Pamięć RAM (ADATA) do zestawu z Ryzenem 5 1600

Cześć, potrzebuje dokupić kość RAMu 8GB, tej wersji którą mam nigdzie jednak nie ma dostępnej.
Mam taką

Czy taka będzie dobra?

Z tego co widziałem RAMy różnią się jedynie napięciami i kolorem.
Zależało by mi na sklepie morele.net , bo muszę jeszcze dokupić przejściówkę z DVI-D na VGA, a na xkom są 40 zł droższe.
Mają chodzić w DUAL CH.

Znalazłem też taką taką, również się różni napięciami i kolorem, ale jest to wersja Z1, czym się różnią od pamięci bez Z1?

Proszę o pomoc, dziękuję.

Czysto teoretycznie dual channel może działać na właściwie wszystkich pamięciach pomieszanych ze sobą, aby tylko miały tą samą wielkość. Teoretycznie. Bo praktycznie - po pierwsze musi być to samo napięcie i taktowanie. Płyta sama ustawi pod tą gorszą/słabszą pamięć (jeżeli np. masz jedną kość 1,2V 2300 MHz, a drugą 1,3V 3000 MHz, to obie będą pracowały z ustawieniami tej pierwszej).
Cały myk jest taki, że pamięci mogą tez nie za dobrze pracować razem w trybie DC, jeżeli są różne. Rzucanie błędów, restarty, różne dziwne rzeczy. Stąd najlepiej parować pamięci takie same, i dlatego też wielu producentów sprzedając zestawy pamięci testuje je dodatkowo pod kątem zgodności DC. Nikt nie da Ci gwarancji, że nawet identyczna pamięć jak Twoja (seria, model itd) będzie działać bez problemu w DC z Twoją. JEdnak jest na to…90% szans. :slight_smile:

Weź jakąkolwiek 8GB z serii XPG o napięciu 1,35V i taktowaniu 3000 MHz. Opóźnienie już nawet nie jest tak istotne.

1 polubienie

Tylko, że w tych dwóch które biorę pod uwagę jest podane napięcie 1.2V (a w opisie jakoś inaczej jest to napisane), a moja była kupowana jak miała 1.35V i chyba na tym napięciu teraz pracuje.
Innych pasujących za bardzo nie widziałem, proszę tylko o rozwianie tematu tych napięć i zamawiam.

Może A-Data znalazła sobie nowego dostawcę kości pamięci (np. używali Hynixa a teraz Samsunga), które pracują właśnie z niższymi napięciami - stąd różnica. A tutaj na pewno będzie problem. :stuck_out_tongue: Jak Twoja działa na 3000 MHz z 1,35V to na pewno nie osiągnie tego taktowania na 1,2V. Zaś jak na nowej, która przy 3000 MHz pracuje z 1,2V, to gdy wymusisz na niej 1,35V - może to być dla niej za dużo.

Hmm…i stąd właśnie nie lubię tego “kupię jeden RAM teraz, z czasem kupię drugi”. Bo takie problemy się rodzą. Na Twoim miejscu bym sprzedał ten RAM co masz, i kupił gotowy zestaw 2x8GB.

1 polubienie

No właśnie możliwe, że zmienili, raz, że potaniały, a dwa ta moja stara kość miała być super dla Ryzena, była chyba na jakichś dobrych kościach. Teraz ciekawe co tam pakują :smiley: W takim razie wstrzymam temat RAMu. Dzięki za pomoc!

Sprawdź może po prostu z jakim napięciem pracuje Twoja pamięć. Może to błąd w danych sklepu i Twoja też pracuje z 1,2V? :wink: Patrząc na pełny kod obu pamięci (Twojej, i obecnych w sprzedaży XPG) to różnica jest tylko w literce “G” i “R”, która właśnie symbolizuje kolor radiatora. :joy:

Chociaż raczej te 1,2V brzmi mało realnie na takie pamięci. Ja osobiście mam G.Skill Aegis też 3000 MHz, i u mnie pracują z 1,35V.

Yep. A-Data nie ma w sprzedaży pamięci XPG Z1 o taktowaniu 3000 MHz i napięciu 1,2V. :wink:
http://www.xpg.com/us/specification/305

1 polubienie

Bardzo fajnie, że chciało Ci się to dla mnie sprawdzić, dzięki wielkie.
No to zamawiać? To jest błąd w opisie sklepów?


Bez tego Z1?
Moje aktualne pracują na 1.35

:wink:
Dla własnego bezpieczeństwa i pewności. Na pewno sprzedałbyś swoją kość bez problemu. Wyjdziesz pewnie nieco na minus (będziesz musiał pewnie ciut dorzucić do tego co dostaniesz za swoją, żeby było Cie stać na zestaw 2x8GB), ale też nie musisz kupować tych XPG drogich. Już ciut poniżej 600 zł masz właśnie moje Aegisy 2x8GB 3000 MHz. :slight_smile: U mnie akurat działają z prędkością 3066 MHz. :stuck_out_tongue: Kiedyś próbowałem 3200 MHz ale było nieco niestabilnie przy długim katowaniu. Ale teraz po tych aktualizacjach AGESA, ciekawe…może spróbuję. :smiley:

1 polubienie

Dzięki za rady, wszystkie bardzo cenne. Jeszcze opcja kupić:

No ta wygląda kropka w kropkę jak Twoja. :stuck_out_tongue: Jednak jak napisałem w pierwszym poście - nikt Ci nie da 100% gwarancji, że nawet z tej samej linii pamięci, z różnych pudełek, będą działały w DC bez problemu. Zaś te sprzedawane w modułach po 2 sztuki - niemal wszyscy znaczący producenci. :slight_smile:

1 polubienie

Dobra, kupiłem złotą, niby sprzedający daje rok gwarancji i jest nowa, ale dowiem się jak wygląda ta gwarancja od Adaty. Tu na pewno problemu z napięciami nie będzie. A z tymi czerwonymi to tak nie do końca, bo w komentarzach ludzie pisali: no podkręciłem na 1.35V i idzie na 3200MHz, można zgłupieć :smiley: Była tylko jedna sztuka w polskim internecie więc wolałem wziąć. Jak coś będzie nie halo, to oddam i kupi się nowy zestaw pamięci.

Niby racja - masz prawo do zwrotu bez podania przyczyny, wiec jeżeli nie będzie działać z jakiegokolwiek powodu - zwracasz, i po kłopocie. :wink:

1 polubienie