Padnięty raid - odzyskanie danych

Hej, jakiś pech mnie prześladuje w tym roku…

padł mi raid, tzn kontroler odmówił posłuszeństwa… miałem raid 1 - mam co prawda backup ale dzień wstecz a chciałbym wyciagnac wszystko moge jakoś zasymulować tego raida?
kiedyś jak padl mi synology używałem mdadm pod linuxem ale nie pamiętam już nic… wiem ze cos takiego było… czy jak wsadziłbym te dyski do nowego kontrolera zaskoczą?

DMDE ma możliwość odzyskiwania danych z RAID.

Jeżeli używałeś mdadm to znaczy, że RAID w tym Synology był realizowany przez oprogramowanie. System widzi dwa dyski a oprogramowanie składa je w RAID. Jeżeli kontroler sprzętowo robi RAID prezentując go systemowi jako jeden dysk, to mdadm nie pomoże.

Słyszałem wiele lat temu, że RAID zrobiony w oprogramowaniu (w 99% pewnie jest to RAID realizowany przez Linux) najłatwiej odzyskać w razie uszkodzenia sprzętu. Wystarczy prawie dowolna maszyna z Linux. Natomiast jeżeli decydujemy się na sprzętowy kontroler RAID to należy zakupić dwa. Ten drugi schować do szuflady.

Jeżeli włożysz dyski do kontrolera tego samego producenta, a najlepiej takiego samego, to powinno wszystko być ok. Kontrolery pochodzące od różnych producentów zazwyczaj nie są kompatybilne, różne karty tego samego producenta zazwyczaj są - ale przed zakupem bym się upewnił.

Specjalistyczny program może poradzić sobie z odzyskaniem danych - niestety nie mam doświadczenia w temacie, nie wiem jak wygląda procedura.

Zawsze byłem przekonany że sprzętowy jest lepszy…a okazuje się że niekoniecznie no tak synology było na pewno programowe i mdadm przy użyciu jednego dysku wyciągnał wszystko…
masakra w takim razie… trudno już się pogodziłem że nie odzyskam.
A co w przypadku np. jak bateria w sprzętowym raidzie padnie? też się wysypuje wszystko?

Powtarzam, DMDE ma opcje odzyskiwania z RAID.

Jeśli to nie programowy raid, jest duża szansa, że dostaniesz się do dysku.

Kontrolery raid zapisują konfigurację na dyskach.

Tu jest pewien artykuł ale ja proponowałbym przeczytać post pod nim.
Czy to faktycznie zadziała? nigdy nie sprawdzałem.

Nie zaszkodzi też w wyszukiwarce wpisać i szukać.

Recover Data from RAID Arrays When RAID Controller Fails

Odpalamy DMDE, za darmo!!! I mamy odbudowywanie RAID. Zarówno ze sprzętu jak i z softu.
dokumentacja LINK. Jest nawet narzędzie do automatycznej kalkulacji parametrów i kolejności dysków.