Paczatki programowania

potrzebuje porad odnosnie dalszego mojego rozwoju :slight_smile:

nie bardzo wiem czego sie uczyc i w jakiej kolejnosci - prosze wiec o jakies rady

Znam:

  • SQL - mysle ze bardzo dobrze - pracowaelm na silnikach oracle i mysql

  • html, css - dobrze

ucze sie obecnie jezykow skryptowych - php i javascript - przychodzi mi to calkliem latwo, z reszta to chyba jest ogolnie latwa dzialka programowania, zastanawiam sie czy dobrze wybralem i czy warto, i czy ogolnie warto uczyc sie ich obu naraz - czy moze skoncentrowac sie na php

  • kombiuje z linuxem - na poczatek z ubuntu i troche juz obczajam to i owo

  • znam podstawy javy i c++ - ale naprawde podstawy :slight_smile:

ogolnie mysle ze chcialbym skoncentrowc sie na bazach danych - tym bardziej ze mi sie to podoba i czuje sie w tym dobrze.

prosilbym o jakies pracyzyjne porady odnosnie etapow nauki - co? jak? i w jakiej kolejnosci?

bardzo prosze o pomoc :slight_smile:

edit: czy warto uczyc sie cgi?? tym bardziej ze ucze sie php?

nie znam si臋 na programowaniu ale co do linuxa to ja ci radz臋 偶eby艣 zmieni艂 go na np. SuSE bo przez to 偶e ubuntu roota nie ma jest do *** ale to szczeg贸艂 :slight_smile: edit: Albo Auroxa :smiley:

mateuszcedro , prosz臋 tu takich herezji nie g艂osi膰, jak si臋 nie wie o czym pisze, prosz臋 ja pana! GNU/Linux do programowanie wcale si臋 nadaje, znakomity wyb贸r kompilator贸w i bibliotek, niczego nie powinno brakowa膰. Ja sam interesuje si臋 programowaniem, a u偶ywa艂 w艂a艣nie Ubuntu. Co do CGI to tu nie ma si臋 czego uczy膰, bo to nie jest j臋zyk, a obs艂uga CGI w danym j臋zyku, kiedy ten si臋 ju偶 zna, nie powinna przysporzy膰 trudno艣ci. Co do j臋zyk贸w, to stanie przy jednym niezbyt si臋 op艂aca, w sumie niewiele sie r贸偶ni膮, a ma si臋 wi臋ksze mo偶liwo艣ci no i obycie og贸lnie. Co do j臋zyk贸w czy GNU/Linux mog臋 s艂u偶y膰 rad膮. Bazy danych to raczej nie moja domena, ale od strony j臋zyka to g艂贸wnie kwestia przyswojenia interfejsu bibliotek do ich obs艂ugi.