Pamieć ram laptop 1x16 vs 2x4 co lepsze?

Co lepsze z perspektywy czasu, kupić laptop z jedna kościa 16 gb czy laptop z dwiema 4gb czy też ewentualnie teraz 8gb i za rok kolejne (wolę jednak mieć już od razu wszystko gotowe, zeby nie ryzykować utraty gwarancji) . Podobno jedna kość jest znacznie mniej efektywna jednak już pojawiają się gry wykorzystujące ponad 8gb a z czasem wymagania wzrosną i 8 nie będzie już dawało rady. Nie chciałbym dokładać ( w przypadku 2x4 ), ponieważ wymiana dwóch kości to około 800zł (chyba), a wyznaję zasadę, że po kupnie zostawiam sprzęt i zbieram na kolejny (najlepiej jak najdłużej :slight_smile: ), na jeden ( w trzecim przypadku) mógłbym sobie pozwolić, ale jest to model biznesowy z 3 letnia gwarancją i bałbym się jej ewentualnej utraty. Ale kończąc wracam do początku co jest bardzie przyszłościowe 1x16 czy 2x4?

Bardzo proszę o pomoc, bo wydawało mi się, że oczywiste jest wybranie opcji 16gb, jednak po przeczytaniu jednego wątku na forum na podobny temat dowiedziałem się, że niekoniecznie. Dodam, że nie interesuje mnie jak teraz działa tylko patrzę w przyszłość (np. za dwa lata)

To przeczytaj ten artykuł dokładnie. :slight_smile: Rozwieje wątpliwości.

Albo tutaj filmik.

A to czy masz 1x8GB czy 1x16GB kompletnie żadna różnica w wydajności. Jeżeli grze wystarczy 8GB, to na nic jej te dodatkowe gigabajty. Chyba, że kość 16GB jest szybsza [ma wyższe taktowanie], ale to i tak nie nadrobi niemal nic w kwestii single vs dual.

Oczywiście zależy tez o jakich laptopach mówimy. Dopiero przy GTX 1050 Ti jakieś różnice byłby wyraźne, bo jest to karta na wyższe ustawienia. W przypadku 1050 albo i słabszych - nie będzie to tak odczuwalne.

Tylko już powoli pojawiają się gry zuzywające więcej ramu niż 8 (np. podobno pubg ) a co dopiero za rok czy dwa. A laptopy z gtx1060 maxq (ewentualnie z 1050 ti)

To za nic nie wybierałbym laptopa z jedną pamięcią.

Nie wiem jak to jest z tym tzw. Flex Mode. Jeżeli np. mamy dwa moduły z różnymi pojemnościami, np. 4 i 8GB, to podobno 4GB z tej drugiej kości może działać w trybie dual, a pozostałe 4GB działają w trybie single. Taki kompromis. A więc 8GB mamy w trybie dual - pozostałe 4GB w trybie single. Nie wiem czy na laptopach to działa.

Czyli wychodzi, że idealnym kompromisem byłoby 12 gb ramu dzięki za pomoc.
Teraz tylko muszę się zdecydować czy 1050ti czy 1060 :slight_smile:

Powoli, spokojnie. :slight_smile:

Jeżeli nie, to 12GB da takie same efekty jak na powyżej przeze mnie wysłanych testach gry na 1x8GB. Te 12GB na modułach 1x4GB i 1x8GB będzie jak jedna duża kość 12GB.

OESU!! Mam w domu Acera z 6GB pamięci i Core i5 7th gen. Zobaczę, czy tam jest ten Flex. :slight_smile:

Jeszcze raz ogromnie dzięki, a jeszcze jedno przy dokupieni ramu drugi musi być dokładnie taki sam, czy po prostu musi mieć te samo taktowanie?

No to ciekawostka. Sprawdziłem na ojcowym Acerze E5-575G (i5-7200U, 6GB RAM, 1x4GB + 1x2GB). Nie dość, że kości różne pojemności maja, to jeszcze jednaj est Microna, druga Kingstona…a CPU-Z pokazuje Dual channel. W BIOSie nic kompletnie nie da się wyczytać, żadnych opcji nie ma, także nie wiem jak to działa. Czy dla CPU-Z intelowski Flex jest tym samym co Dual i tak to czyta? Czy jakimś cudem coś mnie ominęło w rozwoju pamięci i do trybu Dual channel nie ma już żadnych wymagań? :stuck_out_tongue: Nie wiem…zgłupiałem. A w sieci żadnych konkretnych informacji na ten temat nie ma.

Jak ty nie wiesz to ja niestety tym bardziej

A jeszcze taki pytanko który zestaw byś wybrał
i7-7700+gtx1060max-q+16gb ram (1 kość) ssd+hdd za 4999
i5-8300+gtx1060max-q 2x4gb ramu ssd+hdd za 4799
i5-8300+gtx1060 max-q 1x8 ramu ssd+hdd+ 3 letnia gwarancja od dell za 4999
czy może acer aspire 7 i5-8300 i 2x4 gtx1050ti i ssd+hdd za 4029

Jesteś maniakiem nowych tematów? 2 na ten sam temat nie wystarczą?

o który ci chodzi, bo szczerze nie pamiętam i nie mogę teraz znaleźć, żeby zakładał jakiś temat o ramie

Chyba, że chodzi ci o ten ‘1050ti vs 1060 max-q’, jesli tak to po prostu tytuł był inny niezwiązany z ramem, a chciałem, żeby ktoś co zna się na tym (ramie) zainteresował się tym. Wątek był długi i na inny temat przynajmniej z początku.

Tego. :slight_smile: Zdecydowanie tańszy, a nie jestem graficznym maniakiem, żeby mieć wszystko w Ultra i 60 fps. Gram czesto tez na PS4 albo Switchu, także wręcz lepiej jak gry maja mniej niż 60 klatek, bo to wygląda tak…za płynnie. :joy: No i kupa pieniędzy oszczędzona, jak choćby na gierki czy tą felerną pamięć na przyszłość. :wink:

Ja też nie jestem i mam masę starszych gierek do ogrania a z nowych to w sumie tylko fifa :slight_smile: Będę też grał pewnie w niskich wymaganiach, więc dużo ramu będzie mniej potrzebne (z tego co zrozumiałem) a za dwa lata za kupie sobię może ps5

Tylko nie wiem jak z wykonaniem i awaryjnością u acera. Serwis podobno dobry, ale wszyscy sprzedawcy polecają mi dell

albo jeszcze opcja od asusa

Z tego co pamiętam to liczy się czy SC/DC, taktowanie, CL i inne timmingi.

Acer ma po prostu klasyczną gwarancję - wysyłasz, naprawiają, zwracają. W sensownym czasie. :slight_smile: Dell ma gwarancję Door2Door - ich technik sam do Ciebie przyjeżdża i naprawia na miejscu [jak się da, np. padł dysk], albo sam zabiera do serwisu.