P5K SE + RADEON HD 7790 brak obrazu

Witam
Postanowiłem pozbierać części z kilku starszych komputerów i złożyć je w jeden “sensowny”.

specyfikacja:
Płyta główna: asus p5k se
Procesor: xeon e5450
Grafika: ASUS RADEON DIRECTCU II HD7790 OC 2GB GDDR5
zasilacz MODECOM 520wat

Po poskładaniu wszystkiego, podłączeniu monitora i włączeniu komputera okazuje się że na karcie kręci się tylko jeden wentylator (drugi przy odpaleniu komputera startuje ale po chwili się zatrzymuje) dodatkowo kiedy komputer jest wyłączony na monitorze pokazuje się napis “check signal cable” a po włączeniu komputera “no signal”.

Resetowałem bios, sprawdzałem dwa gniazda karty (hdmi i dvi) - zero reakcji.

Co może być przyczyną? Uszkodzona grafika? Zasilacz? a może płyta główna?

No właśnie! Od tego zacznij.

Doszedłem do tego że moja wtyczka od zasilacza wygląda tak:


Znalazłem opis wtyczki i jest to -5V. Czy to może być winowajca?

Wgrałeś zmodyfikowany BIOS zawierający mikrokody Xeonów? Jeśli na płycie jest oryginalny BIOS, to nie wspiera nawet 45nm procesorów, stąd może wynikać brak ekranu POST.

Jeśli masz 65nm procesor, który wcześniej pracował na tej płycie, włóż i sprawdź czy odpala. Jeśli tak, to pobierz zmodyfikowany BIOS stąd:


i wgraj go. Dopiero po tym zainstaluj Xeona E5450

Płyta już wcześniej śmigała z tym procesorem (procesor jest przerobiony pod ten socket).
A czy ten brakujący pin przy wtyczce od zasilacza może mieć większe znaczenie?

Teoretycznie nie, nie jest to nic niezwykłego.

Warto sprawdzić jednak na innym zasilaczu. Do karty rzecz jasna podpiąłeś dodatkowe zasilanie?

Ile kości RAM zainstalowałeś? Spróbuj odpalić pcta tylko na jednej,
Jeśli to nie pomoże, trzeba spróbować albo z inną kartą grafiki, albo tę sprawdzić na innym komputerze.

1 polubienie

Tak, podpiąłem. Kości mam 4x2GB ale próbowałem też startować z pojedynczą w każdym slocie. Resetowałem bios, a nawet sprawdzałem socket czy piny nie są pokrzywione ale wszystko jest ok.

To są dwie opcje, albo uszkodzona karta graficzna, albo slot PCI-E.
Nie masz adaptera PCI-E x1 do x16, żeby to sprawdzić? No i koniecznie sprawdzenie innego zasilacza.

Masz podpięte dyski twarde/napęd? Odłącz je i spróbuj uruchomić komputer.

Niestety adaptera nie mam. Z dyskami i napędami odłączonymi to samo. Sprawdziłem dwa dodatkowe zasilacze i na nich też nie działa. Zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie jak uruchamiam komputer przy włączonym monitorze to pojawia się napis “no signal” i blue screen i kiedy wyłącze i włącze monitor to jest czarne tło i przy wyłączeniu komputera pojawia się napis “check signal cable” i blue screen.

Jeśli zmiana zasilacza nie pomogła, to pozostają dwie opcje - uszkodzona karta graficzna lub płyta główna. Sprawdzenie karty graficznej rozwiąże tę zagadkę (lub wrzucenie innej na tę płytę główną).