Pakiet OEM System Builder


(system) #1

Posiadam komputer z pirackim xp co nie daje mi spokoju. Kupiłam na allegro xp home (na zdjęciu było to zielone pudełeczko, takie jakie są w sklepach) a dostałam szare z napisem Pakiet OEM System Builder. nie otworzyłam pudełka bo nie wiem czy jest to w porządku. Czy mogę bez obaw zainstalować system.


(mfi) #2

Dostałaś po prostu wersję OEM, która jest przypisana do konkretnego komputera (a właściwie jego płyty głównej). Jeśli na opakowaniu jest certyfikat autentyczności (prostokątna naklejka z kodem) i system bezproblemowo można również aktywować tzn. że posiadasz oryginalną kopię Windows. Jednak gdybyś NIEŚWIADOMIE padła ofiarą oszustwa i zapłaciła pieniądze za piracka kopię, to możesz z dowodem zakupu zgłosić się do Microsoftu wtedy otrzymasz oryginalny system, a nierzetelnym sprzedawcą zajmie się pewna warszawska kancelaria adwokacka i prokuratura.

Wersja OEM od pudełkowej różni się tym, że przypisana jest do konkretnego komputera (właściwie jego płyty głównej) i nie może być instalowana na innym sprzęcie. Czyli jeśli zmienisz komputer (inny model płyty głównej) to system ten nie będzie na nim działał.


(stalesz) #3

http://prawo.money.pl/grupa-pl_soc_praw ... 95289.html Pakiet OEM System Builder - przeznaczony dla producentów

> > komputerowych i serwerów lub firm składających je z gotowych

> > elementów."


(_chris_) #4

Witaj, sprawdź na tej stronie http://www.microsoft.com/howtotell/cont ... laylang=pl czy dostałaś prawidłową naklejkę COA (nalepka z kluczem). Pamiętaj, że aby system xp był legalny musisz mieć oryginalną COA.

System po zainstalowaniu na komputerze staje się 'przywiązany' do tego komputera (nie do płyty głównej czy innego elementu komputera - a właśnie do komputera jako całości) - nie można go przenosić na inny komputer. Ale oczywiście można ten komputer modyfikować.


(fiesta) #5

Ale niestety też w nie pełnym zakresie, nie możesz zostawić np samej obudowy i wymienić wszystkich "bebechów".

8)


(mfi) #6

Z moich informacji wynika, że można wymienić płytę główną (np. z powodu awarii) ale tylko na taki sam model lub na taki o podobnych "parametrach" jeśli dany model jest już nieosiągalny, tzn. nie można wymienić np. płyty 775 na AM3.


(system) #7

Mam na pudełku dwie czerwone prostokątne naklejki z ostrzeżeniem i nr artykułu. Dowód zakupu posiadam w postaci faktury vat. Rozumiem, że kupiona wersja OEM jest tą wersja, która "dostaje" sie kupując nowy komputer lub laptop. Jeśli zainstaluję, nakleję naklejkę oraz mam fakturę to moge spać spokojnie. :frowning:


(_chris_) #8

na to wygląda :smiley:

(przeczytaj uważnie dołączoną umowę licencyjną użytkownika końcowego (EULA), a zwłaszcza punkt DOWÓD POSIADANIA LICENCJI PRZEZ UŻYTKOWNIKA (lub w podobnym brzmieniu))


(pysiu) #9

To masz legalny bez komputera oem tak wygląda to ok jest :slight_smile: http://sklepwgk.pl/images/opisy/zdjecie__014826.jpg

a tu sobie przeczytaj opis [http://images.google.com/imgres?imgurl= ... N%26um%3D1](http://images.google.com/imgres?imgurl=http://sklepwgk.pl/images/opisy/zdjecie 014826.jpg&imgrefurl=http://sklepwgk.pl/prod26377_Microsoft_Windows_XP_Professional_PL_SP3_OEM.html&usg= jaURg5ebhRQUfNAVeV-5fhsOUCs=&h=800&w=696&sz=105&hl=pl&start=14&um=1&tbnid=SZ0diyFubP8YhM:&tbnh=143&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3DXP%2Boem%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26um%3D1)


(system) #10

Mam jeszcze jeden problem z moim xp. Naklejka jest w formie chmurki z kluczem i tak dalej. wszystko wygląda podobnie tylko u góry mam napis Windows XP HOME EDITION OEM Software. Czy potrzebna jest informacja o wersji językowej.


(mfi) #11

Wprawdzie mam nalepkę od Visty ale nie ma na niej nic o języku. Jest tylko:


(Grzebyta) #12

pysiu

Na zalaczonym przez Ciebie zdjeciu:

Mozna przeczytac:

"Kazda indywidualna licencja na oprogramowanie z pakietu może byc dostarczana WYLACZNIE z w pelni zlozonym systemem komputerowym"

Wiec jesli ten system zostalby zakupiony BEZ "w pelni zlozonego systemeu komputerowego" - to lamie warunki licencji i jest NIE-LEGALNY.

:frowning:

Pozdawiam

Grzebyta


(SilberPunkt) #13

Zgadza się. Na szczęście Microsoft dopuszcza też taką opcję, że użytkownik sam składa sobie komputer z zakupionych z różnych źródeł podzespołów i wtedy zakupiony osobno system w wersji OEM jest legalny bo stajemy się dla siebie OEM System Builderem...

:roll:


(Grzebyta) #14

Co prawda tak twierdzi tylko M$ Polska.

A M$ USA - przeciwnie - twierdzi ze System Builder nie moze sam sobie nadac praw "uzytkownika koncowego"

Ale poki co mieszkamy w Polsce, i na M$ infolinii interpretuja to "po polsku" tak jak napisales (nie po M$ USA (w FAQ dla System Builderow))

  • wiec sie chyba można trzymac polskiej interpretacji :wink:

Pozdrawiam