Pamięć RAM 1600MhZ- strata +50%

W moim pececie mam zainstalowane 8gb (2x4gb) pamięci RAM, Kingston HyperX 1600MhZ CL9. Dzisiaj z ciekawości sprawdzałem ile ma w rzeczywistości, i ujrzałem liczbę 669 MhZ. Czy to jest normalne, że chodzi na 700MhZ a nie chociaż na 800-1000? Wiem, że są straty, producent zawyża itd. ale strata wynosi ponad 50%. Czy to jest normalne? Mam jeszcze jedno pytanie, gdybym podkręcił, powiedzmy do 1000MhZ to czy odczuję znaczną różnicę w korzystaniu z PC?

Edit:

Co sądzicie o programie do podkręcania, AMD OverDrive?

Wszystko gra. Twoja płyta główna nominalnie obsługuje pamięci do 1333 MHz, więc kości obniżyły taktowanie. 1600 i 1866 MHz można osiągnąć tylko po OC. Częstotliwość rzeczywista wynosi 669 MHz. Mnożąc razy 2 otrzymujemy częstotliwość efektywną czyli 1338 MHz.

Wejdź do BIOSu i podkręć do 800/1600MHz.

A co myślicie o programie AMD OverDrive? Lepiej podkręcać w BIOS-ie czy w nim? Chodzi mi bardziej o bezpieczeństwo, nie o MhZ :slight_smile:

BIOS i tylko BIOS! :smiley:

Widziałem jak 2 ludzi podkręcało CPU serii BE tym programem i jest ok. Co do pamięci nie wiem, za długą mam historię Youtube.

@JARObb Właśnie czytałem, że w BIOSie lepiej ale, w OverDrive program sam dostosowuje optymalne/maxymalne parametry podzespołów, a w BIOS-ie trzeba na to raczej uważać, a ja jestem taki, że jak coś już mam to chcę więcej i właśnie lat temu kilka chciałem więcej i spaliłem komputer :slight_smile: Właśnie wtedy podkręcałem biosem i teraz się boję trochę, a w tym OverDrive bym miał wszystko ustawione odpowiednio do zasilacza itd.

Po pierwsze wejdź najpierw do BIOSu i sprawdź czy w ogóle masz do wyboru 800MHz (efektywna 1600MHz). Jeśli tak, po prostu ją zaznacz, nie będzie to wtedy żadne OC, więc nic nie ma prawa się stać.

Po drugie, nie GhZ/MhZ, a GHz/MHz (wybacz, ale strasznie mnie irytują takie błędy). M i G to przedrostki, odpowiednio mega i giga, natomiast Hz jest jednostką - herc.

@freedom , Mam taką opcję. Jutro coś zacznę “kręcić”. Dzięki za poprawienie mnie, byłem święcie przekonany, że powinno się pisać GhZ/MhZ. Cóż, człowiek uczy się całe życie :slight_smile:

Jak wspomniałem, jeśli masz do wyboru odpowiednią częstotliwość, nie jest to żadne podkręcanie. Po prostu ustawiasz taktowanie pamięci na standardowe. Co innego gdyby płyta nie obsługiwała 1600MHz, a tylko 1333MHz. Wtedy musiałbyś podkręcić procesor (konkretnie przez podniesienie szyny FSB, bowiem od niej zależy również częstotliwość pamięci). Nie będę się na ten temat rozpisywał, bo w Twoim przypadku taka wiedza jest zbędna i może Ci tylko namieszać. Ustawiasz 1600MHz i ma działać. Inna sprawa, że w normalnym użytkowaniu nie zauważysz różnicy wydajności :wink:

Nie tak łatwo jest spalić komputer!

Jeśli masz dobry, markowy sprzęt, to zwykły overclocking nie jest wyzwaniem dla niego.

Spalić możesz przy wielkich napięciach + LN2/DI

@freedom Wiem że nie zauważę różnicy, ale nie po to kupiłem 1600 MHz żeby pracować na 1333MHz :slight_smile: Jestem dość wymagający. Teraz już wszystko wiem. Dziękuję za pomoc.