycisnąc :slight_smile: sam probowałem go podkrecic, dałem 0,0125 V wiecej i komp zgasl :stuck_out_tongue: po chwili go wlaczylem, zmienilem na standardowe napiecie i tak jest do tej pory, a chcialbym wyciagnac chociaz 3 ghz ( nie wierze ze sie nie da na moim sprzecie, jakis super nowy nie jest, ale 3 ghz na pewno sie da, moge nawet wyjac ta kość 1 gb ramu, zeby bardziej kosc 2 gb ram wspolgrala z prockiem. o chlodzenie sie nie martwie bo na standardowym wiadomo bedzie bardzo goracy procesor, ale w poniedzialek, moze wtorek przyjdzie PENTAGRAM FREEZONE KARAKORUM P 7015, wiec wtedy cos moge zaczac dzialac, narazie to zostawie i poczekam na wiatraczek :wink:

nie rozumiesz…

masz za slaba plyte, ktora nie trzyma napiec pod obciazeniem (ma za slaba sekcje zasilania)

masz za slaby zasilacz, ktory moze pasc w stresie lub podawac ‘dziwne’ napiecia - co skutkuje niestabilnoscia calego ukladu,

Twoja plyta max obsluzy fsb333 przy ramie na 800mhz - Ty masz proca na fsb266 i ram na 333mhz w singlu, czyli musialbyc ustawic dzielnik na 1:1 i wtedy ciagnac z fsb (recznie ustawiajac vdimm i timingi)

po OC temperatury wzrosna, nie tylko na procu, ale rowniez plyty - zapewniles dobra wentylacje i obieg w budzie?

tak, w skrzynce jest ‘git’ z tyłu wyciągający powietrze ze środka, a z boku wciągający do środka ( przykręcony z boku, bo z przodu nie ma gdzie - nietypowa obudowa ; / )

może przydadzą się te informacje skopiowane z Everesta. wiatraczek powinien przyjść jutro to chłodzenie procka będzie lepsze :slight_smile: na chwile obecna 65*C w spoczynku ;/

ale kości maja identyczne timingi więc chyba będą się tak samo kręcić : >

////

chłodzenie przyszło, zamontowałem, w spoczynku średnio 45 stopni, przy obciążeniu programem OCCT max 65 stopni, nie jest źle chyba, co ;> ? tyle że jest problem, zrobiłem złe obliczenia w wymiarach gdy zamawiałem chłodzenie. ten radiator jest strasznie wielki, musiałem zdjąć 2 wiatraczki, (ten od wciągania i wyciągania powietrza) i teraz pytanie, z boku obudowy na dole mam takie dziureczki, można tam przykręcić wiatrak, ale jako wydmuchujący czy wdmuchujący powietrze, bo jak przyłożę rękę to czuć wydmuchiwane powietrze.

wygląda to tak:

71863_-2_draft.jpg

chodzi o te dziurki na lewej ściance obudowy. z przodu by tez pasowało zamontować wiatrak, miejsce na przykręcenie jest, ale nie ma dziurek z przodu, co zrobić w związku z tym ? :

nie jest git, bo sie grzeje, jak widzisz 8)

moze, ale czy identycznie pojda na tym samym napieciu?

nie wiesz, a tym bardziej pewien byc nie mozesz identycznych kostek na plytkach RAM…

daj naped cd/dvd na najwyzsza zatoke, nizej wstaw jakas 120’ (np. acutake tanie jest i dosc wydajne przy rozsadnym halasie)

zrob porzadek z kablami i zaklej dziure na srodku - ta nizej, mozesz zostawic o ile karta grafiki ma aktywne chlodzenie gdzies w tym miejscu/na wysokosci

na tyl moze sie zmiesci slip stream Scythe - pytanie, jak zamontowales cooler - moze da sie obrocic o 90 stopni lub inaczej wentyl zalozyc?

generalnie, najlepiej wpychac powietrze dolem a gora wypychac, bez ‘kominow’ czy innych dziurek na bokach - moze od strony proca byc, wrecz powinna przy obecnych rozwiazaniach chlodzacych plyte tez i z tylu

na tył już nic nie wejdzie, no chyba że jakiś rzeczywiście slim :stuck_out_tongue:

nie aż tak bardzo po zamontowaniu Karakorum.

też trzeba spróbować ; )

cooler skierowany jest do dołu wiatrakiem. dało by chyba radę obrócić radiator o 90 stopni, ale w którą stronę?

do napędu dvd? tam ma być ten wiatrak 120mm, będzie dmuchać w Karakorum.

do góry? w stronę zasilacza?

czy na “tyły”, wtedy będzie dmuchać w tego (przyszłego) slima?

niewiele pasty mi zostało, nie dość że dali jej mało to jeszcze w takiej torebeczce jak ketchup z McDonald tyle że mniejszej ;/ (i czy nie wyschnęła :D?)

to jak zamontować go pod nagrywarkę dvd, jak ma być na dole :stuck_out_tongue: na wyglądzie obudowy mi nie zależy, jak trzeba dziur mogę ją pociąć, ale myślę że to nie będzie potrzebne :smiley:

no dobra, tyle wiatraków podłącze i zasilacz padnie :stuck_out_tongue: Chieftec by się przydał, jakiś mocny o małych wymiarach, bo teraz się zasilacz nie zmieści, ledwo co upchnąłem Karakorum^^

jesli masz wentyl u dolu, to nic dziwnego, ze moze sie nie miescic nic na tyl - obroc o 90’’ w prawo, by wentyl dmuchal przez karakorum do tylu - pewnie w tej pozycji zmiesci sie tam jakis normalny wentylator

na dole masz panel, wiec tam go nie wsadzisz - jesli umiescisz pod napedem 120’, to powinna byc na wysokosci coolera CPU - tworzy sie tunel (przod-karakorum-tyl)

zasilacz dodatkowo wspomoze odbieranie cieplego powietrza z boku (to wciecie na srodku ma niby ulatwiac odprowadzenie powietrza z pomiedzy blaszek)

wentyle mozesz podlaczyc pod plyte i przez nia sterowac obrotami przeciez?

Clockowork ty niedorobiony geniuszu , takie porady to możesz sobie wsadzić ponieważ tego procka to ja w biosie wykręcam na 3.1 bez zmieniania napięć i to z standardowym badziewnym chłodzeniem, tylko pastę trzeba umiejętnie położyć i proc nie przekracza maksymalnej temp w stresie nie wspominając o tym że właściwego obiegu powietrza w jednostce w ogóle nie mam