Padniety E8400?

(Warebel) #1

witam

tydzien temu wymienilem E6300 na E8400. plyta glowna EVGA n680i SLI. procesor dzialal swietnie przez 4 dni, az do wczoraj, kiedy zaczely sie non stop resety i zwiechy systemu.

myslalem na poczatku ze to moze moja nowa grafika 8800GT, ale wsadzilem starego e6300 i wszystko dziala, 3dmark przechodzi caly, a na nowym pierwszego testu nie mogl przejsc. E8400 dzialal u mnie na 3.8GHz, max temp. mial 45 stopni, wiec nie sadze zebym mogl go 'spalic'.

ktos ma jakies rady?

PS. mam nadzieje ze serwis nie jest w stanie wykazac ze procesor dziala na zwiekszonej magistrali?

(Goodprogram) #2

jaki zasilacz ??

(Warebel) #3

wy to zawsze zasilacz… chieftech 450W. skoro dzialal 4 dni od rana do nocy, to chyba nie wina zasilacza :slight_smile:

EDIT: moze to bedzie mialo jakies znaczenie, ale… wlasnie odpalilem CPU-Z i w nim kurde pokazuje ze skacze mnoznik procesora z x7 na x6… czy to aby normalne? czy plyta glowna uwalona??

(Heezootoo) #4

może być na wykończeniu:P ale nie powinien w sumie

(Warebel) #5

moze to bedzie mialo jakies znaczenie, ale… wlasnie odpalilem CPU-Z i w nim kurde pokazuje ze skacze mnoznik procesora z x7 na x6… czy to aby normalne? czy plyta glowna uwalona??

(Gugu007) #6

Włącza sie EIST - funkcja oszczędzania energii zwalnia proca - normalne.

Sprawdź czy mobo i Twój aktualny BIOS obsługuje E8400.

A zasiłki bym tak z definicji nie rozgrzeszał - szczególnie jeśli chodziła ciągle 4 dni.

Serwis może nie, ale porządne laboratorium może to udowodnić. Osobiście uważam, że to jednak coś z mobo.:mrgreen:

(Warebel) #7

a normalne jest to ze plyta ustawila 1.46V napiecie dla E6300? cos mi sie nie podoba:/ zmniejszylem napiecie reczenie. moze sama podnosila napiecie dla E8400, nie zauwazylem i cos padlo?

moja plyta ma nowy bios, na stronie EVGA jest napisane ze obsluguje wszystkie nowe procesory na 1333MHz.

poza tym zaznaczam ze komputer bardzo ladnie chodzil przez 4 dni, problemy zaczely sie wczoraj.

(Gugu007) #8

Niestety, jak kręcisz to musisz mieć oczy dookoła głowy. Możliwe jednak, że tego E8400 uszkodziłeś, bo mobo ustawiła za wysokie napięcie. Masz zabawę na weekend zapewnioną, żeby wszystko posprawdzać.:mrgreen:

(Warebel) #9

a moze mi ktos podac jakie maja byc wszystkie napiecia bezpieczne na E8400, RAMU, karty graficznej ECT?

bede bardzo wdzieczny, bo nie chce niczego spalic, a jestem nie za dobry w te klocki.

(Krzysztofdecowski) #10

Na e8400 nie przekraczaj 1.45V,VTT nie większe jak 1.3V na codzień.Najlepiej sprawdz pamięci bo to raczej ich wina Orthos test blend z piorytetem 10 lub memtest.Po ustawiaj odpowiednie napięcia dla NB,pamięci i CPU jak podkręcasz,a procka sprawdz na nominalnych ustawieniach orthosem test Small FFT

(Warebel) #11

mysle ze to nie pamieci, skoro na E6300 dzialam juz od rana, a jak wsadze E8400 to nawet 3 minuty nie dziala komputer.

(Goodprogram) #12

To wygląda na to że proc jest walnięty.

(Krzysztofdecowski) #13

Zażuć zżut z ustawieniami napięć na procka VTT i reszte.

(klopas) #14

zaaktualizuj bios (mając e6300)

wyłącz funkcję EIST

wsadź e8400

(Mateusz 931) #15

Sprawdź procesor na innej płycie ? Będziesz miał szybką odpowiedź.

(D@widoS) #16

Mnożnik nie ma prawa “skakać”.

(Goodprogram) #17

Może, jesli jest włączona opcja oszczędzania energii - EIST

(Emilmlo) #18

Ma prawo jak jest włączone EIST na platformie Intel lub Cool’n’Quiet na platformie AMD.

(Warebel) #19

bios mam najnowszy, ale nie moge doszukac sie wylaczenia EIST w biosie…

procek poszedl juz na gwarancje, bo odpalilem ORTHOS i wyskakiwaly bledy procesora.

(Błażej) #20

Możliwe że ta opcja nazywa się u ciebie C1E