Pamięć GOODRAM DDR3 4096MB PC1600 CL9 1600 Mhz - czy warto?

Witam.

Posiadam takiego oto blaszaka:

Procesor: AMD Athlon X3 440 3 Ghz

Pamięć: Kingston 1333 Mhz 2GB DDR3

Płyta: GIGABYTE GA-MA74GMT-S2

Dysk: SEAGATE 500 GB

Grafika: PALIT Geforce GTS 250 1 GB

Chciałbym dokupić do mojego komputera 4 GB RAM gdyż zauważyłem iż 2 przestaje powoli wystarczać. Upatrzyłem ten model na stronie znanego mi sklepu : http://www.mpcnet.pl/opis/98834_GOODRAM … PC1600_CL9 Na płycie mam dwie szyny na pamięć. I tu zapytanie: Czy to dobry model? Czy płyta bądź procesor nie będą sprawiać problemów i czy zmiana na Windows 7 (a wiem, że będzie konieczna bo XP dźwiga tylko 4 GB a Visty nie poleciłbym nawet Hitlerowi) będzie miała wymierne efekty bo wiadomym jest że 7 pożera więcej ramu niż XP. A może znacie lepszy model w podobnej cenie?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

pozdrawiam.

po pierwsze jakiego systemu używasz 32 czy 64 bitowego to ważne przed zakupem dodatkowych 4 giga. Druga sprawa w jakich aplikacjach brakuje ci ramu ( bo jeżeli to xp to zainstalowane 2 giga powinno ci wystarczyć w zupełności)

Używam 32 bitowego xp. 2 gb nie wystarcza w niektórych grach (gta 4, wiedźmin 2, fear 3) oraz programach do obróbki video (vegas pro) i muzyki. Poza tym chciałbym zmienic system na windows 7 a wiem że 2 gb nie wystarczy. tzn wystarczy ale na sam system. Siódemke będę posiadał w niedługim czasie w wersji 32-bitowej. A co do tego czy niecałe 2 gb (odliczając ok 300 MB na xp) wystarczy to miałbym wątpliwości. Przynajmniej w moim przypadku :slight_smile:

Chcesz mieć razem 6Gb ramu? Dobrze rozumiem czy tylko te nowe 4? Jeżeli chcesz wykorzystać 4Gb i więcej to lepiej zastanów się nad w7 64 bit.

Windows xp nie czyta więcej niż 4Gb pamięci RAM. Lepiej kup sobie kolejne 2Gb. A poza tym rzadko która gra (w windowsie xp) potrzebuje 3Gb, więc 4 powinno wystarczyć.

dobrze rozumiesz barabasz. w gwoli ścisłości: już postanowiłem, że kupię te 4 gb gdyż obliczyłem sobie, że: windows 7 x32 bierze max. 1,5 gb ramu. O tym że xp obsługuje tylko 4 gb wiem. inaczej nie zmieniałbym systemu. jeżeli dokupię kostkę 2 gb co da mi łączne 4 gb, xp pożre mi blisko 0.5 gb z czego pozostaje mi 3,5. Jeżeli zaś będę posiadał 6 gb na windows 7, to zabierze mi on w ekstremalnej sytuacji 1,5 gb co pozostawia mi 4,5 gb czyli o 1gb więcej niż w wersji z xpe-kiem. Poza tym myślę przyszłościowo. jeżeli mam kupić 2 gb za 80 zł, to wole kupić 4 gb za 105 zł i być spokojnym przez najbliższe, no jakieś 2 lata, że nie będę miał większych problemów z nowymi programami i grami (graczem nie jestem ta zawziętym ale używam wielu programów video i do obróbki muzyki). Chciałbym po prostu wiedzieć co myślicie o ramkach tej firmy i czy nie będzie problemów sprzętowych.

32 bitowy system wykryje Ci do 3,25 GB RAM, więc jeśli chcesz mieć pamięć powyżej tej wartości, potrzebny Ci będzie system 64 bitowy.

Aha. Dzięki za informację. Czyli rozumiem że muszę posiadać system 64 bitowy. Jeszcze pytanko: jak sprawdzić czy procesor jest 32 czy 64 bitowy. wiadomo przecież 64 bitowy system nie pójdzie na 32 bitowym procesorze. I czy dopełnienie ramu do 6 gb dalej będzie się opłacać przy zmianie na siódemkę, bo rozumiem że wersja 64 bitowa wymaga więcej pamięci?

Jezeli kupujesz pamiec RAM DDR3 to mozesz byc pewien ze twoj procesor obsluguje technologie x64, nie ma juz procesorow ktore nie posiadaja tych instrukcji.

Do normalnego użytku (także pod Windowsa 7 x64) obecnie nie jest potrzebne nic ponad 4GB pamięci, także na Twoim miejscu dokupiłbym po prostu identyczną kostkę 2GB od Kingstona (wg. skąpca ceny zaczynają się od 40zł). Przy czym pod normalnym użytkiem mam na myśli gry, multimedia, itp.

Tu masz taki mini test 4GB vs 16GB:

http://www.bit-tech.net/hardware/memory … -bridge/11

Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Przy grach czasem te 4 GB to trochę mało.

Dodane 01.08.2011 (Pn) 2:25

Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Przy grach czasem te 4 GB to trochę mało.

Zatem czy dokupienie 2 GB przy pozostaniu na XP da wymierne efekty? W końcu to jakieś 3,5 gb wolnej pamięci odliczając pamięć na xpeka. Różnica w cenie między 2 gb a 4 też spora bo o ponad 100 %. Dlatego zastanawiam się czy nie kupić tylko tych 2 gb. Co myślicie?

3,1 GB odliczając system i to co zwykle siedzi w autostarcie (antywirusy, gg, etc)

Do tego maksymalnie około 2GB na proces.

Z grami pewnie problemu nie będzie, ale gdybyś włączył jakąś aplikację wymagającą większej ilości pamięci najprawdopodobniej pojawią się błędy. xp nie radzi sobie z tymi 4GB niestety, i dobrze było by pomyśleć o systemie 64bit, choć z drugiej strony, jeżeli komputer służy tylko do gier, to nie powinno być problemów, przynajmniej teraz.

Zatem czy mam rozumieć, ze 32-bitowy system (nieważne czy vista, 7 czy xp) obsługuje tylko do 4 gb ramu? Jeśli tak to najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być kupno 2 gb i pozostanie przy xpeku.

Tylko, że cały czas źle liczysz, bo XP zobaczy około 3.25-3.5GB. Tu nie chodzi, że resztę “zabierze” system, tylko jej po prostu nie będzie widział. Ogólnie do Twojego sprzętu jak najbardziej nadałby się Windows 7 x64, razem z 4GB RAM sprawowałby się świetnie (oczywiście tu kwestia czy system możesz mieć za darmo np. z MSDNAA). I zapamiętaj, system przez cały czas nie potrzebuje stałej ilości pamięci, jeśli jest potrzeba to część po prostu zwalnia dla innych procesów.

Także bez przesiadki na x64 nawet nie myśl o więcej niż 4GB, bo nawet tyle system nie wykorzysta. Jeśli myślisz o przesiadce, możesz dokupić i więcej, ale pamiętaj, że do 99% zastosowań (nieprofesjonalnych), 4GB jest całkowicie wystarczające.

czyli instalując windowsa 7 x64 przy czterech gb pamięci efekt będzie lepszy niż przy 4 gb na xp x32 bądź x64?

XP x64 był systemem raczej dla “pasjonatów”, więc jego w ogóle nie polecam brać pod uwagę :wink:

Jeśli masz możliwość zdobyć Windowsa 7 x64 za darmo, jak najbardziej wymiana powinna być korzystna. Masz stosunkowo świeży sprzęt, a korzystasz z systemu z 2001r.

Rozumiem, dzięki. i jeszcze pytanie, jak sprawdzić ilu bitowy jest procesor?

Choćby na stronie AMD:

http://products.amd.com/pages/DesktopCP … spx?id=626

We wszelkich programach też będzie, np. CPU-Z:

1419167.png

Ogólnie to nie masz się o co martwić :wink:

Athlon X3 to procesor obsługujący instrukcje 64 bitowe, więc nie masz się o co martwić.