Pamięć DDR2 800MHz wykrywana jako 375MHz

Jakiś czas temu, w odstępach czasowych, zakupiłem 2 kości ram firmy GoodRam, jedna posiada 1GB, druga 2GB, obie o częstotliwości taktowania 800MHz. Dziś spojrzałem sobie do zakładki “Memory” w programie CPU-Z i co widzę? DRAM Frequency wynosi 375MHz. Pomyślałem, że może wina płyty głównej, więc spojrzałem na jej specyfikację znajdującą się na stronie producenta i wyczytałem, że obsługuje ona jednak kości 800MHz. Pytam więc, co może być nie tak, czym może być to spowodowane i jak to naprawić?

Doszedłem już, o co chodzi. W programie CPU-Z przy FSB:DRAM mam podane CPU/7, czyli 2625MHz/7=375MHz. W takim razie już domyślam się, że by osiągnąć większe taktowanie pamięci będzie trzeba ją podkręcić, jednak tego jeszcze nie robiłem i nie wiem, pod jaką nazwą w biosie szukać opcji związanej z prze taktowaniem pamięci. Liczę na waszą pomoc.

a w zakladce channel masz singiel pewnie 8)

po prostu dwie kosci roznej pojemnosci nie beda chodzic w dualu, czyli ‘na’ 800mhz.

HT zwieksz do 1600 i powinien pojsc na 400x7…

Tak, obie kości mam single, ponieważ bałem się je montować w dual, a to dlatego, że spaliłem już w taki sposób jedną kość, jednak wtedy były to zuełnie inne pamięci (inny producenta, inna częstotliwość taktowania). Dobra, za chwilę poszukam w biosie jakiejś opcji związanej z HT.

Ok, wszedłem do biosu i w zakładce Advenced znalazłem opcję DRAM Configuration. Oto zdjęcie z DRAM Configuration: http://img39.imageshack.us/img39/7702/p2111090937.jpg. Domyślam się, że trzeba zmienić Memory Clock Frequency, jednak najwyższą wartością jest tam 800. Więc czy o to chodzi? I jak z 1600 wyszło Ci 400?

Ok, ustawiłem w biosie na 800, komputer się zresetował i usłyszałem błąd. Jeśli dobrze pamiętam, to jeden długi i dwa krótkie, co powtarzało się w nieskończoność, ale mogę źle pamiętać, ponieważ bardziej byłem zajęty obawami o pamięci. Później zresetowałem ustawienia biosu za pomocą zworki i po uruchomieniu komputera pojawił Cmos checksum error, wcisnąłem więc F1, by kontynuować. Czemu coś takiego wystąpiło?

Przy AM2 HT 1600MHz?? niestety mało która płyta na to pozwala.

Dual akurat mało ma do gadania jeśli chodzi o taktowanie.

Na pewnym forum powiedziano mi, że CPU-Z podaje dwukrotnie zaniżone taktowanie pamięci. Czy jest to prawdą i czy znacie jakiś program, który podawałby informacje o podzespołach, coś w rodzaju CPU-Z, bym mógł porównać wyniki?

w AMD jest HT, u intela fsb - oba x4 mnozysz, np. fsb200 daje 800mhz - pamietaj, ze amd ma kontroler pamieci w procu (stad tez HT link)

i pierwsza zasada przy OC - jak najmniej rzeczy na auto 8)

w necie powinienes znalezc ustawienia dla swoich kosci - rozna pojemnosc i zapewne rozne timingi nie pozwola ci za mocno poszalec - a co spd w cpu-z ‘mowi’?

z tamtad mozesz spisac wartosci podstawowe i napiecie (o ile pokazuje) i ustawic w tej zakladce…

Nie myl HTT z HT :roll: po za tym tylko u Intela mnoży się x4, w AMD x2.

Jak HTT da na 200MHz to będzie miał 700MHz ramy, jest to zależne od mnożnika procka oraz ustawienia opcji memclock.

Przy mnożniku x8, x10, x14 będzie miał 800MHz oczywiście przy standardowym HTT.

SPD coś tam mówi, jednak mi to nic nie mówi. Tutaj screeny: http://img337.imageshack.us/i/spd1.png/ i http://img32.imageshack.us/i/spd2s.png/, mógłby mi to ktoś przetłumaczyć to, co jest tam zawarte, na język polski? Prosiłbym też o wyjaśnienie terminów “HT” i “fsb”, tylko tak najprościej, bo z Wikipedii, to za dużo nie rozumiem.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2685-34

HT, to dzielnik z jakim kontroler dziala w stosunku do fsb, czyli szyny ktora cpu komunikuje sie z reszta

u Intela jest inaczej, poniewaz kontroler jest w mostku polnocnym, to ten dzielnik jest ustawiony na stale x4 (quad pumped) i dodatkowo jest fsb:ram (np. 1:1, 2:3 itp. w zaleznosci od biosu)

u AMD jest w procu wiec mozna go zmieniac - najlepiej ustawic fsb x4 co daje dla fsb200 HT800, czyli tyle ile nominalnie maja pamieci

suma summarum, zasada jest podobna tylko wykonanie inne 8)

w spd masz napisane wartosci fabryczne… wychodzi na to, ze nie dosc iz kosci maja rozne opoznienia (cl5 vs. cl6), to jedna jest dwustronna…

podnies napiecie do 2.1v, i ustaw 6-6-6-15 2T (pierwsze cztery wartosci i ostatnia)

Jak ruszymy HT to taktowanie ramu się nie zmieni ani procka, tylko jak ruszymy HTT

Jeśli mamy dzielnik pamięci 8 przy taktowaniu 2900MHz to wtedy mamy pamięć z taktowaniem 400MHz*2=800MHz, autor tematu ma dzielnik 7 to musi podkręcić procka do 2800MHz czyli dać HTT 266.6MHz

Kręcenie procesora odpada, ponieważ powyżej 250MHz komputer pracuje niestabilnie, Windows sypie BSODami i się wiesza.

Obniżanie taktowania też odpada ?? bo trzeba by dać HTT na 230MHz i dzielnik 8 (memory clock 800) wtedy też by było 800MHz.

Obniżyć taktowanie procesora mogę, bo tak naprawdę podkręciłem go tylko po to, by mieć wyższy wynik w 3DMark06. Czyli mam obniżyć CPU Frequency do 230MHz, a Memory Clock Frequency dać na 800MHz, dobrze rozumiem? I czy to nie spowoduje podobnego błędu, o jakim pisałem w trzecim pości, i czy jest to bezpieczne?

generalnie tak :slight_smile:

a jesli chcesz wynik w ‘smarkach’, to musisz troche doczytac wiecej i… nie bac sie eksperymentowac 8)

Tak, tylko, że jak coś zniszczę, to będę musiał się zadowolić częściami ze starego komputera.

o, dochodzisz powoli do wlasciwych wnioskow 8)

nie ma czegos takiego jak bezpieczne OC - bo to zalezy od zbyt wielu czynnikow, jak chocby wiedzy, chlodzenia czy jakosci elementow na plycie, w zasilaczu itp. :slight_smile:

Wiem, że nie ma bezpiecznego OC, jednak chodzi mi o wykonywanie go najbezpieczniej, jak się da. Ah… tak właściwie, to nie zadałem na początku najważniejszego pytania, a dokładniej, czy ten zasilacz nadaje się do OC?

nie bardzo sie nadaje w ogole do nowego sprzetu… ma silne linie 3.3v i 5v (28A/42A) i slaba 12v (20A), co oznacza stara konstukcje pod p4 - dzis jest odwrotnie, silna 12-stka i rozsadne 5v (20-25A)

zreszta firma dosc mizerna, wiec wymienilbym na jakiegos fsp, amarox lub seasonic

Tylko, że to, co ja posiadam raczej nowym sprzętem nie jest, no może oprócz karty graficznej. A gdybym na taki zasilacz miał…