Padnięty kontroler pamieci (Intel i5 4690k i asrock z97 extreme 4)?

Witam,

 

mam prawie nową płytę (z lipca tego roku) Extreme 4 i z tego samego miesiąca Intela.

Dokupiłam do zestawu kartę i kość pamięci. Okazało się, że komputer nie rusza po włożeniu pamięci i karty. Płyta rzuciła błąd 55 (błąd pamięci).

Po wyciągnięciu kości ruszył z nową kartą bez problemu. Bez względu na to, jaką ma kość - nową czy starą, rusza z tą jedną kością, więc z tego wniosek, że pamięć jest w porządku.

Da się też używać obu kości, ale nie jako dual channel. Czyli jakbyśmy mieli przynajmniej jeden slot padnięty lub cały kontroler.

I teraz pytanie - płyta czy procesor?

 

I następne pytanie, jak jest z reklamacjami tego typu usterki w agito?

Czy przed odesłaniem (płyty?) można jeszcze coś sprawdzić.

Niestety nie mamy pod ręką żadnej płyty podobnej do tej, więc mam problem z pełną diagnostyką problemu.

Ale może coś pominęliśmy?

 

pozdrawiam

Kości są identyczne?

 

Tak. G.Skill Riojaws X każda po 8 GB. Obie w tym momencie pracują (piszę z tego felernego sprzętu), tyle że nie da się ich podpiąć do pracy w trybie dual channel (tak to się chyba nazywa). 

Po prostu po włożeniu do slotów komp się po włączeniu restartuje jedynie, a płyta wyrzuca błąd 55.

Masz dwa banki na pamięć czarne i dwa niebieskie. Spróbuj zamontować najpierw dwie kostki do czarnych później do niebieskich. Może warto zaktualizować bios jak masz w starszej wersji?

Chłopie aleś mi narobił stracha. Mam podobny zestaw i5 4690k i Asrock z97M Pro 4 - od paru dni, na razie sprawdzałem na 1 kości pamięci 4 GB PNY PC3-10666. Teraz posprawdzałem z 2 kością taką samą w obu slotach, a potem z Team Vulcan PC3-12800 - 2 razy po 4 GB i działa. (oczywiście oddzielnie, nie wiem czy można łączyć 10666 z 12888). Pod Lubuntu, jeszcze nie miałem czasu na Windows.

 

Dzięki za sygnał, ten Asrock ma mieszane recenzje, tak że nie wiadomo. Kupiłem po prostu bo najtaniej, czasem to jak widać nie najlepszy pomysł. Pokój

Kontroler pamięci znajduję się w procesorze. Reset biosu przed instalowaniem modułów pamięci był robiony?

Nie działają na obu bankach. Działają w opcji single.

Reset był robiony, gdy okazało się, że coś nie tak. Bios jest najnowszy.

I moze ważna informacja - na początku, tuż po zakupie płyty działał dual channel, bo sprawdzany był na słabszych pamięciach (nie mam ich pod ręką niestety).

Oglądaliśmy procesor, gniazdo - nic nie wygięte. Nawet przedmuchaliśmy sprężonym powietrzem, bo był jakiś malutki śmieć. Nic to nie dało.

Wszystko na gwarancji, ale skoro kontroler na procku to trzeba jego reklamować?"

Wygląda na to, że płyta, bo po prostu procek nie miał się kiedy uszkodzić, a płyta dźwigała w końcu chłodzenie (Dark Rock pro 3).

No i poszukałam nieco na necie, w podobnych przypadkach raczej płyta jest do wymiany.  

Ale pytam jeszcze, może z moim “składaczem” czegoś nie wzięliśmy pod uwagę.

 

@Kunktator

Nie chłopie, bom kobietą. :slight_smile:

Co do płyty to nie jest tak do końca podobny zestaw, bo Extreme 4 nieco droższa jedna i ma dość pozytywne recenzje. Myślę zresztą, że taka wada to moze być bardziej pech niż jakaś wada konstrukcyjna tej płyty. Choć… podejrzane drobinki cyny widziałam na tej płycie, tak jakby niechlujnie nieco była traktowana.

Bardzo się zastanawiam nad zakupem innej, a Extreme 4 po wymianie po prostu bym sprzedała, ale to chyba emocjonalna reakcja jak na razie. :slight_smile:

Osobiście stawiam, że pamięci nie są kompatybilne z płytą główną. Dziwne, że single działa w dualu nie. Jak sama napasałaś na innym modułach dual channel działał.

 

Niemożliwe, słabsze to był ten sam typ, ta sama firma i tylko zamiast 8 GB były 4 GB. 

Poza tym gdyby były niekompatybilne, to nie chodziłyby wcale, a chodzą w single. Z tego co już czytałam to jakby padł kontroler odpowiedzialny za dual właśnie (A chyba). Zwykle przyczyną jest jednak jakaś wada lub uszkodzenie płyty.

 

Ale jesli ktoś ma inny pomysł, to niech pisze. :slight_smile:

 

Dodam, że sprawdzone, co się dało bez dostępu do innego procka i płyty. Wnioski sa takie, że nie działają dwa pierwsze od procesora sloty (oznaczone jako A1 i A2 w instrukcji od płyty). Na tych slotach nie działa nawet singel channel. Na B1 i B2 działają pamieci. Pamięci sprawdzone - są na sto procent sprawne.

Sprawdzimy jeszcze odkręcając całą płytę,czy nie ma jakichś uszkodzeń mechanicznych.

Możesz podać dokładny model, oznaczenie tych kości RAM?

G.SKILL RipjawsX 1600MHz. Siedzą teraz w kompie, a nie pamiętam dokładnej ich specyfikacji (muszę poszukać papierów). Kompatybilne ze wszystkimi platformami obsługującymi pamięci typu DDR3. Na sto procent kompatybilne z płytą. Znajomy ma na tej płycie takie same dokładnie, pracują normalnie. Pamięci pracują też ok na slotach B1 i B2.

Rozumiem że podłączając według tej specyfikacji Asrocka wyskakuje błąd pamięci, a podłączając A1 + A2 albo B1 + B2 czyli w konfiguracji single pracuje prawidłowo?

 

Na stronie http://www.asrock.com/mb/Intel/Z97%20Extreme4/?cat=Memory sprawdziłaś czy te pamięci mogą pracować w dual channel?

 

Najlepiej było by sprawdzić wszystko na innej płycie, bo najbardziej prawdopodobne wydaje się jej uszkodzenie.

Sprawdziłam przed zakupem. Mogą oczywiście.

 

Po dokładnym sprawdzeniu wczoraj okazało się, że nie pracują też w single, jeśli podłączy się do A1 i A2.

Pracują tylko w bankach B1 i B2 (czyli w single siłą rzeczy).

Stąd wniosek, że padł kontroler A.

 

Sprawdzić same pamięci to nie problem, to zrobiliśmy już. Sprawne.

Problem dotyczy tylko tego, czy to uszkodzenie płyty, czy procesora. Nie mam po prostu pod ręką żadnej płyty pod ten procesor i podobnego procesora, by sprawdzić na sto procent, co padło.

Brat stawia na płytę, znajomy tez twierdzi, że uszkodzenie procesora w taki sposób, by padł kontroler na nim, jest niezmiernie rzadkie.

Ale reklamować będę dopiero po nowym roku i może znajdę jakąś płytę lub procek do tego czasu.

Bez wymiany tych elementów raczej nic więcej nie wymyślimy. Kupując online zamów oba (płyte i procesor) na osobnej fakturze aby uprościc procedurę i zwróć w ciągu 10 dni korzystając ze swojego prawa te które nie były problemem :wink: Rozwiązanie troche niemoralne ale trzeba sobie radzić jeśli nie masz znajomego w sklepie który ci pomoże :wink:

 

Przyznam się, że myślę w ogóle o kupnie innej płyty po prostu, a tę, jeśli by się okazało, że uznają reklamację to bym po prostu sprzedała.

Ale to ostateczność, bo mimo wszystko nie chcę wydawać kasy na coś innego. W końcu Extreme 4 miała dobre recenzje i ma niezłe wyposażenie, które trudno znaleźć na płytach za taką cenę.

Ale dziękuję za radę i pochylenie się nad problemem.

Wiele nie zdziałaliśmy, ale mimo wszystko forum krzepi i jest się nieco mniej załamanym użytkownikiem wadliwego sprzętu. ;) 

Teraz doczytałem że to nowa płyta na gwarancji, więc przed podjęciem pochopnych kroków najlepiej zadzwoń osobiście do agito i przedstaw sprawę. Myślę że rozsądny sprzedawca zaproponuje wymianę lub przyśle inny model do przetestowania tak aby nie powodować problemów czy przestojów w pracy.

Pozdrawiam i podziel się wrażeniami jak rozwiążesz sprawę bo obstawiam tą płytę główna i jestem ciekaw czy słusznie :smiley:

 

Napiszę, ale po 6 stycznia, bo teraz za wiele dni wolnych. I mam tylko nadzieję, że szybko się sprawa reklamacji potoczy. 

 

Edit:

Płyta sprawdzona pod lupą wręcz i okazało się, że zawinił jeden pin w gnieździe. Był podgięty i pewnie zwierał. Po delikatnym wyprostowaniu igiełką zaczęło wszystko działać. Działają oba kontrolery, pamięć pracuje w dualu. 

Płyty nie trzeba wysyłać, co mnie niezmiernie cieszy. :slight_smile:

Usterka pewnie powstała przy zmianie chłodzenia i pasty. Nic co prawda nie spadło na gniazdo, ale był malutki śmieć, który trudno było zauważyć.