Pamięć ram Hynix - Dlaczego 2 GB zamiast 4 GB

Dzień dobry,

 

Chciałbym, abyście mi podpowiedzieli, czy to jest możliwe, aby pamięć RAM DDR2 Hynix na której jest naklejka 4GB może być wykrywana przez komputer jako 2 GB.

Mam dwie kości tak zachowujące się, inna kość 4 GB działa normalnie.

W sklepie powiedzieli, że to może być sprawa chipsetu i te kości działają dobrze jedynie na AMD, jednak wydaje mi się, że kłamią.

Chipsetu aktualnie nie znam, nie mam pod ręką aby sprawdzić.

 

Dzięki!

A czy te pamięci to przypadkiem nie jest set w skład którego wchodzą dwie kości ram po 2GB, które łącznie dają 4GB? Podaj dokładny, cały opis z naklejki na tej pamięci.

Nie mam ani tych kości przy sobie ani tego komputera, jednak na naklejkach na obydwu kościach jest napisane 4 GB, a w treści aukcji było napisane 2 x 4 GB. Kości mają bloczki pamięci z obu stron.

W komputerze nie ma opcji typu Dual channnel więc to nie sprawka jakiegoś ustawienia w BIOS.

To jak już będziesz miał do nich dostęp, to sobie to o co prosiłem wpisz w Google i zobaczysz czy jest tak jak było na aukcji, czy tak jak ja napisałem.

Jak będziesz miał fizyczny dostęp do kości pamięci:

  1. wpisz w google dane z pojedynczego układu pamięci (producent, model), czyli jednego z tych ‘scalaków’ przylutowanych na kości. Powinno tam być wygrawerowane w tym przypadku HYNIX i jakieś litery/cyfry.

 

 

  1. jak w internecie znajdziesz pojemność pojedynczego układu - przemnóż ją przez ich ilość na kostce. Dzięki temu poznasz realną pojemność kostki RAM.

 

Moduły 4GB DDR2 występują dość rzadko, są drogie i rzeczywiście mogą nie być wykrywane przez wszystkie urządzenia.

 

Bzdety kolega pisze, dużo tego…

 

Trzeba dokładnie podać typ tych pamięci i typ płyty głównej i jej rewizję.

 

I zdarza się, że pamięci nie współpracują z biosem płyty głównej.

 

 

 

Pojedyncze moduły DDR2 4GB niebuforowane kosztują najczęściej >150zł, (bez różnicy DIMM/SODIMM) i nie ma takich ogłoszeń aż tak wiele. Większość ofert z allegro poniżej wspomnianej kwoty to zestawy 2x2GB albo pamięci z ECC zatem to kolega pisze bzdety.

No nic, dziękuję za odpowiedzi sprawa wydaje się wyjaśniona