Overclocking P4

Mam pewne problemy przy próbach podkręcania mojego P4 3.00Gh 2MB Prescott 630. A dokładniej:

Sam Procek poprzez fsb podkręciłem do 3,61Gh, ale pomyślałem sobie, że może ram trochę podciągnąć. Mam kupione pamięci ram 2*DDR2 800 OCZ, gdzie powinny być 4,4,4,13, a jest 5,5,5,15. Więc ustawiłem timingi manualnie na takie jak powinny być, no i po tej operacji musiałem resetować bios. I teraz powstaje moje pytanie, co jest istotniejsze/wydajniejsze, podkręcanie szyny czy timingi?? Możliwe, że by poszły timingi, gdyby całość nie była o 600Mhz podkręcona, ale nie wiem co jest lepsze.

Dodatkowa zagwostka. Mam płytę Foxconn P9657AA gdzie mam pewne automatyczne opcje OC. Gdy ustawiam Power Gaming. Wszystkie ustawienia wracają do normy, ale jak sprawdzam Everestem co mam ustawione, to okazuje się, że CPU ma większe napięcie i standardowe taktowanie, oraz ram ma magistralę podniesioną z 400 na 459, co daje efektywne taktowanie 898Mhz. Przy moim podkręcaniu procka ze standardowego 200Mhz na 240Mhz to ram automatycznie na 960 efektywnie był taktowany. Na automatycznym OC. Ram mam 898Mhz a procek nadal 200Mhz. Niby nic dziwnego, ale:

OC FSB na 240Mhz/multi…x15 w 3dmark06 mam CPU Score 1064.

OC Power Gamer w 3dmarku06 mam CPU Score 1025.

No to ja już nie czaje. Wynik procesora 3.00Ghz i 3,61Ghz różni się o 39 punktów??

Z pamięciami jest różnie, czym większa szyna, tym mniej liczą się timingi… A podkręcając procek, automatycznie podkręcasz szynę pamięci…

Druga rzecz to, te ustawienia nie są nic warte, bo podniosły tylko napięcie procesora… A napięcie się zwiększa kiedy już zaczynają się kombinacje, i nie można zwiększyć FSB, bo są różne artefakty, lub się wyłącza komputer itp. Czyli robisz zbędne rzeczy, podkręcaj procesor, nie patrz na pamięci. Kontroluj ciągle temperaturę, rób testy Orthosem, jak zaczną się kombinacje, podnieś napięcie o 0,25V. Powinna być taka opcja w BIOS’ie, podnosząc napięcie procesora, podnoś też pamięci o tyle samo V! I kontroluj ciągle temperaturę!

mam dosyć niską temp pracy. W spoczynku wynosi 27C, wedle Everest Ultimate i speedfan, tak więc może uda mi się 4Ghz osiągnąć, jak tylko napięcia pozwolą :). Dzięki za wytłumaczenie, idzie się w tym wszystkim pogubić.

Dodatkowo jeszcze zadam pytanie. U mnie nie ma możliwości edycji ratio. Mam na stałe ustawione 12:6. Więc może powinienem 2 razy podnosić napięcie na cpu na każde jedno podniesienie na ram??

Chodzi ci o mnożniki? Jeżeli tak to nic nie poradzisz, wszystkie procesory intela(prócz i7) mają zablokowane mnożniki. Nie ma na to żadnego sposobu… A to że zwiększysz napięci to ci nic nie da, tylko procesor zacznie się bardziej grzać i więcej ciepła będzie wytwarzał.