Oznaczenia dysków w menu.lst

Mam drobne pytanie… ( nawet 2 :slight_smile: )

Po pierwsze - jakie polecenie wyświetla w terminalu dyski twarde ?

I teraz najważniejsze - widzę różnice między dyskami sdaX i sdbX, itd., gdzie X to liczba. Rozumiem też, co to partycje rozszerzone. Jednak w menu.lst są wpisy typu hd0,0. Mógłbyś mi podać linka lub wytłumaczyć to ?

Może mi się przydać, jak będę instalować Ubuntu obok Visty…

można na przykład poleceniem df

wpis typu hd0,0 ozncza 1 partycje na dysku pierwszym jeslis masz dwa dyski bedziesz mial hd1,0 dla pierwszej partycji na drugim dysku itd.

A jak sprawdzić, który dysk/partycja jest pierwsza ?

Czyli np.: sda1 to hd(0,0), a sdb1 to hd(1,0) ?

Czy po tym poleceniu poniżej wyświetlą mi się dyski w kolejności właściwej, czyli 0,0 ; 0,1 ; itd. ?

EDIT:

Sam sobie odpowiedziałem na pierwsze pytanie :slight_smile: - wystarczy polecenie sudo fdisk -l

Grub ma poprotu swoje oznaczenia, przede wszystkim liczy dyski i partycje od zera, stąd te różnice, ogólnie zasada wygląda tak, (hdx,y), gdzie x = a - 1 , przy czym a = 1, b = 2 itd. Natomiast y = n - 1 , przy czym n > 0. Co do oznaczeń samych dysków hdx to dyski ATA, a sdx to dyski SATA i inne. Jednak Grub nadal oznacza je jako hd. Natomiast partycje podstawowe przyjmują numerację od 1 - 4 a logiczne od 5, partycje logiczne wchodzą w skład partycji rozszerzonych.

Pozdrawiam!

Drobna uwaga. GRUB 2 liczy partycje już od 1, a nie jak starsza wersja, od 0.

Akurat Gruba 2 nie używam, choć raz miałem okazję instalować na Debianie (ale nie potrafiłem go na tamten czas ogarnąć), więc się akurat nie orientuję ale dobrze wiedzieć :slight_smile:

Pozdrawiam!

A jak je sprawdzić ?

Tak jak pisałem nie zależnie od tego czy dysk jest hda czy sda Grub widzi go nadal jako hd , natomiast zamiast a,b,c,d itd. oznacza je cyframi od zera (tak jak pisał Kaka, w przy padku starszej wersji Gruba), czyli a = 0, b = 1, c = 2, d = 3 itd. Numery partycji również są liczone od zera czyli pierwsz partycja to wg gruba 0, druga 1 itd. W skrócie Linuks widzi dyski jako hdxn lub sdxn a Grub jako hdy,m, gdzie y = x - 1, m = n -1 :slight_smile:

Pozdrawiam!