Pamięć RAM - mam 16GB chcę jeszcze 8GB

To zależy. Jeśli na razie ci wystarcza, to pieniądze do skarbonki i zbieraj na kolejne 8GB. Do tego czasu cena trochę spadnie i będziesz mógł w 4K :wink: A jeśli nie wystarcza to w takim układzie jak dokupiłeś też będzie działało.

Jak zabraknie 24GB RAM to wymienię te 2x4GB na 2x8GB. Sprzedam za pół ceny, dołożę drugie tyle i kupię. Ale to za jakiś czas, nie szybciej niż 2 msc, a do tego czasu muszę mieć zapas RAMu.

BTW. Ja keidyś myślałem, że 8GB to dużo, a tutaj zachciało mi się uczenia nowych rzeczy, które wymagają RAMu z kosmosu.

Wtedy lepiej sprzedać całość i kupić 2x16.

Tak też można. Decyzja należy do ciebie.

O ile płyta/procek przyjmie.

Mam nadzieję, że płyta główna nie będzie marudziła i da radę ustawić XMP na te 3000MHz. Według specyfikacji powinno się dać nawet z tym nowym RAMem.

A brat kupił - Viper 4, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (PV48G300C6K)

@anon741072 Tak też można, pokombinuję. Mam Gigabyte DS3H i przyjmuje do 64GB.

Teraz patrzę na dane mojego Ryzen 5 2600 i widzę “Memory Channels 2:hot_face: Eee… jak mam to rozumieć ?

EDIT
Używam wujka Google. Wyczytałem, że “Memory Channels 2” mówi o tym, że działa najlepiej procek dwuzakresowo… tzn. z parami RAM. czyli TEORETYCZNIE 2x4GB lepiej niż 1x8GB? Pytam bo nie wiem ile prawdy w tym co piszą inni.

Nie lepiej dozbierać i kupić komplet?
Narazie się przemęczysz, za miesiąc czy dwa dobijesz do 32.
Fajnie jakby to były takie same kości jak masz teraz ale nie popadajmy w skrajności, nie zauważysz różnicy poza wizualną jak będą to inne.

Ale ja nie chcę, aby nagle w czasie tworzenia projektu było “O kurka, RAMu zabrakło!!”. Wiec wolę być stratny trochę niż przez minimum 2msc narzekać na brak RAMu.

Chciałeś oszczędzać to trzeba było kupić stację roboczą, DDR3 ECC kosztuje grosze.
Swoje 32GB kupiłem za 220 zeta, nowe z gwarancją.

Nie braknie, masz swapa (plik stronicowania?), najwyżej trochę zwolni, bo zamiast pracować w ramie, nadmiar danych będzie zapisywał na dysku :wink:

Tzn. braknie, ale systemu nie wywali.

To też chciałem dodać ale w trakcie zapomniało mi się.

Nie pomyślałem, a mam jakimś dysk SSD na M2, który jest prawie 3 razy szybszy niż SSD na SATAIII. No trudno. Jednak z drugiej strony szkoda mi miejsc ana tym SSD M.2 bo tam tylko chciałbym mieć pliki programu, aby szybko przeglądać oś czasu itp. itd. Lepiej aby dysk zbytnio się nie zapełniał.

Dziękuję WSZYSTKIM za wypowiedzi w temacie!
@anon741072 @daras28-82 @anon17641694
Jeszcze tylko proszę dajcie znać czy:

a w necie:

Czy to jeszcze inna bajka i mimo wszystko lepiej byłoby 2x16GB + 1x8GB? Lepiej wiedzieć na przyszłość więcej niż nie wiedzieć, albo żyć w błędzie.

Dwukanałowo działa lepiej, niezauważalnie ale lepiej.
Aby stwierdzić różnicę musiałbyś robić pomiary.
Potrzebujesz do tego najmniej dwóch kości w odpowiednich slotach.

Moja rada, pomęcz się trochę na swapie a potem dokup dwie takie kości jak masz obecnie.

Bierz 8 GB w jednej kostce. Nawet jak wejdzie asynchroniczny dual, to strata bedzie minimalna względem zysku z większej ilości i możliwości łatwej rozbudowy. W grach te 10 czy 20% FPS ma znaczenie za duala. Tobie wczytywanie projektu o 2 s dłużej różnicy nie zrobi, a może nawet bedzie szybciej-> więcej w RAM, mniej na dysku.

Kup 8 GB a za miesiąc kupisz drugie 8 GB i masz 32GB. Nie ma sensu kombinować z 2 x 4 GB bo to tylko strata kasy. Później te 2x4 GB za grosze odsprzedasz bo nowe po wyjściu ze sklepu już 30-50 % tańsze są. Z drugiej strony za dobrą dniówkę spokojnie kupisz te 8GB DDR4 i jeszcze na browara zostanie )

Anulowałem zamówienie i kupiłem 8GB w jednej kości. Przyjdzie to włożę do kompa i zrobię testy.

Dzięki raz jeszcze!

N oto sobie kupiłem… zamówione było i dzwoni do mnie Pani z morele.net oraz x-kom.pl z informacjami, ze pamięci RAM nie ma teraz na magazynie i nie wiadomo kiedy będzie.

Sprawdzam inne sklepy i ceny… KURKA MAĆ ! Ceny strasznie poszybowały w górę, zamaist ~160 zł za 8GB muszę teraz płacić ~180. Nie mówiąc już o 16GB bo to dopiero nieopłacalne.

AKTUALIZACJA

Davinci korzystał z 12GB maks, w czasie eksportu 9GB - miałem 16GB. Myślałem że nie daje rady więcej wykrozystać.

Dokupiłem jednak 16GB. Mam teraz 32GB. Davinci korzysta z maksa jakie mu się przydzieli, czyli w moim przypadku przy eksporcie aż 23GB… i to eksport do FHD 60kl/s.

Takie info dla tych co mają Davinci i myślą ile RAMów kupić. 32GB wydaje się optymalne dla FHD.

Teraz procka będę zmieniał z Ryzen 5 2600 - jakieś propozycje, aby sprzedać obecny, dodać 300-400zł ?

Im więcej rdzeni tym lepiej? :wink:

Według Davinci więcej rdzeniUF to lepiej.

Propozycje?
Napisałem, aby sprzedać obecny i dodać parę zł… no nie ma szans, abym coś lepszego kupił, sprawdziłem na szybko.

Czyli zostaje mi uzbierać pieniążki w większej ilości.