Pamięć 800 zredukowana do 667 ... - podkręcanie

Witam.

Mam w swoim lapku pamięć DDR2 800, niestety w AIDA64 jej efektywna częstotliwość to 667 :?

Płyta obsługuje : DDR2-533, DDR2-667, DDR2-800, DDR3-800, DDR3-1066 SDRAM

W zakładce SPD pisze : Szybkość pamięci - DDR2-800 (400 MHz) , Szybkość odświeżania - Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

FSB pracuje na 1066 ( rzeczywiste 267 )

Stosunek DRAM do FSB to 10:8

Dlaczego pamięć nie wchodzi na 800 :?:

I jeszcze jedno, czy podniesienie napięcia z bazowego 1,8 coś zmieni, mam taką możliwość ( odblokowany bios ).

Musisz w biosie mieć możliwość zmiany FSB pamięci lub dzielnika (zobacz czy w ogóle można go przestawić ?) - jeśli masz ustawienia auto zmień na sztywne wartości. Zmiana napięcia zasilania RAM nic nie da.

Jedyne co mogę zmienić to stosunek RAM:FSB, przy ustawieniu na sztywno komp nie startuje, przy czym seryjne FSB mam 800.

RAM- FSB, 10:8 . To jest za mało i inaczej nie może być jak możesz zmienić to poszukaj zmień i wybierz jakiś większy nie wiem jakie wybory się pokazują np. 8:5 czy 9:5. Żeby dało ogólnie dzielnik zwiększający taktowanie i zbliżyło do 400 a nie 330 około jak teraz robi.

Jedyne jak można ją zmienić to ustawić jakiś parametr ( nie pamiętam nazwy dokładnie, coś typu ustawienie seryjne ) i wtedy ( przy FSB 800 ) wchodzi na 800, ale jak już podniosę FSB na 1066 to co bym nie dał to komp nie wstaje, do wyboru jest 1:1 3;2 i 5;4. Właśnie 2h się męczyłem żeby go podnieść, wystartował dopiero na jednej kości ramu, teraz jakoś doszedł do siebie i chodzi na dwóch.

Dodane 09.04.2012 (Pn) 20:15

Ten parametr to Sync Model

Vhodzi o to jak zrobić aby przy FSB procka 1066 pamięci chodziły na 800

To by zostawało jak nie można znaleźć innych ustawień, może jest gdzieś dopisywanie manualne oprócz z tych co pokazuje do wyboru gotowe. Ale to są gdybania może wpisać model laptopa czy wersja bios w google z dopiskiem ustawienia czy podkręcanie. Ogólnie jest możliwość przez zmienianie mnożnika procesora żeby FSB było 400 i nie przetaktowało procesora a ustawienia byłyby nominalne dla posiadanej pamięci. Tylko czy w lapku Twoim jest mozliwość zmiany mnoznika.

Nie, manualnego dopisywania nie ma.

Opcji zmiany mnożnika też nie ma.

Można zmienić timingi, napięcie RAMu, napięcie chipsetu, procka, FSB ale mnożnika nie :frowning:

A tak nawiasem, jak on oblicza ten stosunek RAM:FSB

Czy on przy FSB zakładając 800 bierze pod uwagę FSB rzeczywiste ( 200 ) czy efektywne ( 800 ) :?:

Bo, jeśliby brał rzeczywiste, to przy FSB wykręconym na 266 stosunek 3:2 dawałby 800, no bo 266/2 = 133 , 133*3 = 399 , 399*2 = 798 czyli no 800 w przybliżeniu.

Dobrze myślę :?:

Raczej dobrze myślisz tym bardziej że końcowe obliczenia się zgadzają. Czyli stosunek wynika z rzeczywistych taktowań. Chyba że się mylimy to najwyżej ktoś może poprawi. Zapodam dwa linki mówiąće o podkręcaniu i dzielnikach pamięci opisy

http://forum.idg.pl/dzielniki-pamieci-t112438.html

http://komputery.katalogi.pl/&%231769%3 … 53965.html

Jak chcesz to możesz poczytać żeby tylko mętliku w głowie nie zrobiło. Link o podkręcaniu ma kilka stron jako całość artykułu. Oczywiście to są przykładowe jedne z wielu jakie można znaleźć w google wpisując temat

Ustawiłem 3;2 i komp nie wstaje po tym, po załdowaniu systemu czarny ekran.

A powinno być ok :frowning:

Tam jest jednak FSB:RAM 3:2, może to jednak bierze dane z szyny 800,1066 :?:

Masz ustawione 3:2 jako FSB do DRAM. Wtedy to normalne że nie wstanie. Może jak masz wybór 2:3 i zobacz czy wtedy wstanie to by dało przekonanie . Ja mam wyswietlone w CPU-Z W zakładce Memory właśnie FSB(2):(3)DRAM . Czyli szynę pamięci mam podniesoną względem szyny głównej i szyna pamięci rzeczywiste taktowanie ma dokladnie 399 czyli do taktowania nominalnego DDR2-800. I u mnie się dało mając taką samą pamięć jak Ty.

Dodane 10.04.2012 (Wt) 19:13

Reasumując jeśli nie ma możliwości w biosie zwiększania taktowania pamięci. To jeśli żeby pamięci miały pracować na taktowaniu 400. To procek musiałby być na taktowanie rzeczywiste od 400 w zwyż bo jest mozliwość zmniejszania taktowania pamięci. Kombinować żeby te pamięci jechały na obecnym procku na 400 wiązało by się z podkręcaniem procka i zmianą napięć . A laptopy raczej się nie podkręca.

Nom nie ma opcji, wszytskie ustawienia są takie, że FSB musi być większe od RAM ew 1:1 no i jeszcze to Sync Mode, przy 3;2 i 5;4 komp nie wstaje.

Procek i tak już podkręcony z szyny 800 na 1066.

A co to tych opóznien i napięć to wytłumacz to proszę jakoś bardziej łapatologicznie :smiley:

Jeśli masz laptop z procesorem intela to nie jest podkręcone nic. Bo FSB :267x4=1066. Na Athlonie masz razy dwa od FSB to wtedy by wychodziło że podkręcone. Parametry opóźniej pamięci wydłuża się jesli na podkręconej szynie nie działają stabilnie. Mozna jeszcze podnosić napięcia na procesorze i pamięciach do uzyskania stabilności po podkręceniu FSB ale zwiększają się temperatury podzespołów i wymagane lepsze chłodzenie.

Podkręcone, seryjne FSB to 800, teraz chodzi na 1066.

To wychodzi że pod nazwą seryjne są ustawienia nominalne i tylko się cieszyć że chodzi na wyższym ale to i tak fabrycznie przystosowane po inną nazwą by się nazywało np. turbo coś tam. Tylko szkoda że pamięci tylko w jedną stronę możliwe od 1:1 do obniżania. Ale jak chodzi ogólnie dobrze to chyba nie ma co narzekać.