Palit GeForce GTX 770 - losowe wyłączanie przy braku obciążenia

Mam problem z kartą Palit GeForce GTX 770, dość długo zajęło dojść do tego co jest przyczyną ale po przełożeniu karty do innego całkiem sprawnego kompa problem też wystąpił.

Sam problem wygląda tak że można odpalić furmarka, grać przez kilka h i kompletnie nic się nie dzieje a karta potrafi się wyłączyć parę minut po wyłączeniu gry. Czasem przez 2-3 dni pracuje dobrze i znowu się wyłącza. Ekran po prostu gaśnie a jeśli w tym momencie był odtwarzany jakiś dźwięk to się zapętla, czasem karta wywalała się nawet przy starcie kompa, ale jak już dostanie obciążenie to jest ok.

Właśnie wgrałem BIOS-a na czysto i testuję. Tylko zastanawiam mnie czy taki objaw może powodować jakiś zimny lut? Teoretycznie wydaje mi się że tak, przy wyższej temperaturze lut się rozszerza i wszystko pracuje dobrze, przy spadku temperatury kontakt się pogarsza i karta się wywala.

https://forums.geforce.com/default/topic/549653/geforce-700-600-series/gtx-770-random-black-screen-issue/1/ przy okazji tutaj jest dość obszerny wątek z podobnym problemem niestety brak jest jednoznacznego wskazania przyczyny oraz rozwiązania a co niektóre wydają się wręcz absurdalne trochę (np. odinstalowanie sterownik Relatek i zastąpienie ich tymi od MS).

Zimny lut,pęknięta ścieżka, kondensatory elektrolityczne, sam chip GPU i inne.

Karta czuła na zasilanie - obowiązkowo dwie wtyczki zasilania - możesz ponownie porządnie przelutować styki na płytce od gniazd zasilania.

Wejdź proszę do zarzadzania komputerem > podgląd zdarzeń i zobacz jaki błąd wystąpił przy wyłączeniu. Jeśli to kernel power 41 (63) to leży zasilanie.

Piszę o tym, bo jakiś czas już temu miałem podobny problem - wysłałem kartę graficzną i zasilacz na gwarancje i oba podzespoły zostały wymienione na nowe. Przy czym moja karta graficzna przejawiała artefaktami graficznymi więc może warto w pierwszej kolejności sprawdzić zasilacz.

Tego błędu nie ma, zresztą karta była testowana pod 4 różnymi zasilaczami.

Rozbieram teraz kartę i ktoś wytłumaczy mi to:


Takie czegoś to ja jeszcze nie widziałem, karta jest używana to niestety nie wiem czy to jest fabrycznie tak.

Przypuszczam, że wtyczka do wiatraka. Szukałem jakiegoś filmiku na YT, ale nie znalazłem. Czy możesz pokazać całość?

Tak to wtyczka od wiatraka, co mnie dziwi to ten wolny pin, rozumiem że czasem się wykorzystuje tylko część ale tam jest nawet bolec w wtyczce tylko nie ma kabla. Takiego czegoś jeszcze nie widziałem.

To w tym przypadku nie ma znaczenia, jak temperatura GPU jest OK.

W zależności od konstrukcji, sterowanie wentylatorami może mieć dwa, trzy lub cztery przewody,