Padł QNAP, problem z kopiowaniem plików

witam!

Padł mi serwer danych. Nie byłoby żadnego problemu, ale pliki przechowywane były w formacie ext3 z przeróbką qnapa. Nie mogę użyć live cd ubuntu ani innych distr. Zamontowanie dysku z uwagi na swój format plików możliwe jest jedynie z live cd qnapa. I tutaj mam problem. Jest tylko tryb tekstowy. Potrzebuje skopiować pliki z dysku qnapa zamontowanego na /media/ do dyku ntfs w /mnt/ . Czytam na forach że powinienem użyć polecenia cp ale nie wiem jak je zastosować żeby jednym poleceniem przekopiować wszystkie pliki z dysku na dysk.

Proszę o pomoc!

cp -r -v /media/ /mnt/

Więcej o opcjach kopiowania przeczytasz wpisując:

man cp

Ok dzięki, dawno przekopiowałem wyszystkie dane. Jest jeden malutki problem skopiowane pliki mają datę kopiowania a nie utworzenia orginału, da sie to jakoś załatwić ?

Jak już napisano:

man cp

"(…)

–preserve[=ATTR_LIST]

preserve the specified attributes (default: mode,owner-

ship,timestamps), if possible additional attributes: context,

links, xattr, all

(…)"

to powinno pomóc- chociaż, z drugiej strony, kopiujesz wszystko na NTFSa który sie, jakby nie patrzeć różni “nieco” od ext3- więc możesz tego nie mieć.

swoją drogą- ile masz tych plików? może lepiej byłoby wrzucić je wszystkie do archiwum tara, i później je przenieść na ntfs, naprawić format plików i przenieść je z powrotem /wypakować/?

Na przyszłość albo polecenie cp , które Ci już doradzono i udało się, ale bardzo wiele ulatwia w takich sytuacjach program:

mc

Sposobów jest kilka:

    1. Kopiowanie z zachowaniem atrybutów:

    cp -prfv /media/* /mnt

  1. Kopiowanie z kompresją:

    tar -cvvf media.tar.bz2 /media -I bzip2

  2. Klonowanie przy pomocy dd (proces zajmuje sporo czasu, kopiowany jest bajt po bajcie cały system plików)

    dd if=/dysk/źródłowy of=/dysk/docelowy

Pozdrawiam!