Pamięć RAM i tryb Dual Channel

Witam :slight_smile:
Posiadam płytę główną GA-N650SLI-DS4L, która ma cztery gniazda na pamięć RAM. W instrukcji obsługi płyty głównej mam napisane, że płyta obsługuje pamięć DDR2 DIMM Dual Channel 800 MHz 1.8V do 8 GB (8192 MB). W tej chwili mam wpięte cztery kości po 1 GB (1024 MB), co daje mi 4 GB (4096 MB). Chciałbym wymienić pamięć na 8 GB. Czy jak kupię np. pamięć Corsair DDR2 2x2GB 800MHz CL5 XMS2 BOX lub G.SKILL Performance PQ DDR2 2x2GB 800MHz CL5 dwa razy, żeby było 8 GB (4x2GB) to będą mi te pamięci pracowały w Dual Channel? Czy wszystko będzie działało bez problemu?

Będą pracować.
I nie przepłacaj za nowe, nie ma sensu. Za 4GB będziesz miał 8.

Na pewnym popularnym serwisie aukcyjnym masz używane moduły Samsunga 2GB po około 40-50 zł z roczną gwarancją. W instrukcji obsługi Twojej płyty na 16 stronie jest info, że obsługuje jednostronne i dwustronne moduły (SS, DS), więc wielkiego kombinowania nie ma. Nie ma sensu kupować nowych, bo ceny towarów, które wychodzą już z produkcji przeważnie zaczynają być kosmiczne.
Osobiście udało mi się z maju 2016 kupić 2*2GB Goodram DDR2 za 62 zł (50+12) na aukcji :slight_smile:

Radziłbym zastosować dwa moduły pamięci po 4 gb każdy. Tak będzie bardziej optymalnie.

W jaki sposób chcesz wsadzić moduł 4GB do płyty, która najprawdopodobniej nie obsługuje takich rozmiarów?
http://download1.gigabyte.eu/Files/Manual/motherboard_manual_ga-n650sli-ds4l_e.pdf
tu masz manuala i oświeć mnie, bo cytat ze str. 10 “4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory” mówi, że to będzie 4*2 GB maksymalnie.

Znalazłem na allegro takie pamięci :arrow_right: http://allegro.pl/nowa-samsung-8gb-4x2gb-ddr2-800mhz-uniwersalna-i6204959810.html Czy one będą zgodne z moją płytą główną i czy będą pracować w trybie Dual Channel?

Masz listę, reszta to loteria. Nie powinno być problemu z Goodram,ale 100 % pewności nie ma.

http://download.gigabyte.asia/FileList/Memory/motherboard_memory_ga-n650sli-ds4l.pdf

W aukcji masz jak byk napisane, że gdy nie jesteś pewny to powinieneś do sprzedawcy napisać.

A duża jest różnica między CL6 a CL5?
Dziękuję wam za wzięcie udziału w dyskusji :slight_smile:

Nie będzie. W ogóle nie będą działać.
Ta płyta nie obsługuje banków powyżej 2GB.

Uporządkujmy: płyta posiada 4 sloty ram i obsługuje pamięć ddr2 o maksymalnej częstotliwości 800 mhz. Z instrukcji wiadomo, że można maksymalnie użyć 8gb pamięci na tej płycie. Ja nie doszukałem się ani informacji o tym, że płyta nie obsługuje modułów większych jak 2 GB ani o tym, że 8GB przypada na 4 sloty. Według mnie nie istnieje konieczność wykorzystania wszystkich czterech slotów Być może ktoś składał zestaw na tej płycie i ma tę pewność. Wiele może też załatwić aktualizacja BIOSU. Gdyby tak było, że płyta nie obsłuży więcej niż 2 GB na slot wtedy rzeczywiście należałoby użyć 4 moduły w celu zyskania 8GB.

Kiedyś włożyłem kość 2GB do płyty Gigabyte gdzie były 2 gniazda, a w instrukcji było napisane max 2 GB. Pamięć nie została wykryta, natomiast jak włożyłem 2x1 GB to komputer się uruchomił normalnie, stąd prawdopodobnie kości po 4 GB to dej płyty nie będą pasować (w dodatku są rzadkie i drogie)

Sprawdzałem kiedyś i przy taktowaniu 800MHz było to ok. 7%.

A wszystkie Goodram 2x2GB CL6 (6-6-6-18), które wkładałem działały stabilnie na ustawieniach 6-5-5-14.