[Paint] problem z rozszerzeniem

Mam ogromny problem rysowałem pewien obrazek w Paincie [4h], był zapisany w formacie .png jednak przez przypadek zapisałem go potem na .jpg i wszystko sie rozmazało, potraciło kolory nie wiem co robić… jest jakiś sposób żeby odzyskać tamten plik z rozszerzeniem .png

btw. ten plik z tym samym tytułem w formacie .jpg mam nadal na kompie…

błagam pomocy! :frowning:

nie za bardzo się znam na temacie grafika i nie chcę Cię pozbawiać nadziei ale wydaje mi się, że nie da rady :frowning:

Rozumiem, że tego png już nie masz albo masz w jakiejś bardzo starej wersji, nie zawierającej większości edycji, którą wykonałeś?

No to niestety, ale masz problem bo zapisanie w kompresującym stratnie formacie jpg spowodowało pogorszenie jakości i nie ma łatwego sposobu na jej przywrócenie. Mógłbyś co prawda spróbować użyć jakiegoś bardziej zaawansowanego edytora grafiki rastrowej typu PhotoShop, Corel Paint czy nawet GIMP ale… pomijając koszt tych programów (oprócz ostatniego) to zanim nauczysz się tak nimi posługiwać aby przywrócić jakość obrazka - wyostrzyć, pokolorować ponownie itd - szybciej stworzysz go na nowo w Paincie :).

P.S. Nawet przeszukanie dysku programem do odzyskiwania usuniętych plików nie pomoże, bo Paint nie ma autozapisu i nie robi kopii zapasowych…

Gdybyś miał Vistę (co najmniej Business) i miał szczęście “załapać się”, na moment utworzenia punktu przywrócenia - mógł byś zobaczyć poprzednie wersje pliku.

Jeżeli zapisałeś w formacie .png i nie usunąłeś tego pliku z dysku to w dalszym ciągu powinien na nim być, a jeżeli usunąłeś to powinien być w koszu. Jeżeli zapisujemy plik graficzny w innym formacie to poprzedni zapis nie jest kasowany czyli mamy dwa pliki jeden w formacie png, drugi w formacie jpg.

E… e… Tak dobrze to niema, niestety. Znaczy się, ten plik png gdzieś jest, tu zgoda. Tyle, że w wersji oryginalnej a cała czterogodzinna praca Onar a poszła do /dev/null :). A o ile rozumiem to to jest problem, a nie brak oryginału.

ok temat poprawiony zarówno ortograficznie, gramatycznie jak i tytuł.

Chodzi o to, że miałem plik .png, pracowałem nad nim w Paincie i na końcu mojej roboty zapisałem go przez przypadek w formacie .jpg. Podmienił się pod tamten stary plik nazwa.png i jest teraz nazwa.jpg. I moje pytanie brzmiało czy jest jakaś szansa na odzyskanie tego nazwa.png. Jednak teraz rozumiem, że to mało prawdopodobne i zająłem się już retuszem tego obrazu.

goomish tak sie składa, że Photoshopa mam CS2 oryginalny kupiony w prezencie :slight_smile: i posługuje się nim od ponad roku jednak nie miałem nigdy styczności z takim problemem więc napisałem.

Dzięki wszystkim za porady i info

pozdrawiam.