Pamieć DDR2 800mhz na 1066mhz

Witam,

mam pytanie. Podkręciłem mojego e8400 na 3,6 Ghz (400x9). Dzielnik FSB/RAM to 1:1. Moje memki to OCZ DDR2 PC2-6400 Vista Upgrade 2x2GB które teraz pracują na normalnej częstotliwości. Chciałbym dalej kręcić procesor a, że taktowanie fsb = ram to się pojawia moje pytanie - Czy te pamięci będą działać na wyższym taktowaniu niż standardowe 800mhz? Dodam, że zmieniłem ich napięcie z 1.8V na 2.1V

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Teoretycznie mogą - podaj model płyty głównej i zasilacza i jak z temperaturą w kompie.

MOBO - Gigabyte GA-P35-DS3R

Zasilacz - OCZ ModXSTREAM 600W

Temperatury ok - obudowa dobrze wentylowana proc w stresie ok 50 stopni grafa ok 60

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p35-ds3r/

Ze specyfikacji płyty wynika że obsługuje taktowania 800/1066/1333 więc możesz zaryzykować i podnieść taktowanie RAMu. Zasilacz masz dobry i mocny więc nie powinno być problemów z napięciem (no chyba że masz pod maską 2x GF480 na SLI i ciągną Ci prądu jak odkurzacz, ale myślę że i wtedy 600W wystarczy ^^). Oczywiście podkręcanie pamięci RAM jest tak samo ryzykowne jak GPU czy CPU z czego musisz sobie zdawać sprawę (ja kiedyś jedną kość zjarałem przypadkowo jak walnęło spięcie, ale miałem 2x400 i 1x333 a wszystkie podniosłem do 415 i jak się należało domyślać 333 nie wytrzymała dłużej niż 6 miesięcy takiego biegania :slight_smile: ).

RAMy same z siebie też masz dobre i z wbudowanych chłodzeniem więc myślę że styknie.

Oczywiście odpowiedzialność za cały proceder bierzesz na siebie :wink:

Ok dzięki za odpowiedź. A jeszcze mam pytanie bo tak się przyglądnąłem to w BIOSie jak i w CPU-Z pokazuje, że te RAM’y to pc 5300 czyli 667 a wg producenta są to 6400 hmm…

No to rodzi się pytanie czy Cię ktoś nie “wydymał” przy zakupie kompa/ramów. Sprawdź jakimś programem typu Everest czy coś w ten deseń jak są faktycznie odczytywane wartości. Może masz jakiś program który dynamicznie zmienia częstotliwość procka/ramu/grafiki celem oszczędności energii elektrycznej? (wiesz - jak siedzisz w Wordzie to masz 667, ale jak włączysz Need For Speed to automatycznie wskakuje na 800) - pytam bo miałem takie diabelstwo kiedyś na MB Asusa z prockiem AMD (i tworzyło to więcej problemów niż oszczędności tak BTW).

Everest też pokazuje 667mhz. Fu.ck. To dla mnie dziwne, że producent podaje 800mhz a tu na 667 działa. Gwarancja dożywotnia niby jest ale w Polsce nie ma oddziału OCZ :frowning: