Pagefile.sys na partycji C i D


(ryszard11) #1

System operacyjny to Windows Vista.Dwie partycje na dysku: C i D.

Na obu partycjach znajduje się plik wymiany Pagefile.sys. Partycja C -pagefile.sys wielkość 3,29 Gb. Partycja D -pagefile.sys wielkość 1,99 Gb.

Co z tym zrobić? Można zlikwidować na D ?


(slawex1983) #2

Można. Kliknij PPM na ikonie komputer. Z listy wybierz właściwości. Następnie zaawansowane ustawienia systemu. Zakładka zaawansowane. Przycisk ustawienia w polu wydajność. Zakładka zaawansowane. Przycisk zmień w polu pamięć wirtualna. Ustaw rozmiar niestandardowy np. na dysku C. Wielkość pliku wedle własnego uznania. Proponuje pomiędzy 1000 a 2000 MB. W polu rozmiar początkowy i maksymalny wpisz tą samą wartość. Na pozostałych partycjach wybierz opcję bez pliku stronicowania. Na koniec przycisk Ustaw i restart komputera.


(ryszard11) #3

""Na koniec przycisk Ustaw i restart komputera.""-robię jak opisałes.

Po wciśnięciu przycisku USTAW wyskakuje okienko z informacją : "WPROWADZ WARTOŚĆ NUMERYCZNĄ POCZĄTKOWEGO ROZMIARU PLIKU STRONICOWANIA".

O tutaj chodzi?


(Semtex) #4

System chce żebyś podał minimalną wielkość pliku wymiany, następnie zapyta o maksymalną wielkość, czyli plik wymiany będzie działał w wyznaczonym przez Ciebie przedziale np. minimalna: 512MB, maksymalna: 2048 MB, będzie to miejsce na dysku, które system zarezerwuje dla pliku wymiany.


(slawex1983) #5

Zrób w następujący sposób:

1) Zdefragmentuj partycję C.

2) Całkowicie wyłącz stronicowanie na partycji D (zwróć uwagę na mojego screena - brak pliku wymiany przy partycji D).

3) Włącz stronicowanie tylko na partycji C ustawiając rozmiar początkowy i końcowy 2000 MB.

Ma wyglądać dokładnie tak jak na załączonym obrazku z tym, że zamiast 750 MB ma być 2000 MB.

swap.jpg


(ryszard11) #6

Dzieki,za wskazówki.

A, "ma być 2000 MB."...nie 2000 MB a 2048 MB.Taka drobna uwaga.


(slawex1983) #7

Ustaw tyle ile chcesz. Te różne metody np. 2xtyle co pamięci RAM, 1.5xRAM itd. są bezsensowne i nijak mają się do obsługi pamięci wirtualnej. Prosty przykład. Masz komputer z 1 GB pamięci fizycznej i 2 GB plikiem wymiany. Obrabiasz długi film z urodzin córki, który zajmuje 4 GB. Większość programów do obróbki wideo będzie próbowała załadować go całego do pamięci. Oczywiście z tak skonfigurowaną pamięcią wirtualną koło zegarka szybko pojawi się żółty wykrzyknik, a chwile później komunikat o braku pamięci.

Rozmiar pliku wymiany ustawia się wedle tego, do jakich celów używany jest komputer, Jeżeli tylko do przeglądania Internetu i sprawdzania poczty, to można całkowicie zrezygnować ze swapowania. Napisałem o 2000 MB dlatego, iż jest to bezpieczna wartość. Nie powinno się zdarzyć, że będzie za mało. Jeżeli jednak pojawi się ostrzeżenie, to nie powiększaj pamięci na partycji C, lecz zrób kolejny plik wymiany na D, żeby nie rozfragmentować tego na C.