Padający dysk w DELL Studio?

Witam wszystkich!

Niewiele ponad rok temu kupiłem laptopa DELL Stuido 1535 z dyskiem Seriaśl (SATA) 5400 RPM. Od niedawna mam z nim duży problem, gdyż wyświetlają mi się komunikaty (które pokazuje poniżej), które mówią mi, że w każdej chwili mogę utracić swoje dane i że dysk nie działa poprawnie. Zrobiłem kopię zapasową itd. Myśląc, że to wina Visty , sformatowałem dysk. Nic to jednak nie dało. Komunikaty nadal się wyświetlają i martwi mnie to, że dysk może nie nadawać się już do dalszego użytku, mimo iż wszystko poza komunikatami wygląda na ok. Przyznaję, że początkowo miałem problemy, komputer się wieszał, ale teraz jakby to ustało. Zobaczymy co będzie dalej bo jestem świeżo po formacie.

Zamieszczam zrzuty z ekranu :

51923069.th.jpg

56262845.th.jpg

56962228.th.jpg

A także raport :

System Information


Kit Installed: 7.8.0.1012

Kit Install History: 7.8.0.1012

Shell Version: 7.8.0.1013


OS Name: Microsoft® Windows Vista™ Home Basic 

OS Version: 6.0.6001 Service Pack 1 Build 6001

System Name: PATRYK-PC

System Manufacturer: Dell Inc.

System Model: 0M263C

Processor: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5750 @ 2.00GHz

BIOS Version/Date: Dell Inc. A05, 07/30/2008


Language: ENU




Serial ATA Information


Intel Serial ATA Controller: Intel(R) ICH8M SATA AHCI Controller

Number of Serial ATA ports: 3


Driver Version: 7.8.0.1012

Serial ATA Plug-In Version: 7.8.0.1013

Language Resource Version of the Serial ATA Plug-In: 7.8.0.1013

ISDI Library Version: 7.8.0.1013


Hard Drive 0

Status: SMART event

Device Port: 0

Device Port Location: Internal

Current Serial ATA Transfer Mode: Generation 1

Model: WDC WD2500BEVT-75ZCT2

Serial Number: WD-WXE808NV8920

Firmware: 11.01A11

Native Command Queuing Support: Yes

Size: 232.8 GB


Unused Port 0

Device Port: 2

Device Port Location: Internal


CD/DVD Drive 0

Device Port: 1

Device Port Location: Internal

Current Serial ATA Transfer Mode: Generation 1

Model: TSSTcorp DVD+/-RW TS-T633A

Serial Number: Data not reported

Firmware: D300

Przyznaję, że nie mam pojęcia o co może chodzić. Laptop dwa dni przed cała sytuacją upadł na ziemię z niewielkiej wysokosci, okolo 40-50 cm. Czy jest możliwe, aby dysk się wtedy wypiął ?

Z góry dziękuję za pomoc

Dodane 22.01.2010 (Pt) 20:13

Nikt nie ma pojęcia co może być powodem mojego problemu?

Hej,

Jeśli uszkodzenie jest typowo sprzętowe, to na nic zdadzą się ponowne formatowania i reinstalacje systemu. Screen’y - które pochodzą zapewne z programu Intel® Matrix Storage Console - wskazują na problemy z dyskiem, a informuje o tym analiza S.M.A.R.T dysku. Podejrzewam więc, że dysk podłączony jest w trybie AHCI, więc HDTune nie wskaże poszczególnych parametrów. Dlatego do sprawdzenia dysku posłuż się programem Ashampoo HDD Control 1.10 i najlepiej wklej z niego screen’y. Zobaczymy, co powie on o dysku…

Wypięcie jest mało prawdopodobne. Bardziej obstawiałbym na coś w stylu headcrash’a - uszkodzone sektory wykrywane są przez S.M.A.R.T’a i informują o tym, że dysk umiera. Ale to oczywiście jak na razie przypuszczenia…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jak widać te dyski są bardzo awaryjne mam ten sam problem z takim samym dyskiem

programy ze strony producenta do formatowania poległy :confused:

Chyba czeka mnie wymiana :wink:

Hej,

Wszystko zależy od tego, na jaki konkretnie egzemplarz się trafi. Ja posiadam nieco większy dysk, też WD tyle że z serii 3200BEVT - od 1,5 roku (bo tyle mam obecnego lapa) nie miałem z nim żadnych, nawet najmniejszych problemów.

Jeśli uszkodzenie jest fizyczne, trudno by jakiekolwiek programy dały sobie z nim radę. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus