Pamięć ram - dwie kości czy jedna?

(Chilek1) #1

Witam.

Mam płytę główną obsługującą 2 sloty DDR o maksymalnym taktowaniu 400MHz. Mam także 2 kości ram - pierwsza 1gb DDR o taktowaniu 266MHz / 333MHz / 400MHz oraz drugą kość - 256 DDR o taktowaniu 133MHz / 166MHz. Lepiej używac tylko jednej kości zyskując wieksze taktowanie, czy wybrać wiecej pamięci przy słabym taktowaniu?

(Mateusz 931) #2

Jednej

(Chilek1) #3

Tak też myślałem. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Edit

Albo jeszcze pytanie, bo nie mam pewności. Czy slot, w który włożę pamięć ma znaczenie czy to bez różnicy?

(Pingwinkowo) #4

W mojej płycie Asus'a jest tak, że są 4 porty pod pamięci. 2 czarne i 2 żółte. Zawsze wkładam albo w 2 żółte albo w 2 czarne, odczuwam różnice kiedy włoże 1 w czarny 2 w żółty :mrgreen: Ale niech się ktoś jeszcze wypowie, ja tam się nie znam aż tak bardzo :stuck_out_tongue:

(Leszekkimber) #5

Zawsze muszą być kości włożone do "jednego koloru". Albo ten kolor albo drugi gdyż komp będzie raczej pracować na jednym "kolorze" (piszę tak żęby było łatwiej zrozumieć co niektórym :slight_smile: ). Poza tym ja są na płycie dwa kolory to oznacza żę płyta obsługuje dwa rodzaje pamięci np. SO-DIMM i DDR. Nie powinno używać się ich jednocześnie.

(neo10) #6

Na płytach na ogół są 4 sloty a kolory oznaczają pary tzn na ogół kolory są naprzemiennie i jak ma się dwie kości to wkłada się je do tych samych kolorów.. gdyż jak włoży się inaczej nie będzie działać tryb dual channel... ;]

(Leszekkimber) #7

Masz racje noe10 :slight_smile: Generalnie powinno się dokupywać i dokładać pamięci o identycznym taktowaniu na identyczną szyne. Najlepiej jedna kość o taktowaniu takim jak obsługuje płyta, troszkę gorzej jak dwie, jeszcze gorzej jak dwie o różnym taktowaniu ale jeszcze obsługiwane przez płyte, a na koniec całkowicie nie polecane po jednej kości na jednym "kolorze" :slight_smile:

(Darth ReX) #8

Jak są 2 kolory to w większości przypadków dlatego, że płyta obsługuje Dual Channel.

(klopas) #9

ddr nie ma takich taktowań... min 200mhz...

pomnóż przez dwa bo to jest ddr...

czyli jedna ma do 400mhz a druga ma do 333mhz...

wsadź tylko tę szybszą...

(Chilek1) #10

Wsadziłem jedną i jest ok. Dzięki za pomoc.