Overclocking - Intel Pentium Core Duo E7200

(Krzychu 193) #1

witam, chcialbym podkrecic procesor, ale nie wiem jak sie do tego zabrac, srednio sie na tym znam, ale im wiecej czytam na ten temat tym bardziej mi sie wszystko miesza. z E7200 (2,53ghz) czytałem ze da sie spokojnie wyciagnac 3,6 -3,8 ghz tyle ze trzeba dokupic jakis lepszy cooler. tak sie sklada ze moj obecny zaczal wyć, wiec zamowilem http://allegro.pl/item727589187_wentylator_pentagram_freezone_karakorum_p_7015.html jakis (podobno dobry) w przystepnej cenie, nadaje sie rowniez do overclockingu. sporo googlowałem na temat mojego procesora i wlasnie to mnie zmotywowalo do OC, czy moglibyscie udzielić mi jakichs rad odnośnie co zrobić / czego nie robić przy podkrecaniu?

kilka informacji odnosnie mojego sprzetu

Typ procesora DualCore Intel Core 2 Duo E7200, 2533 MHz

Nazwa płyty głównej Foxconn G31MV(-K)

zasilacz bardziej z firmy "noname" :stuck_out_tongue: ale pisze na nim moc 450 watt :slight_smile:

reszta chyba nie potrzebna :slight_smile:

licze na Waszą pomoc ! :slight_smile:

(Jjoasz) #2

raz - plyta nie bardzo sie nadaje do OC, bo ma za slaba sekcje zasilania (dwie fazy),

dwa - jakie pamieci, jaki dzielnik fsb:ram?

trzy - zasilacz mimo, ze ma 450W nie nadaje sie do zadnego kompa, a tym bardziej do OC,

cztery - monitorujesz temperatury, napiecia?

(Krzychu 193) #3

hmm.. pamięci:

DIMM1: Aeneon AET760UD00-30DB97X 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM3: GoodRAM GR667D264L5/2G 2 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

dzielnik? jak to sprawdzic? czy to jest cos z informacji powyzej : D ?

dlaczego zasilacz nie nadaje sie do OC ?

a temperatury sa w porzadku, dochodzi do 70 stopni przy obciazeniu procesora ( nie podkrecany, na starym chlodzeniu, na nowym bedzie na pewno lepiej )

(Jjoasz) #4

pamieci - rozne kosci, roznie sie ustawiaja i kreca - OC odpada,

dzielnik - jesli nie wiesz co to jest i gdzie go szukac, to... odpada OC doputy, dopoki sie nie dowiesz,

temperatury - 70C w stresie, ale jakim, czym obciazasz CPU - orthos'em, occt czy po prostu film ogladasz?

a napiecia? sprawdz je miernikiem w stresie a dowiesz sie czemu zasilacz nie nadaje sie do OC (o ile jest faktyczny noname)

(Krzychu 193) #5

to jesli "rozne pamieci" to zawsze mozna te 1 gb wyjac : D zawsze zostaje 2 gb, nie jest malo, ale tez nie jest duzo :confused: sprawdzalem temperatury i napiecie przy obciazeniu procka programem occt. temperatura skoczyla z 70 stopni (wczoraj) do 83 (teraz), napiecie - w spoczynku rdzeń 1.12 V a przy obciazeniu 1.09 V, no a ten dzielnik, gdzie go mam znalezc?

(Jjoasz) #6

raz - troche wysokie temperatury, 80C to juz gotowanie proca na dluzsza mete,

dwa - dzielnik znajdziesz w biosie

trzy - musisz ustawic recznie napiecia, wylaczyc eist/c1e na czas prob itp.

cztery - jesli umiesz angielski zapoznaj sie z ta recenzja:

8)

(mati75) #7

Podaj coś więcej. Marka, model.

(Krzychu 193) #8

zamówiłem wydajne chlodzenie PENTAGRAM FREEZONE KARAKORUM P 7015

jest to zasilacz ISO-450PP, moc 350 W, wczesniej mowilem 450 W, bo w modelu pisze 450PP i myslalem ze to jest jego moc...

nie bardzo to jest dla mnie, myslalem ze sobie jakos lepiej poradze, mysle ze z Wasza pomoca cos razem zdziałamy :wink:

(Jjoasz) #9

beze mnie - jakos mam wizje nastepnych tematow: komp mi sie restartuje, pomocy system oszalal itp. 8)

wolalbym, bys zrozumial zasade dzialania kompa, anizeli malpowal wysilek kogos... dojdz samemu - wieksza satysfakcja... nie tylko w lozku :roll:

(Krzychu 193) #10

jak mialy by byc takie tematy, to przywrocilbym standardowe taktowanie procesora. no dobra, chociaz do tych 3 ghz wyciagne na moim sprzecie ? juz nie mowie o 3,8+/-, chociaz troszke z niego wycisnąc :slight_smile: sam probowałem go podkrecic, dałem 0,0125 V wiecej i komp zgasl :stuck_out_tongue: po chwili go wlaczylem, zmienilem na standardowe napiecie i tak jest do tej pory, a chcialbym wyciagnac chociaz 3 ghz ( nie wierze ze sie nie da na moim sprzecie, jakis super nowy nie jest, ale 3 ghz na pewno sie da, moge nawet wyjac ta kość 1 gb ramu, zeby bardziej kosc 2 gb ram wspolgrala z prockiem. o chlodzenie sie nie martwie bo na standardowym wiadomo bedzie bardzo goracy procesor, ale w poniedzialek, moze wtorek przyjdzie PENTAGRAM FREEZONE KARAKORUM P 7015, wiec wtedy cos moge zaczac dzialac, narazie to zostawie i poczekam na wiatraczek :wink:

(Jjoasz) #11

nie rozumiesz...

masz za slaba plyte, ktora nie trzyma napiec pod obciazeniem (ma za slaba sekcje zasilania)

masz za slaby zasilacz, ktory moze pasc w stresie lub podawac 'dziwne' napiecia - co skutkuje niestabilnoscia calego ukladu,

Twoja plyta max obsluzy fsb333 przy ramie na 800mhz - Ty masz proca na fsb266 i ram na 333mhz w singlu, czyli musialbyc ustawic dzielnik na 1:1 i wtedy ciagnac z fsb (recznie ustawiajac vdimm i timingi)

po OC temperatury wzrosna, nie tylko na procu, ale rowniez plyty - zapewniles dobra wentylacje i obieg w budzie?

(Krzychu 193) #12

tak, w skrzynce jest 'git' z tyłu wyciągający powietrze ze środka, a z boku wciągający do środka ( przykręcony z boku, bo z przodu nie ma gdzie - nietypowa obudowa ; / )

może przydadzą się te informacje skopiowane z Everesta. wiatraczek powinien przyjść jutro to chłodzenie procka będzie lepsze :slight_smile: na chwile obecna 65*C w spoczynku ;/

ale kości maja identyczne timingi więc chyba będą się tak samo kręcić : >

////

chłodzenie przyszło, zamontowałem, w spoczynku średnio 45 stopni, przy obciążeniu programem OCCT max 65 stopni, nie jest źle chyba, co ;> ? tyle że jest problem, zrobiłem złe obliczenia w wymiarach gdy zamawiałem chłodzenie. ten radiator jest strasznie wielki, musiałem zdjąć 2 wiatraczki, (ten od wciągania i wyciągania powietrza) i teraz pytanie, z boku obudowy na dole mam takie dziureczki, można tam przykręcić wiatrak, ale jako wydmuchujący czy wdmuchujący powietrze, bo jak przyłożę rękę to czuć wydmuchiwane powietrze.

wygląda to tak:

71863_-2_draft.jpg

chodzi o te dziurki na lewej ściance obudowy. z przodu by tez pasowało zamontować wiatrak, miejsce na przykręcenie jest, ale nie ma dziurek z przodu, co zrobić w związku z tym ? :

(Jjoasz) #13

nie jest git, bo sie grzeje, jak widzisz 8)

moze, ale czy identycznie pojda na tym samym napieciu?

nie wiesz, a tym bardziej pewien byc nie mozesz identycznych kostek na plytkach RAM...

daj naped cd/dvd na najwyzsza zatoke, nizej wstaw jakas 120' (np. acutake tanie jest i dosc wydajne przy rozsadnym halasie)

zrob porzadek z kablami i zaklej dziure na srodku - ta nizej, mozesz zostawic o ile karta grafiki ma aktywne chlodzenie gdzies w tym miejscu/na wysokosci

na tyl moze sie zmiesci slip stream Scythe - pytanie, jak zamontowales cooler - moze da sie obrocic o 90 stopni lub inaczej wentyl zalozyc?

generalnie, najlepiej wpychac powietrze dolem a gora wypychac, bez 'kominow' czy innych dziurek na bokach - moze od strony proca byc, wrecz powinna przy obecnych rozwiazaniach chlodzacych plyte tez i z tylu

(Krzychu 193) #14

na tył już nic nie wejdzie, no chyba że jakiś rzeczywiście slim :stuck_out_tongue:

nie aż tak bardzo po zamontowaniu Karakorum.

też trzeba spróbować ; )

cooler skierowany jest do dołu wiatrakiem. dało by chyba radę obrócić radiator o 90 stopni, ale w którą stronę?

do napędu dvd? tam ma być ten wiatrak 120mm, będzie dmuchać w Karakorum.

do góry? w stronę zasilacza?

czy na "tyły", wtedy będzie dmuchać w tego (przyszłego) slima?

niewiele pasty mi zostało, nie dość że dali jej mało to jeszcze w takiej torebeczce jak ketchup z McDonald tyle że mniejszej ;/ (i czy nie wyschnęła :D?)

to jak zamontować go pod nagrywarkę dvd, jak ma być na dole :stuck_out_tongue: na wyglądzie obudowy mi nie zależy, jak trzeba dziur mogę ją pociąć, ale myślę że to nie będzie potrzebne :smiley:

no dobra, tyle wiatraków podłącze i zasilacz padnie :stuck_out_tongue: Chieftec by się przydał, jakiś mocny o małych wymiarach, bo teraz się zasilacz nie zmieści, ledwo co upchnąłem Karakorum^^

(Jjoasz) #15

jesli masz wentyl u dolu, to nic dziwnego, ze moze sie nie miescic nic na tyl - obroc o 90'' w prawo, by wentyl dmuchal przez karakorum do tylu - pewnie w tej pozycji zmiesci sie tam jakis normalny wentylator

na dole masz panel, wiec tam go nie wsadzisz - jesli umiescisz pod napedem 120', to powinna byc na wysokosci coolera CPU - tworzy sie tunel (przod-karakorum-tyl)

zasilacz dodatkowo wspomoze odbieranie cieplego powietrza z boku (to wciecie na srodku ma niby ulatwiac odprowadzenie powietrza z pomiedzy blaszek)

wentyle mozesz podlaczyc pod plyte i przez nia sterowac obrotami przeciez?

(K Chmielecki) #16

Clockowork ty niedorobiony geniuszu , takie porady to możesz sobie wsadzić ponieważ tego procka to ja w biosie wykręcam na 3.1 bez zmieniania napięć i to z standardowym badziewnym chłodzeniem, tylko pastę trzeba umiejętnie położyć i proc nie przekracza maksymalnej temp w stresie nie wspominając o tym że właściwego obiegu powietrza w jednostce w ogóle nie mam