Pakiet Security

Jakie pakiety antywirusowe polecacie (płatne)?
Obowiązkowy firewall jako składnik programu.
(częstość aktualizacji, szybkość pełnego skanowania (widoczny procent ukończenia) , dobre wykrywanie malware, lekki)
Miałem już Avast, AVG i Bitdeffender i byłem z nich nie zadowolony.
Odpada Defender wbudowany w Windows 10.
Na stronie av-test.org jest ranking najlepszych, ale to mi nie wystarczy (np. brak danych na temat aktualizacji itp).
Muszę więc uzyskać informacje od społeczności.
Dzięki za odpowiedzi.

Jeżeli już koniecznie chcesz pakiet to:
ESET Internet Security myślę, że sprosta wymaganiom.
Nie bez powodu jest wybierany często do firm. Jego niewątpliwa zaleta to lekkość i skuteczność i stosunkowo mała liczba komunikatów false-positive.

Tak naprawdę to wystarczy odpowiednio skonfigurować Win10 (nie pracować na koncie administratora i odpowiednio ustawić prawa do katalogów), zainstalować np. TinyWall jako firewall i nic nie kombinować z oprogramowaniem antywirusowym 3rd, bo to stwarza tylko kolejne wektory ataków (wysokie uprawnienia AV - jakaś luka 0-day i po ptokach)
Jak nie będziesz pobierać plików binarnych/skryptów niewiadomego pochodzenia, pirackiego oprogramowania i niezaufane dokumenty Office jeżeli już to otwierać w np. LibreOffice to 99,9% zagrożeń odpada. (no może poza wpadkami Microsoftu z pechowymi aktualizacjami :wink: )

1lajk

Przede wszystkim Hardering systemu wyłączenie zbędnych usług oraz ów skonfigurowanie i pracowanie na koncie zwykłego użytkownika.

Co do luk 0 day sie nie zgadzam bo zwykle one właśnie są stosowane pod sam system i nawet na maxa system z łatwością obchodzą zabezpieczenie a nawet trzecie oprogramowanie zewnętrzne ne gwarantuje 100% ochrony choć może znacznie podnieść domyślne bezpieczeństwo systemu.

Nie zależnie co będziesz instalował i jakie formy walki podejmiesz to kopie zapasową trzeba mieć
Osobiście polecam na jakimś nośniku zewnętrznym na codzień odłączony od komputera.
Dzięki temu infekcja nie uszkodzi kopi zapasowej… a przywracać lub towrzyć kopie najlepiej z nośnika ratunkowego / bootującego od danego producenta. Uruchamiajać program z innego systemu nie uruchomisz wirusa któy znajduje sie na głównym systemu podczas tworzenia kopi lub jej przywracania

Polecam Macrium Reflect Albo Paragon.

I teraz można bawić się w różne metody ochrony jak to co woli nie musisz z nich korzystać, ale każda warstwa ochrony jest warta uwagi i zabezpiecza na swój sposób.

1)Hardering
a) https://github.com/AndyFul/ConfigureDefender
ConfigureDefender napisane soft przez naszego rodaka, nakładka pozwala lepiej ustawić Windows Defendera
b) SysHardener - daje możliwośc wyłączenia zbędnych usług oraz skonfigurowania paru restrykcji które wzmocnią system m.in wyłączą tak zwane kłamane podwóje rozszerzenie plików .pdf.exe plik z ikoną pdf udający dokument jest zwykłym plikiem rozruchowym.
c)WPD - Windows Privacy Dashboard - pomaga wyłączyć telemetrie i zbędne usługi.
Dobry program ale też trzeba uważać co sie wyłącza bo niektóre funkcje mogą być niezbędne do prawidłowej pracy programów - można też nim ubić telemetrie windowsa.

2)Antyiwrusy i skanery
Zwykle nie zapobiegają przed świerzymi nowymi atakami jakis setek tysięcy osób musi zostać zainfekowany zanim producent podejmie szybko reakcje i wprowadzi je dla innych użytkowników dlatego zwykle antywirusy i dodatkowe skanery zawodzą ale jak wirus będzie na tyle znany to taki program po mimo tego może nam uratować 4 litery. Nie mniej jednak nie powinno być to główny program zabezpieczający i jedyny systemu a jedynie sprawdzanie po fakcie.
Polecane: ESET, KASPERSKY , AVIRA
Zalecam, SecureAplus - multiskaner który skanuje system kilkunastoma antywirusami dzięki czemu zwiększa szanse na wykrycie wirusa cóż kilkanaście baz antywirusowych robi swoje oraz posiada też własny silnik APEX - firma dość mocno pracuje dzięki czemu nie ma dużo FP.

3)HIPS i Anty-exe
Tu zaczyna sie właściwe zapobieganie przez zagrożeniem a nie skanowanie i szukanie wirusa po fakcie. Programy te wysyłaj komunikaty kiedy jakiś dany program/process chce podjąć czynność dokonać zmian w naszym systemie. Niestety zwykle nie są to programy automaty i użytkownik musi na własne ryzyko i rozum rozpatrzyć czy zezwolić na działanie danej czynności czy zablokować.
Polecane : SpyShelter , Exe Radar Pro, ReHIPS

4)Wirtualizacje i Piaskownice
Zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko - Czyli kiedy nieufasz danemu programowi czy dokumentowi ale mimo to praca wymaga jego otwarcie . Uruchomienie odizolowanej aplikacji czy dokumentu uchroni cie przed infekcja całego systemu i wirus zostanie zamknięty w sztucznym odizolowanym środowisku a następnie usunięty po zakończeniu sesji ( choć to też kwestia ustawień)
Polecam zerknąć na oprogramowanie VMware , Sandboxie , Shadow Defender

5)Szyfrowanie danych
Bezpiecznie hasła można przetrzymywać w programie KeePass
A co do ochrony dysku lub pików można zaszyfrować cały dysk lub stworzyć zaszyfrowany kontener gdzie będziemy trzymać bezpiecznie pliki i tu dobrym rozwiązaniem będzie VeraCrypt

6)I oczywiście zapomniałem wspomnieć o Firewall, Zapora pomoże nam kontrolować komputer jak w przypadku HIPS tylko tutaj monitorujemy Połączenia wychodzące i przychodzące a hips to co dzieje się wewnątrz. Często dobre zapory miały już swój HIPS na pokładzie co zestawienie takich 2 warst dawało bardzo dobrą kontrole nad systemem. Stary Online Armor i Outpotpro niestety poszły w odstawkę wykupione przez firmy co zamknęły projekt na potrzeby urzędasów naszczęście mam inne alternatywy m.in SpyShelterFW polskiego producenta

7)Szyfrowanie klawiszy - pomaga ochronić nasze kasła przed keylogerami dzięki czemu keyloger zamiat przechwycić nasze dane wpisywane w klawiaturze otrzymują bełkot losowych znaków
M.in Posiada taką funkcje SpyShelter FW czy Zemana AntiLogger

8)VPN aby tunelować połączenie i maskować IP
Polecam Nord VPN i Mulvald

Jutro ci to lepiej wytłumaczę jak będziesz zainteresowany teraz lece w kimę - napisałem to w mega uproszczonym skrócie tak że miej to na uwadze że to nie jest pełne info…

1lajk

Etam COMODO CIS nic nie przebije a jest darmowy https://infomiasto.eu/jaki-wybrac-program-antywirusowy-najlepszy-i-darmowy/ przecież to jest najlepsze od lat. Jest na tej stronie nawet. Tylko trzeba poczytać jak go ustawić ręcznie i masz komputer ze stali.